Tanfolyamok > Kivitelezés > Irodaházak > Kereskedelmi és szabadidős létesítmények csarnokszerkezetekkel - Veszprém Aréna, Arena Plaza, Autószalon - Győr-Ménfőcsanak

 

Kereskedelmi és szabadidős létesítmények csarnokszerkezetekkel

Veszprém Aréna, Arena Plaza, Autószalon – Győr-Ménfőcsanak

 

A 390 x 120 m alaprajzi méretű Arena Plaza elkészültekor Kelet-Európa legnagyobb bevásárló- és szórakoztatóközpontjának számított. A létesítmény hatalmas méretei kivitelezési szempontból is különlegességet jelentettek és egyedi megoldásokat igényeltek. Mellette a Veszprém Aréna 70 x 90 méteres méretével eltörpül, azonban így is Magyarország harmadik legnagyobb multifunkciós csarnoka. Jelentős nagysága mellett a homlokzatán alkalmazott többféle függönyfal-rendszer és ezek csomóponti megoldásai miatt is érdemes a rendezvénycsarnokot szakmai szempontból tanulmányozni. Harmadikként egy kisebb kereskedelmi épületet mutatunk be, ez a Győr mellett felépült autószalon és szervíz tömegének tagolása révén vált emberléptékűvé. Az épület jó minősége mögött az építési folyamat résztvevőinek – az építtetőnek, a tervezőknek, a kivitelezőknek, az építőanyagok beszállítóinak – mindvégig jó kapcsolata, partneri együttműködése áll.

 

Veszprém városa – amely kiemelkedő művészeti együtteseket és sportegyesületeket, köztük nemzetközi szinten is a legjobbak között szereplő kézilabda csapatot mondhat magáénak – régóta tervezte egy korszerű kulturális és sportközpont létrehozását. Az MKB Veszprém kézilabda csapat kinőtte az addig használt sportcsarnokot, amely már nem felelt meg a nemzetközi versenyelőírásoknak. Az előző városvezetés végül is – a hasonló csapatok csarnokait tanulmányozva - úgy döntött, hogy a multifunkciós rendezvénycsarnok a szlovéniai Celjében néhány éve megépült sportcsarnok mintájára valósuljon meg. A szlovén építész tervező, Valter Ernst a celjei önkormányzattal együtt átadta a létesítmény engedélyezési és kiviteli terveit Veszprém önkormányzatának, és hozzájárult a tervek magyarországi honosításához, a szükséges módosítások elvégzéséhez. A veszprémi létesítmény tervezésével - közbeszerzési eljárást követően – a Pannonterv-Veszprém Kft-t bízták meg.

Az eltérő magyarországi előírások, a helyszíni adottságok és a celjei, illetve a veszprémi épület közti rendeltetésbeli különbségek miatt az eredeti terveket mind funkcionálisan, mind pedig statikai, gépészeti és elektromos vonatkozásban át kellett dolgozni. Jelentős alaprajzi változtatások történtek, a szlovén épület 14 közvetítőállással rendelkező sajtóközpontja helyett például páholyokat terveztek be. A többcélú használhatósághoz biztosítani kellett a kamionos betáplálást és meg kellett oldani azt is, hogy a színpad több helyen is felállítható legyen. Növelték a rendezvények helyben maradó eszközeinek tárolására szolgáló helyiségek alapterületét, a földszinti és emeleti részeken ruhatárakat, a VIP területen két szinten páholyokat alakítottak ki. A sportpálya szlovén lengőpárnafás parketta burkolata helyett - a multifunkciós használhatóság céljából - héjbeton burkolatra épített rugalmas ágyazású linóleum sportpadlót terveztek be. Megoldották a csarnoktéri benapozott homlokzati nyílászárók árnyékolását, teljes klimatizálással és - a hazai tűzrendészeti előírások miatt - automata esőztető-oltóberendezéssel is ellátták a csarnokot. A vizesblokkok eredeti száma az OTÉK által előírtnak csak körülbelül a felét tette ki, a szellőzőrendszer pedig akusztikailag nem felelt meg a magyar szabványnak.

A függőleges vasbeton szerkezeteket (keretoszlopokat) is áttervezték az MSZ előírásainak megfelelően, a módosított geometriájú és hasznos terhelésű térbeli acél rácsostartó tetőszerkezetből származó – az eredetitől eltérő – reakcióerőknek megfelelően.

 

 

A rendezvénycsarnok funkcionálisan három zónára oszlik, ezek: a főbejáraton keresztül elérhető közönségforgalmi rész, a külön bejáratokon megközelíthető, a sportolók, az előadóművészek, a VIP vendégek számára kialakított területek és a gépészeti és egyéb kiszolgáló helyiségek.

A főbejárat a dél-nyugati homlokzatról nyílik, rajta keresztül az előcsarnokba érkezünk, ahonnan a nézőtér egyrészt két kapun át közvetlenül, másrészt az épület déli és nyugati sarkaiban elhelyezett két főlépcsőházon keresztül érhető el. Az impozáns, 650 négyzetméter alapterületű, önálló klimatizálással ellátott előcsarnok önmagában is alkalmas kisebb rendezvények, például kiállítások, bálok, konferenciák helyszínének. A két főlépcsőház orsóterében helyezték el a személy- és teherszállításra alkalmas lifteket. Az előcsarnokból szintén közvetlenül elérhető a központi büfé és a közönségforgalmi vizesblokkok.

A rendezvénytér területe visszahúzott mobil lelátókkal 38 x 46 méter, ezen belül a kézilabdapálya számára szükséges 20 x 40 méteres terület a nézőtér teljes kapacitásának kihasználása mellett és a szükséges biztonsági sávokkal együtt áll rendelkezésre. A különféle rendezvényekhez hétféle elektromos mozgatású, kihúzható lelátót lehet igénybe venni. Behúzott lelátók esetén két keresztben elhelyezkedő edzőpályát kapunk. Kézi-, kosár-, röplabda és ökölvívó mérkőzések esetén 4550 ülőhely és 300 állóhely alakítható ki.

 

 

Az alapozási munkálatok 2006 őszén már megkezdődtek, de az építési engedély jogerőre emelkedésének elhúzódása miatt a tényleges kivitelezés a következő év májusában indulhatott csak el.

Az épület alapozása a helyi adottságok miatt beton sáv- és tömbalapokkal és az ezekre épített vasbeton gerendaráccsal készült az eredeti celjei csarnok felülbordás lemezalapozása helyett. Az alapozási síkot a talaj felső 1 - 2,5 méteres vastagságát kitevő humusz és sárga iszapos homokliszt rétegek alá, az előbbiekénél sokkal jobb teherbírású kőtörmelékes altalajig vitték le. A földszinti padozati és válaszfal terheket a vasbeton gerendaráccsal együttdolgozó, 15 cm vastag vasalt aljzat viseli. A küzdőtér alatt szintén vasbeton aljzat van, felette talajnedvesség elleni szigetelés, lépésálló hőszigetelés, majd 10 cm vastag lézeres szintezésű, gépi simítású újabb vasalt aljzatbeton készült, mely a rendezvénytéri padlófűtést is magában foglalja.

A csarnok befoglaló alapterülete körülbelül 70 x 90 m, a párkánymagassága majdnem 15 méter, az íves tető legmagasabb pontja a húsz métert közelíti.

Az épület fő teherhordó szerkezetét tíz méterenként elhelyezett, kétszintes, törtalakú, befogott monolit vasbeton keretek alkotják, amik közé a tribün alatt ún. csonka kereteket iktattak be változó fesztávközzel. A külső keretoszlopok a felső keretgerendák fölé konzolosan túlnyúlva biztosítják a csarnokot lefedő acél térbeli rácsostartó alátámasztását. A vasbeton keretek felső ferde keretgerendái fogadják a tribün L-alakú előregyártott vasbeton elemeit.

A főhomlokzaton megjelenő íves, illetve ferde síkú térelhatárolásokat melegen hengerelt acélszelvényekből kialakított, a vasbeton födémekkel részben együttdolgozó keretszerkezetek és oszlopok alkalmazásával tervezték meg.

A tribünök alatti teret általában két, esetenként három közbenső födémmel osztották fel. Ezek többtámaszú lemezművek, amelyek részben az alsó, vízszintes keretgerendákra, részben a keretsíkokra merőleges, a keret oszlopoknál csatlakozó - a lemezzel együttdolgozó - monolit vasbeton bordákra, illetve melegen hengerelt acélgerendákra, továbbá a homlokzati sikban kialakított vasbeton oszlopokkal alátámasztott vasbeton faltartókra támaszkodnak. A födémlemezek alsó síkja látszó, festhető felületként, az ennek megfelelő zsaluzattal készült. A merevítő-térelhatároló falakat, a liftaknákat és nagyrészt a lépcsőket is a födémekkel azonos minőségű látszó felületű monolit vasbeton lemezműként kivitelezték.

A vasbeton keretek merevségét saját síkjukban és az erre merőleges síkban – az alapokba történő befogáson kívül – az épület négy sarkán kialakított lépcsőházak és liftaknák vasbeton falaiba betámaszkodó, saját síkjukban merev tárcsaként működő lemezfödémek biztosítják.

 

 

Az íves acél térrács tetőszerkezet 24 helyen támaszkodik fel a vasbeton vázszerkezetre. A támaszköze harántirányban 56,66 méter, hosszirányban 80 méter. Az alsó és felső övrudak egymástól való távolsága és a vízszintes irányú kiosztása egyaránt a fő raszter méret (10 m) harmada: 3,30 méter.

A térrács csomópontjai változó átmérőjű, esztergályozott tömör acélgömbök, amelyekbe a térrácsot alkotó - a szerkezetben ébredő húzó-nyomó igénybevételeknek megfelelően változó átmérőjú és falvastagságú - acélcső rudak tengely irányú behajtható csavarszárral csatlakoznak.

A térbeli rácsostartó támaszait a vasbeton oszlopokon egy csomópontba összefogott négy-négy acélcső adja. A támaszpontokba neoprén sarukat építettek be, amelyek korlátozott mértékű vízszintes elmozdulást biztosítanak, ezáltal a tetőszerkezetben kisebb rúderők ébrednek és a vasbeton oszlopra jutó reakcióerők vízszintes komponense is csökken a fix megfogáshoz képest.

A lefedést adó térrács alkalmazott csomóponti kapcsolatait szakmai szabadalom védi.

A felső rács-csomópontokra rögzített hosszirányú, többtámaszú acél szelemenekre trapézlemez fedés került, erre lépésálló ásványgyapot hőszigetelés, elválasztó filc és mechanikus rögzítésű, PVC lemez vízszigetelés.

A térrács szerelését gördíthető szerelőállványokról végezték.

 

 

A külső térelhatárolást részben alumínium-üveg függönyfalak, részben mikrobordás szendvicspanelek adják, az utóbbiakat a vasbeton szerkezethez dübelezéssel rögzített vékonyfalú, zártszelvényű falváz oszlopok tartják. A gépészeti helyiségek és a VIP terem homlokzati burkolt felületei hullámbordás alumínium lemezből készültek. Valamennyi homlokzaton külső reluxák árnyékolják a csarnoktér bevilágítását biztosító függönyfalakat. A főlépcsőházak oldalfal burkolata burgundivörös Trespa építőlemez.

A függönyfal-szerkezetet a veszprémi XL Bau Kft. kivitelezte a Reynaers CW termékcsaládjának felhasználásával. A csarnoknál alkalmazott függönyfal típusokat alapvetően két nagy csoportra oszthatjuk:

  • öltöztetős” függönyfalak (acél segédtartóra csavarozással rögzített alumínium üvegfogadó szerkezetek)

  • öntartó függönyfalak (statikai tervezéssel az alumínium szerkezet teherviselő elemként is működik)

A főhomlokzat mellett a szalagablakok is függönyfal profilokból készültek.

A kivitelezés során elvárás volt a nagyfokú pontosság mind a fogadó acélszerkezeteknél, mind az alumíniumszerkezetek szerelésénél. A rendezvénycsarnok építészeti formáinak technikai megvalósítása magas színvonalú csapatmunkát követelt a kivitelezőktől az előkészítés, a gyártás és a szerelés során.

 

 

A tervezett homlokzat megvalósításához a függönyfal építés-szerelési szakma teljes technikai fegyvertárát alkalmazni kellett. A speciális eseteknek szinte minden fajtája előfordult, így:

  • ívesített szerkezetek,

  • pozitívan, negatívan döntött függönyfal,

  • negatív függönyfal bukó ablakokkal,

  • negatív, pozitív sarkok,

  • üveg - üveg és

  • üveg - függönyfal csatlakozás,

  • üveg előtető és függönyfal csatlakozás

Az íves függönyfal-szerkezetek segédtartós megoldással készültek, ahol az alsó tartószerkezet 100x100x4 mm-es ívesített acél zártszelvény. Erre a szerkezetre csavarozták fel a CW 50-es alumínium bordákat és lizénákat. A szemet vezető acélszerkezet folyamatos ívvel készült, az üvegek pedig szegmensekként. Az üveglezárást delta proflios pattintókkal oldották meg.

A függönyfalakat lézeres kitűzéssel és szintezéssel kivitelezték, ennek során figyelembe vették a vasbeton szerkezetek – a megfelelő szabványokban előírt értékeken belüli - pontatlanságát.

A szerkezetek statikai méretezésében az XL Bau Kft. műszaki gárdája mellett statikus tervezők és a Reynaers Kft. szakemberei is közreműködtek.

A csomópontokat a dísztérrel kapcsolatos módosítások, illetve a megváltozott nyitópanel méretek miatt többször át kellett tervezni. A kialakításuk minőségi és technológiai szempontból is nagyon korszerű, nem nélkülözik az igényes anyagokat, mint például az EPDM fóliát vagy azt a több száz méter butil szalagot, amelyet a gyártók ajánlása alapján építettek be.

Első ütemben a falvázak és ezzel párhuzamosan az öntartó jellegű függönyfalak építése indult el. Az elkészült függönyfal váz 6 Stopsol Susi Zöld-14-4 Low-E típusú üvegezést kapott.

A falváz építés előrehaladtával a panelszerelés decembertől kezdődhetett. A szendvicspaneleket a Trimo cég szállította, ezek fém vértezetű, kőzetgyapot töltetű panelek, melyek 1200 mm-es magasságukkal az épület vízszintes osztását adják. Problémát jelentett a panelek elhelyezése 10,40 méteres magasság felett, ahol - mivel a tetőszerkezet és tetőburkolás elkészültekor még nem álltak rendelkezésre a csomóponti rögzítések tervei - a paneleket utólag kellett a rácsrudak közé beemelni. A 10 cm vastag paneleket csak kézi erővel lehetett mozgatni, ami a 33 kg/m2 tömeg, és a 10,4-18,0 méteres magasság miatt veszélyes és nehéz feladat volt.

A hajlított formák - a gépháznál és a VIP teremnél - az acélszerkezeti, panelburkolási, függönyfalas munkáknál is kihívást jelentettek. A kívülről teljesen íves formájú szerkezetnek íves kialakítású HEB 260-as tartó gerenda a teherviselő eleme. A tartóra ívesített 60x60x4 mm-es zártszelvény támasztja alá a szelemeneket, amelyek alépítményül szolgálnak a korcolt lemezfedésnek. A HEB 260-as tartót a 10,40 méteres szint alatt - hogy a szegmensek kialakítását elkerüljék - a panel belső fegyverzetét megvágva ívesítették. Így a VIP helyiség minden eleme a fogadószerkezettől a külső belső lezáró elemekig ívesítve, szegmensek nélkül készült.

A Veszprém Arénát három napos ünnepi rendezvénysorozattal 2008 nyarán adták át.

 

 

 

Arena Plaza

 

Az 1933-as megnyitásakor Európa legszebb és legmodernebb ügetőjének tartott Kerepesi úti Lóversenypálya helyén létrehozott szórakoztató és bevásárlóközpont az építési engedélyt még 1999-ben megkapta. A terveket a Kasib Mérnöki Manager Iroda készítette, Juhász Sándor építész vezetésével, az akkori beruházó, a Bouygues Kft. megbízásából. A projekt sorsa azonban úgy alakult, hogy még hosszabb idő kellett a megvalósuláshoz. Az utolsó versenyt az ügetőpályán 2004. május 29-én rendezték meg. 2005-ben módosított engedélyezési dokumentáció készült, szintén a Kasib közreműködésével, majd 2006 elején a Plaza Centers Europa vásárolta meg az ingatlant és bízta meg a Casiopea Group Kft.-t újabb tervmódosítás elkészítésével, ennek alapján pedig a tender és a kiviteli tervek kidolgozásával.

A Casiopea építészeinek már a megbízás elnyerésekor nagy gyakorlata volt a bevásárlóközpontok tervezésében, 2000-2002 között szinte kizárólagosan ezzel a témával foglalkoztak. 2002-től nagyobb szerepet kaptak tevékenységükben a társasházak, lakóparkok, azonban 2007 elejétől - a magyarországi lakásépítési láz lecsengésével - újra egyre több bevásárló központot terveznek, főleg külföldön, Romániában, Szerbiában, Macedóniában, Oroszországban.

Az épület lényeges paraméterei: a szintszám, a bruttó alapterület, a homlokzati megjelenés az eredeti koncepcióhoz képest nem vagy csak minimálisan változtak, a módosítások a belső térszervezést érintették. Az eredeti elképzelések szerint a telek nyugati részén szálloda és irodaház épült volna, ezek megvalósítását egy későbbi ütemre halasztották.

A VIII. kerületben, a külső Józsefvárosban lévő telket északról a Kerepesi út, délről pedig a Kerepesi Temető határolja. Ez a terület – bár nincs messze Budapest belső részeitől – nem különösebben városias, Lázár Gyula vezető építész tervezőnek és munkatársainak az új épület megfogalmazásánál az is céljuk volt, hogy az addig szinte csak országútként működő Kerepesi út mellett létrehozzanak egy városi térfalat.

Műemléki védettsége miatt az ügető lelátóegyüttesének középső részét, az előtte lévő kapuzattal együtt megtartották és felújították.

Az épület alaprajzi rendszerének meghatározó eleme a belső sétáló tér, amelynek átriumai vizuálisan összekötik a bevásárlóközpont két szintjét. A nyugati oldalon helyezkedik el a 18 vetítőteremmel, ezek közül egy háromdimenziós Imax teremmel és öt VIP konferenciateremmel rendelkező mozikomplexum.

Körülbelül 16 ezer vásárló lehet egyidejűleg az épületben, a dolgozói létszám pedig 1000-1100 fő körül van. A hatalmas létesítmény a tűzvédelmi tervezés szempontjából is komoly feladatot jelentett.

A kivitelezés 2006 tavaszán, a szerkezetépítés szeptember elején - a cölöpalapozás elkészülte után - kezdődött meg. Az épületet rendkívül nagy méretei miatt – a hosszúsága 390 m, a szélessége 120 m – a munkaszervezés szempontjából három részre osztották, és ezek kivitelezését más-más cég végezte.

Tizenkét toronydaru dolgozott az építkezésen, a komplexum nagy szélessége miatt az épületen belül is el kellett helyezni darukat. Ennek viszont az volt a következménye, hogy a szerkezetépítés során ki kellett hagyni egyes részeket a daruk későbbi eltávolításához, valamint az építőanyagoknak a daruk hatósugarába juttatásához. Ezeket a részeket a toronydaruk eltávolítása után mobildarukkal fejezték be.

 

 

A pillérvázas vasbeton tartószerkezet pillérei és gerendái a helyszínen, a födémelemek viszont előregyártva készültek. Alul kétszintes mélygarázs helyezkedik el, felette ugyancsak két szintet foglal el az üzletközpont, ezeken kívül még egy gépészeti szint egészíti ki az épületet. A mozi tömbje egy emelettel és egy gépészeti szinttel még ezek fölé magasodik.

A bevásárlóközpont három nagy felülvilágítón keresztül kap természetes fényt, ezek egyenként 600 négyzetméter felületűek. A földszinttől 24 méter magas vasbeton pillérek tartják a monolit vasbetonból készült, 240 m3-es, felülről 10 fokos szögben levágott betongyűrűket. A felülvilágítók külső felülete egy egyedi üveg-alumínium szerkezet, fém rácsostartókkal alátámasztva, egy svájci cég kivitelezte őket magyar segítséggel. Belülről a betongyűrűket fémburkolat fedi, mögötte hangelnyelő anyaggal. Ezek a felülvilágítók biztosítják a tűzvédelmi szempontból előírt hő- és füstelvezetést is.

 

 

 

Az Imax mozi egy különleges, a mozitechnikának megfelelő vasbeton dobozban van, az ezt lefedő 24 méter hosszú, 20 tonnás gerendákat egy speciális, nagy teherbírású daruval emelték be. A nézőteret – a kivitelezés lehető leggyorsabb módjára törekedve - lépcsőzetes kialakítású előregyártott betonelemekből építették meg, ezeket egyrészt alátámasztott, másrészt a tetőhöz felfüggesztett ferde fém gerendák tartják. Miután ezeket az elemeket beemelték, következhetett a már említett, a teret lefedő gerendák behelyezése. A mozi fölött helyezkednek el a különböző technikai helyiségek. A mozi tömbjének alumínium trapézlemez zárófödémét fém gerendák tartják, a trapézlemezre hőszigetelés, majd két réteg bitumenes vízszigetelés került. A hőszigetelés az épületen – tűzvédelmi okokból – mindenhol kőzetgyapotból készült, polisztirolt nem használhattak. A hátsó homlokzatra kerültek a menekülő lépcsők.

A teraszokat trópusi fával burkolták. A kivitelezés jelentős része volt a tereprendezés és a kertészeti munka, ugyanis a mélygarázs tulajdonképpen nincs is olyan nagyon mélyen, a Kerepesi út szintje a két mélygarázs-szint közé esik. A mostani füves domboldal mesterségesen, utólag készült, hiszen a terület eredetileg csaknem teljesen sík ügetőpálya volt. A föld feltöltésre a füvet gyepszőnyegként göngyölítették fel.

Egy ekkora nagyságrendű projekt egy olyan nagy cég életében, mint a CFE sem mindennapos. 186 ezer négyzetméteres alapterületével az Arena Plaza Kelet-Európa legnagyobb üzlet- és szórakoztató központja. 210 üzlet van benne, köztük egy hipermarket és több nagy alapterületű üzlet. Nyugat-Európában ilyen nagy projektek általában EU beruházásokként épülnek, bevásárlóközpontban ott is ritka ez a méret. A létesítmény 14 hónap alatt készült el, 2007 augusztusában indult el a használatbavételi eljárás, novemberben nyitotta meg a kapuit a bevásárlóközpont, a mozikomplexum pedig 2008 januárjában. A befejező munkák időszakában körülbelül kétezer ember dolgozott az épületen, ehhez hozzájöttek még az egyes üzletek kialakításán a bérlők megbízásából dolgozók, így elmondható, hogy összesen három-négyezren tevékenykedhettek bent a megnyitás előtt. A projektigazgató Patrick Dubruille-en és egy belga kollégáján kívül a CFE részéről magyar szakemberek vettek részt a kivitelezésben, majdnem százan.

 

 

Autószalon és szervíz – Győr-Ménfőcsanak

 

 

Használati szempontból az épület két részre tagolódik, a kereskedelmi célt betöltő bemutatótérre és a technológiai funkciójú szerelőműhelyre. A tömegformálás is ezt a funkcionális rendet követi, az építész tervezők nagyon jó érzékkel teremtettek meg egy olyan rendszert, amely a különböző részeket el is választja és - köztük összhangot teremtve - össze is köti. Az épület tömegének ezen tagolásával elkerülték azt a veszélyt, hogy a városainkat körülvevő doboz-architektúra egy újabb példánnyal gazdagodjon, ehelyett egy jó léptékű, részleteiben is igényesen kidolgozott és némi klasszikus hangulatot is magán hordozó épületet hoztak létre.

A külvilág felé nagy függönyfal felületekkel forduló bemutatóterem egy egylégterű, egységes kialakítású tér, amelyben négy autómárka kap helyet, egy-egy önállóságot is tükröző térelemben. Az egyes márkák átadó térrészei a függönyfal markáns elemeivé formált kapuzatokhoz csatlakoznak, ezek tömör, áthidaló jellegű szakaszára programozható, elektromos felirati mezőt terveztek. A felülvilágító tengelyvonalában a galériáról induló egykarú lépcső a műhely tetőfödémén elhelyezett nyitott gépjárműtárolóhoz vezet. A műhelytömb véghomlokzatán később fog elkészülni a látszó acélszerkezetes, edzett üveg burkolatú gépjármű-emelő lift hasábja.

A műhelyszárny a vizsgasorral, illetve a munkafelvétel diagnosztikai sávjával kapcsolódik a bemutatóteremhez. Ez már a szerelőműhely légtere, de optikailag a bemutatótér részévé válik. A kereskedelmi szárny földszintjén elhelyezkedő raktár kapcsolatot teremt a két funkcionális egység között, mindkét egységet kiszolgálja. Előteréből nyílik az a belső lépcső, amely az irodák mellett elhelyezkedő szociális blokkhoz vezet.

Az egységes rendszert képező berendezésekkel felszerelt műhelyekhez részletes technológiai tervfejezet készült. Valamennyi szakági, szerkezeti terv ezzel párhuzamosan, ezzel összhangban, sok egyeztetéssel alakult ki, lehetővé téve a berendezések ”lego”-szerű elhelyezését.

 

 

A tartószerkezetek alapvetően előregyártott vasbetonból készültek, kombinálva monolit vasbeton és acélszerkezeti részekkel. Mindkét épületszárny előregyártott vasbetonvázas, feszített hosszfőtartós szerkezetű. A műhely előregyártott főtartóira támaszkodó, parkolásra alkalmas monolit vasbeton tetőfödémét - a 10,5 m magasan húzódó felülvilágító-sáv födémével együtt - a tervezők úgy szerkesztették meg, hogy alkalmas legyen kéregzsalus kialakításra. Ez a kivitelezővel egyetértésben kiválasztott technológia időben sok megtakarítást jelentett, hiszen nem kellett zsaluerdőt építeni és a kéregelemek megfelelő felületképzésével később a festőmunkáknál el tudták kerülni a glettelést.

Az épület pillérei kehelyalapokba befogott szerkezetek, a kehelyalapok a talajmechanikai szakvéleménynek megfelelően kiválasztott mélyalapozásra adják át a terhüket.

A kivitelezés 2007 augusztusában indult el. A lehumuszolt és megkutatott terület átadását követően elindult kútalapozási munkák során elég vegyes kép keletkezett a talajvíz magasságáról. A legtöbb alapnál ez nem okozott gondot, de ahol igen, ott állandó volt az omlásveszély. Már az indulásnál nehezítette a munkaterületen történő mozgást a hosszú ideig tartó esőzés. A munkaterületről mesterségesen kellett a csurgalékvizet levezetni. A tartószerkezet elhelyezését megelőzően jelentős feltöltésre került sor, rendszeres tömörségmérést végezve.

Az épület vasbeton tartóoszlopait is szinte állandó esős időjárásban helyezték el, a megközelítési útvonalakat kavicstöltés behordásával lehetett biztosítani.

 

 

 

A talajnedvesség elleni szigetelés egységesen egy réteg, 4 mm vastagságú Villas elasztomer bitumenes hegeszthető lemez, hideg bitumenmázzal kellősített aljzatbetonon. A műhelyszárnyban Servipak mechanikai védőréteg közvetítésével - a technológiai süllyesztékeket követően - 15 cm vasalt aljzatbeton készült. A padlófűtéssel kialakított szalonszárnyban a szigetelés védelmét 8 cm Austrotherm EPS 150 hőszigetelés biztosítja, erre került a padlófűtésekre vonatkozó EN 1264-4 előírásainak megfelelően kialakított aljzatbeton. A funkcióhoz igazodó esztétikai és mechanikai igények szerint kiválasztott kőporcelán burkolattípusok fogadására Mapei Nivoplan kiegyenlítőréteget építettek be. A műhelyszárnyban a technológiai igények által meghatározott helyeken vezetőképes, illetve impregnáló jellegű STO-POX műgyanta burkolat van.

A kereskedelmi szárny fölött a főtartókra rögzített nagyhullámú, bevonatolt acéllemez adja a külső térelhatárolás tartó felületét. A külső falszerkezet a bemutatótereknél Schüco-Royal alumínium függönyfal, a belső oldali szerkezetet takaró sávokban külső fegyverzetű hőszigetelt betétekkel, egyéb helyeken hőszigetelő üvegezéssel. A függőleges bordák keresztmetszetének csökkentése érdekében a pillérekre vízszintesen rögzített, zártszelvényű merevítő-bordákat terveztek, a függőleges fesztávot megfelezve. A hőszigetelési, víz-, pára- és légzárási követelmények kielégítésére a csatlakozó szerkezetek illesztésekor valamennyi külső nyílászárónál megfelelő szélességű EPDM szalagot alkalmaztak.

A szerelt, tömör falmezőket mindkét szárny esetében bevonatolt kazettákba rögzített, 12 cm vastag Rockwool Steelrock ásványgyapot hőszigetelés és a zártszelvényű távtartókra rögzített Hoesch WP elemekből összeállított, helyszínen szerelt szendvicsszerkezet alkotja. A szerkezeti rendszernek megfelelő tömítési feladatokon túl, az autómosót határoló kazetták belső illesztéseinek folyamatos kitöltésére Mapei Mapesil AC penészmentes, tartósan rugalmas tömítő fugaanyagot alkalmaztak. A műhelyszárny alsó ablaksáv alatti parapete előregyártott, extrudált polisztirol habbal hőszigetelt vasbeton szendvicspanel, amely egyben a –0,9 m szintig fagykötényt is képez. A szalonszárnyat keretező „sarokbástyák” külső fala 38 cm vastag Porotherm falazat, Baumit műgyanta vakolattal. Ugyanilyen felületképzésűek a felülvilágító előtetőként kinyúló födémsávját tartó, mintegy 10,5 m magas kültéri körpillérek.

A felülvilágító, az annak folytatásaként előrenyúló előtető attika fala, a sarokbástyák felső sávja, a szalon átadó kapuzatainak áthidaló jellegű tömör szakasza, valamint a függönyfali szemöldök mentén körbefutó árnyékoló elem homlokzati sávja Hoesch HPL sávos, bevonatolt fémburkolat borítású, tüzihorganyzott idomacélból készült. Az árnyékoló előtető tartószerkezete a pillérekre rögzített idomacélokból áll. A csapadék ellen szigetelt szerkezet alsó síkjának burkolatát, valamint a bejárati előtető alsó síkját két réteg pára- és vízálló Knauf Aquapanel alkotja, fém tartószerkezetre szerelve.

 

A hullámlemezek szerelésénél, a viszonylag egyszerű, párhuzamos és derékszögű kontúrokkal váltó épületelemek csatlakozási csomópontjainak kialakításánál meg kellett felelni az esztétikai követelményeknek. A látszó elemek hossztoldásához általában használt - a lemezzel megegyező bevonatú, élhajlított - omega profil helyett a kivitelező a hullámlemez, illetve a Planeel profilból 20 cm hosszú, az illesztések mögé helyezett háttámaszokat alkalmazott, ez lehetővé tette a tompa ütközéses síkbeli illesztést. A toldásoknál nem látszanak geometriai eltérések, a megjelenés nagyvonalúsága, a kellő vízzárás biztosítása igazolja a megoldás helyességét. A hossztoldásoknál így élhajlított profilokat nem alkalmaztak, kizárólag a pozitív és negatív sarkoknál, valamint a nyílások szegélyezésénél. Az illesztések jó zárásához az élhajlított szegőlemez és a hullámlemez közé egy – a profillal azonos – integrált habcsíkot helyeztek be.

A belső válaszfalakat a gyors szerelhetőséget figyelembe véve és egyben az igénybevételekhez igazodva a Knauf rendszerből alakították ki, 5 cm vastag Rockwool Termarock hangszigetelő lemez beépítésével.

A műhelyszárny Hörmann kapurendszerét nagy körültekintéssel választották ki, a technológiai igények kiszolgálása, a megbízható működtetés, üzemeltetés mellett az is fontos volt, hogy az épületszárny homlokzati rendjében a többi nyílászáróval harmonizáljon. A szakaszosan elhelyezett sávablakok Schüco szerkezetek. A tető parkoló funkciójából adódóan az általában szokásos felülvilágítók helyett a falszakasz felső részén lévő ablaksáv biztosít jó bevilágítást a teljes műhelytérben.

 

 

 

A belső ajtók általában Hörmann ZK bevonatolt, acél ajtólapok, a hozzá tartozó befoglaló acél tokkal. A szalontérből látható belső ajtók a függönyfal rendszerhez igazodóan Schöco Royal típusúak. A szalontérből nyíló, de azokkal optikailag összekapcsolt tereket Dorma típusú edzett üvegajtókkal kombinált beltéri edzett üvegfalakkal választották le.

A bemutatóteremben a beton pillérek és a vakolt falak felületét Baumit Granopor vékony vakolattal tették enyhén rusztikussá. A technológiai terek vasbeton felületei Baumit Granopor, a gipszkarton felületek műanyag diszperziós festést kaptak. Az általános technológiai terek 2,40 m magasságig csempével burkoltak, a mosó helyiségbe teljes magasságig nagy kopásállóságú, fagyálló Klinker Sire típusú égetett kerámia burkolat került. A használati víz elleni szigetelést általában, így a mosó helyiségben is a burkolat alá kerülő Mapelastic folyékony szigetelőfólia képezi.

A bemutatótérben és az irodákban Armstrong kazettás álmennyezet van. A bemutatótér fölött az álmennyezetet - a funkcionális egységek határait jelezve - síkban vagy attól 30 cm-rel alacsonyabban futó Knauf gipszkarton sávokkal tagolták. A süllyesztések peremének vonalában derítővilágításnak képeztek ki helyet.

A műhely fölötti tető fordított rétegrendű, a kétirányba lejtő vasbeton felületre Mapei Topcem lejtést adó réteggel alakítottak ki pontra lejtést. A vízszigetelés 2 réteg Villas Elastovill modifikált bitumenes lemez, erre került a 14 cm vastag Austrotherm XPS extrudált polisztirol hőszigetelés. A beton térkő-burkolat bazaltzúzalék ágyazatú.

A szalonszárny fölötti tető egyenes rétegrendű. A főtartóknak megfelelően kétirányba lejtő felületet nagyhullámú acél trapézlemez alkotja. Erre Villaself SK hidegen öntapadó párazáró réteg közvetítésével került a 2x8 cm vastag Rockwool Dachrock hőszigetelés, mechanikai rögzítéssel. A pontralejtést Rockwool lejtésképző lemezekkel alakították ki. A vízszigetelés egy-egy réteg Villas Elastovill E-PV 4 S/K és E-PV 4 S/K lemezekből készült.

 

Veszprém Aréna:

 

Tervezők:

 

A celjei csarnok építész vezető tervezője: Walter Ernst

Generáltervező: Pannonterv-Veszprém Kft.

Építész vezető tervező: Halász István

Építész tervező: Boros Zsombor

Statikus vezető tervező : Szabó Imre

Statikus tervező: Rezgő Erik

Gépész tervezők: Tuczai Attila

Cseresnyés Béla

Elektromos tervezők: Varju István

D. Bárány Attila

Út tervező: Jankó Tamásné

Viziközmű tervező: Tölgyesi Ákos

Munkatárs: Aradi Miklós

Kerttervező: Kovács Lajos

Belsőépítészet: Jack Tibor / XL Bau Kft.

Talajmechanika: Petik és Társai Mérnöki Kft.

Tűzvédelem: Piro-Plan Kft.

Akusztika: Kotschy Bt.

Kivitelezők:

 

Generálkivitelező: Vemévszer Kft., Szűcs István

Lebonyolítás, műszaki ellenőrzés:Veszprémber Zrt., Hellebrandt Ferenc

Felelős műszaki vezető: Kántor Miklós

Építőmesteri, szakipari, acélszerkezeti munkák: XL Bau Kft., Makai László

Szerkezetépítés, külső járulékos munkák: Practical Kft., Szabó Imre

Tetőszerkezet gyártója: Mia Gradnja, Zlatko Rogic

Tetőszerkezet összeszerelése: Ferrit Szövetkezet, Gál Béla

Villamos energia megtáplálás: E.M.B.M. Kft., Gazdag Barna

Villamos munkák: Elektro Center Kft., Váradi Imre

Arena Plaza:

 

Generáltervező: Casiopea Group Kft.

Felelős építész vezető tervező: Lázár Gyula

Építész munkatársak: Agócs Rita, Ambrózy Noémi, Argaman Yael, Dagan Dror, Karsai Krisztián

Az építési engedélyezési terv generáltervezője: Kasib Mérnöki Manager Iroda Kft., Juhász Sándor felelős építész vezető tervező

Tartószerkezet: dr. Almási József

Épületgépészet: Temesvári László, Németh Balázs

Közlekedés: Dobrai Béla

Épületvillamosság: Kelemen Ferenc, Üveges Zoltán

Tűzvédelmi szakértő: Gombik Károlyné

Kertészet: Andor Anikó

Külső közmű: Romhányi Gábor

Generálkivitelező: CFE, Patrick Dubruille projektigazgató

 

Autószalon, Győr-Ménfőcsanak:

 

Építtető: Autentik Csoport, Oriens Kft. - Mosonmagyaróvár

 

Generáltervező: Megalit Mérnöki Iroda Kft. - Budapest

Építész vezető tervező: László Károly

Építész munkatárs: Kakasy Gergely

Tartószerkezeti tervező: Kenese István

Gépész tervező: Boldizsár Tibor

Elektromos tervező: Szabó László, Unger Gyula

Szigetelési szakértő: Dr. Kakasy László

Technológus tervező: Tasnádi Tamás

Út-közmű tervező: Viadukt Kft. – Győr

Kerttervező: Herczeg Mónika

 

Generál kivitelező: Globál Építőipari Kivitelező Kft.

Felelős műszaki vezető: Szakács Géza

Létesítményvezető: Polgár Ferenc

Techn. létesítményvezető: Szabó András

Építésvezetők: Csorvássy Károly

Csőke Adorján

Műszaki előkészítő: Szűcsné Bisits Erika

 

Műszaki ellenőr, projektfelelős: Mezei Tibor

 

Külső nyílászárók: Integral Alkan Nyílászáró Gyártó és Kereskedő Kft.

Villamos kivitelező: Modul Kurrator Kft.

Épületgépészet: Plochterm Épületgépészeti Kft.

Szerelt válaszfalak, álmennyezet: Euro Generál Kft.

Hidegburkolat: Bellmann Magas- és Mélyépítő Kft.

Hideg- és melegburkolat: Stukko Építőipari Fővállalkozó és Kivitelező Kft.

Tetőszigetelések: Épszitec Építőipari, Szigeteléstechnikai és Kereskedelmi Kft.

Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások