Energiaellátás. Primerenergia fogyasztás a világban. Energiahordozó szerkezet az EU-ban. A pénzügyi-gazdasági válság hatásai az energetikára. A legfontosabb gazdasági-energetikai indikátorok alakulása Magyarországon. Az energiahatékonyság helyzete.
Az épületenergetika alapvető fogalmai - 1 óraA szabályozás háttere. Az épület energiaigényének számítása tervezésnél. Számítási módszerek. Követelmények. Épülethatároló szerkezetek. Épület fajlagos hőveszteség-tényezőjére vonatkozó követelményértékek. Az összesített energetikai jellemzőre vonatkozó követelmények. Az épületek nyári túlmelegedésének kockázata. 1000 m2 feletti épületre vonatkozó speciális követelmény. Tervezés – ellenőrzés. Vonatkozó szabványok, rendeletek, ajánlott szakirodalom
Az épületek jelenlegi és várható energetikai követelményei – a 7/2006. TNM rendelet és várható változásai - 1/2 óraA 2002/91/EK EU irányelv céljai és eszközei. A 7/2006. TNM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról. A hőátbocsátási tényezők követelményértékeinek várható változásai. A fajlagos hőveszteség tényező tervezett változása. Az átlagos hőátbocsátási tényező tervezete. Az összesített energetikai jellemző követelményének tervezete.
Energiatanúsítás - 1/2 óraA tanúsítás menete (Előzetes adatokkal rendelkező új ingatlanok. Tanúsítás a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet számítási módjával. Számlák alapján történő tanúsítás. Egyszerűsített tanúsítás.) A tanúsítás tartalma. Gyakori problémák
Építmények tűzvédelmi követelményei - 1 óraA tűz elleni védekezés követelményeinek rendszere. Alapfogalmak. A tűzveszélyességi osztályba sorolás szabályai és módszerei. Tűzállósági fokozatok. Az építőanyagok és épületszerkezetek tűzvédelmi jellemzői. A tűzállósági fokozatból adódó főbb követelmények. A tűzvédelmi tervezés dokumentumai
Az építési folyamatban résztvevők feladatai és felelőssége - 1/2 óraAz építési folyamat résztvevői. Az építtető. Az építési szerződés. A beruházáslebonyolító. A kivitelező (a vállalkozó és az alvállalkozó kivitelező). A felelős műszaki vezető. Az építési műszaki ellenőr, az építésügyi igazgatási szakértő. A fedezetkezelő. Az építési napló.
A nemzetközi minősítő rendszerek magyarországi alkalmazhatósága - 1/2 óraZöldépület minősítő rendszerek Magyarországon. A rendszerek rövid áttekintése a BREEAM minősítő rendszer alapján. Meglévő épületek minősítése. Hasonlóságok és különbségek.
Az üzemeltetés kulcskérdése az energiagazdálkodás. Esettanulmány – Lurdy Ház - 1/2 óraVersenyképesség=költséghatékonyság. Költségcsökkentési lehetőségek. Energiaköltség csökkentés. Lurdy esettanulmány.
Értelmesen fogjuk-e használni az ISO 50001 energiagazdálkodási irányítási rendszerszabványt? - 1/2 óraMi az a rendszertanúsítás és miért nem működik jól? Kit érdekelhet egy cég energiahasználata? Mi van a papírok mögött? Energiairányítási rendszerek (MSZ EN 16001 és ISO 50001. Lehet-e haszna a szakembereknek a szabványok elterjedéséből?
Transzparens szerkezetek új szerepben: árnyékolás, energiatermelés, teherbírás – Építész Tervezői Nap, online részvétel május 1-ig (MÉK 2 pont)
Felújítások értéknövelő képessége: hogyan feleltessünk meg régi szerkezeteket a jövő kihívásainak? – Építész Tervezői Nap május 22-én (MÉK 2 pont)
Eresz-párkány-attika: az épületburok-koncepció Achilles-sarka? – Építész Tervezői Nap szeptember 18-án
A víz az úr? Alépítményi szigetelések, lábazatok, utólagos szigetelés – Építész Tervezői Nap október 16-án
Tűzvédelem: láthatáron az új OTSZ? – Építész Tervezői Nap november 13-án