"Apropót ad annak is, hogy az ezen a területen dolgozó szakemberek az épített örökséggel kapcsolatos felelősségéről, feladatairól és lehetőségeiről is elgondolkodjunk” – mondta el Kálmán Ernő, a Visegrádi Országok Építészeti Alapítványának (V4AF) magyar elnöke.
A szakember szerint az Építészet Világnapjának egyik legaktuálisabb kérdése a műemlékvédelem és a kultúrák békés egymás melletti kölcsönös tiszteletben tartása.
A nyár elején e témában, a frissen felújított Klébelsber-kastélyban lezajlott nemzetközi konferencia után a világ legtöbb építészét tömörítő Arcasia, az Ázsiai Építész Szövetségek Regionális Szervezete és a Visegrádi Négyek Építészeti Alapítványa kerekasztal-beszélgetése után közös nyilatkozatot írt alá ebben a témában.
Kálmán Ernő szerint „Az építészet a különböző kultúrák tükre, a közép-európai országok monarchiabeli egységes arculata Ázsia számára mintaértékű. Ezt a közös értéket Hudec László sanghaji építészeti munkássága reprezentálja, aki 2018-ban lesz 100 éve, hogy a kínai fővárosba érkezett. Fontos, hogy ezt a századfordulós építészeti hagyományt megőrizzük, módszereinket, eredményeinket megmutassuk a világnak.”
A konferencia az évek óta folyó nemzetközi együttműködés fontos eseménye volt, amelyet 2018-ban újabbak követnek majd.
A mellékelt deklaráció magyar nyelvű fordítása:
Az Arcasia (Ázsiai Építészek Regionális Tanácsa) és a V4AF (Visegrádi országok (Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) Építészeti Alapítványa) nyilatkozata az építészeti örökség adaptív újrahasznosításáról Budapesten, 2017. július 1-jén megtartott kerekasztalt követően
Kinyilvánítjuk, hogy a kultúra és a kulturális sokféleség megőrzése a világon minden ember kötelessége. Az örökség megóvása éppen jövőnk szempontjából fontos. Az Arcasia és a V4 Építészeti Alapítvány együttműködésének alapját ez a gondolat képezi. Kinyilvánítjuk, hogy közös célunk és feladatunk az örökségre, valamint az építészeti örökség adaptív újrahasznosítására vonatkozó tudás megosztása és cseréje, többek között az egyetemeink között a tudás megosztása és a tanárképzés céljából megvalósítandó tanár- és diákcsere, illetve kiállítások és workshop-ok szervezése révén. Nemcsak a kortárs építészetet, hanem a régi korok építészetét is tisztelettel kell öveznünk. Az építészeti örökség megítélésében nemcsak az építmény kora és mérete képvisel értéket. Sürgetően szükségesek a tapasztalt építőmesterek, az építészeknek és a mesterembereknek pedig kölcsönösen tanulniuk kell egymástól. Fokoznunk kell a társadalom, a kormányok és a politikusok érzékenységét. Az építészeti örökség értékét, sőt a közösség számára képviselt kereskedelmi értékét is hatékonyan és megfelelően kell kommunikálnunk.
S. M. Jahangir Khan
Az Arcasia elnöke
Kálmán Ernő
A V4AF Tanácsadó Testület tagja