Rajki Diána | 2016.03.30
3 450 méter magasság, néha a tetőig érő hótömeg, az akár 215 km/h szél, valamint a nem ritkán 40°C-os hőmérséklet-különbség – ezeknek az alapkihívásoknak kellett megfelelni a Refuge de L´Aigle magashegyi menedékház felújítása során, amely több mint egy évszázaddal ezelőtt épült.


A hegymászók számára több mint egy évszázada kialakított, építészetileg látványos és kivitelezési szempontból is komoly kihívásokkal kecsegtető menedékház felújításában a speciális, alpesi viszonyokhoz alakított tető- és homlokzati paneljeivel (FX12) a Prefa is részt vállalhatott. „Hegytetőn építeni tökéletes koreográfiát igényel” – emelte ki Jaques Félix-Faure építész, aki e különleges és lélegzetelállító, 3 450 méter magasságon található hegyi menedékház a Refuge de L´Aigle felújításáért a Kreatívitás az Alpokban 2015 című magashegyi fenntartható építési és felújítási projektek elismerésére kiírt építészpályázaton is sikert aratott.
A Refuge de L´Aigle am La Meije menedékház az Écrins Természetvédelmi Területen 1911-ben épült, felújítása pedig minden közreműködőtől a szó minden értelmében csúcsteljesítményt igényelt. A munkálatok extrém körülmények között folytak, az irányító az alpokbeli építészet specialistája, a francia Jacques Félix-Faure volt, aki maga is megszállott hegymászó.

A hegy tetején megbúvó gyöngyszem
Az Ecrins hegyvonulat La Meije csúcsa alatt mindössze 500 méterrel, a csipkés hegycsúcson „egyensúlyozva táncoló” menedékház újjáépítése mind kívülről, mind belülről a takarékos építészet jegyeit hordozza, de összehasonlításként említhetnénk egy hajóbelső ésszerű átgondoltságát is. Az épületbelsőt az építész is leginkább egy tengeralattjáró belsőjéhez hasonlította. „Ebben a magasságban építkezni minden szempontból csúcsteljesítményt igényel mind a tervezés, mind a kivitelezés, és természetesen a felhasznált anyagok tekintetében is” – monda Félix-Faure, a C17 Építészstúdió szakembere. „A régi épület minden faanyagát, gerendáit felhasználtuk és a szerkezet pedig olyan borítást kapott, amely a széltől és az időjárás extrém hatásaitól megvédi az épületet; ahogy a tengeralattjárót védi a borítás a tenger nyomásától.” A 65 m2-en, három szinten összesen 30 hegymászó számára menedéket nyújtó épület barátságos, de egyszerű kialakításával és infrastruktúrájával többek között az is cél volt, hogy a figyelmet ne terelje el környezet szépségéről.

Segítség az extrém tervek megvalósításához
A kivitelezést segítő 20 fős csapat 650 kg súlyú csomagokat készítettek össze, amelyeket egy helikopter juttatott az építkezés helyszínére. „Ez a teljesítmény is csak egy olyan könnyű építőanyaggal valósítható meg, mint az alumínium, amely emellett kellőképpen ellenálló is.”
„A hegyekben az egyik legfontosabb kellék egy biztonságos kötél” – élt az építész egy hegymászó hasonlattal a biztonságra utalva. „Ezt a biztonságot jelentette a Prefa tapasztalata és az ilyen projektekben gyakorlott kivitelező szakemberek teljesítménye, a bádogosoktól az építkezést segítő helikopterpilótájáig.”
A menedékház külső homlokzati- és tetőbevonata a Prefa extrém terhelésekre is alkalmas szürke színű (P.10) FX 12 paneljével készült, amelynek ilyen körülmények közötti felhasználására nem ez a projekt volt az első példa. „Ez az egyetlen anyag, amely a nappali és éjszakai hőmérsékletkülönbség ilyen mértékű ingadozását kibírja. Emellett nem elhanyagolható szempont volt a cég e területen szerzett hatalmas tapasztalata sem” – utalt az építész a Matternhornon található Hörnlihütte projektre, amely a Prefa másik kiemelkedő alpokbeli referenciája. Az építész továbbá kiemelte, hogy a döntés során a számos célszerűség mellett az építészeti optika sem maradt ki.
Természetesen a hosszú távú gondolkodás egy ilyen különleges projekt esetén különösen elengedhetetlen. Ebben a tekintetben a Prefa által nyújtott 40 év garancia mellett az alumínium maradéktalan újrahasznosíthatósága és a természetet messzemenőkig tiszteletben tartó, átgondolt gyártási technológia plusz előnyt jelent.

A kevesebb néha több!
Az anyag izgalmas megjelenése az építészek számára mégis vonzóvá tette ezt az épületet annak ellenére, hogy a szó klasszikus értelmében a „sok építészetről” le kellett mondani. „A kevesebb néha több, különösen, ha arra gondolunk, hogy a magasban minden nehezebb” – foglalta össze a La Meije-ben megvalósult beruházás tapasztalatait az építész az ellenálló-képességre, az extrém teljesítményekre utalva.
„Minden panel a vízszintes és függőleges bemarásokkal olyan egyedi felületi kiképzést kapott, amelyek a homlokzaton szabálytalanul ismétlődve, a magashegyek töredezettségének látványba simulva különleges, heterogén megjelenést kölcsönöznek az épületnek. Emellett az FX 12 panelek műszakilag is a csúcsot képviselik: a panelek a bemarásoknak köszönhetően azonos anyag-erősség mellett nagyobb ellenállóképességgel rendelkeznek” – mondta a kivitelezést vezető Altibois Bilanz, aki szerint a Prefa alumíniumpanelek felhasználásában további sokszínű esztétikai és funkcionális lehetőségek is rejlenek.

Felhasznált termék: Prefa FX.12 tető- és homlokzatburkoló panel
Anyag: 0,7 mm vastag bevonatos alumínium, márványszürke P.10
Méret: 700 x 420 mm, 1.400 x 420 mm fedett méret
Súly: 2,3 kg/m2
Felületkezelés: magas minőségű kétrétegű lakkozás
Rögzítés: csavarozással és szögeléssel
Fektetés: teljes gerendázatra

Határtalan realitás
Fémlemezfedések az építészetben 2016
Pályázati felhívás

Április 10-ig pályázhatnak a gyakorló építészek és az építészhallgatók a fémlemez-burkolatok alkalmazási lehetőségeinek bemutatásával, egyszerűen és gyorsan, online felületen!
Ha az idei pályázat szimbólumává vált 100 éves menedékház felújítási projektjéhez hasonlóra Magyarországon nincs is lehetőség, az elmúlt években számtalan figyelemre méltó, izgalmas projekt valósult meg a Prefa innovatív alumínium tető- és homlokzati paneljeinek felhasználásával.
Ezeket most ismét keressük! Akár a megvalósítás előtti fázisában, akár a megvalósult állapotban vannak.

További információ és pályázás: www.prefapalyazat.hu

(x)

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások