hír épületek cikk

Megkezdődött az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont mintaházainak építése


Ware-Nagy Orsolya | 2024.11.05

Kedden rakták le az alapkövét az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontnak, mellyel kezdetét vette a fejlesztés újabb mérföldköve, a házak építése. A komplexum első elemét, az 1200 m2-es rendezvénycsarnokot tavaly adták át, a mintaházakat pedig 2025 tavaszán tervezi megnyitni az ÉMI a nagyközönség előtt.

A hazánkban elsőként létrejövő Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont az egyedi környezetben fekvő ÉMI Szentendrei Tudományos és Technológiai Ipari Parkban valósul meg. A létesítmény kiemelt céljai közé tartozik az energiatudatos és környezetbarát szemléletformálás, a hazai kutatás-fejlesztési célkitűzések támogatása, valamint az építéságazati innovációk fellendítése. Az ÉMI egy olyan komplex tájékoztató központot kíván megvalósítani, amely hidat képez az ágazat szegmensei között, valamint független szereplőként, szakmailag szűrt, innovatív megoldásokkal, egyedülálló információs bázisként működik.

A nagyszabású projekt egy újabb kiemelkedő mérföldkövéhez érkezett: megkezdődött a mintaházakat bemutató elemének építkezése, melynek alapkövét ünnepélyes keretek között tették le október 29-én, kedden.

Dr. Vitályos Eszter, a térség országgyűlési képviselőjeként az eseményen tartott beszédében kiemelte a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont egy nagyszerű demonstrációs központ lesz, ami az építőipari szakma és a lakosság számára egyaránt hasznos és tartalmas tudás- és információbázist kínál. Hozzátette, a készülő létesítmény technikai, műszaki és gazdasági szempontból is kiemelkedő, ugyanakkor az emberi tényezők is rendkívül lényegesek. „Ha technikai szempontból nézzük, akkor különleges épületeket látunk majd, ha emberi szempontból, akkor pedig családok otthonait. Vélhetően mindannyian azt gondoljuk, nincsen fontosabb a családunknál, az otthonunknál.” – fogalmazott beszédében a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Elmondta, éppen ezért hozott a kormány olyan intézkedéseket, amelyek a házépítéseket, az otthonteremtést kívánják segíteni. Példaként említette a vidéki otthonfelújítási program indulását, az önkéntes magánnyugdíjpénztárak és a Széchenyi Pihenőkártya lakásfelújítási célú felhasználásának lehetőségét, valamint a bankokkal folytatott tárgyalásokat a kamatplafon kapcsán. Vitályos Eszter, a Pilis-Dunakanyar országgyűlési képviselőjeként felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy a mintaházpark fejlesztése hazánkban egyedülálló turisztikai attrakciót teremt Szentendrének. „A város végén a Skanzen mindent megmutat múltunk építkezéséből, a város bejáratánál pedig a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont ugyanezt teszi majd a jelen és a jövő építészetével.” – emelte ki a képviselő. 

A komplexumot az ÉMI által 2019-ben megvalósított Solar Decathlon Europe nemzetközi verseny és kiállítás, valamint a csapatok által épített helyszínen maradó házak alapozták meg. Az Építési és Közlekedési Minisztérium építésgazdaságért felelős helyettes államtitkára, Határ Renáta elmondta, e projekt támogatójaként a tárca figyelemmel kísérhette a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont tervezését, koncepcióját, valamint a víziók megvalósításának első lépéseit, mint amilyen a rendezvénycsarnok megépítése volt. Hangsúlyozta, a tárca bízik abban, hogy ez az egyedülálló komplexum az építőipar találkozóhelyévé, központjává válik, ahol közös fejlesztési célok, együttműködések születnek az értéklánc szereplői között. Határ Renáta kiemelte: egy olyan iparágban, mely az egyik legnagyobb karbonlábnyommal bír, kulcsfontosságú a partnerség, a jó gyakorlatok megosztása, a szakképzés, valamint az, hogy milyen épületeket és hogyan építünk meg. Ez a komplexum pedig mindezekre olyan platformot képes nyújtani, mely egyedülálló hazánkban. – mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára.

Mayer András János, az ÉMI vezérigazgatója beszédében köszönetet mondott az Építési és Közlekedési, valamint az Energiaügyi Minisztérium támogatásáért, amellyel hozzájárulnak az ágazat fejlődése szempontjából kiemelt jelentőségű fejlesztéshez. A cégvezető kiemelte, az ÉMI sokrétű, komplex ágazati tevékenységének egyik kiváló példája ez a fejlesztés, hiszen a Társaság mérnöki és kutatás-fejlesztési szakterületeinek közös munkája, szaktudásának összehangolása képeződik le benne. Hozzátette, ahogyan az ÉMI egészének, úgy az épülő létesítménynek is kiemelt célja, hogy hídképzőként legyen jelen az építéságazat szereplői között, lehetőséget adjon együttműködésekre, közös munkára.

Az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpont házakat bemutató területén egyelőre 9 ház épül meg, melyek megvalósítását az ÉPÍTŐ-6 támogatási program keretében az Energiaügyi Minisztérium támogatja. Az alapkőletételi eseményen az időkapszula elhelyezésében is résztvevő Deli Daniella, az Energiaügyi Minisztérium klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, a létesítmény kiemelt jelentőségű az épített környezet fenntarthatóságának, energiahatékonyságának fejlesztésében, ezáltal hazánk klímapolitikai törekvései tekintetében is. 

Az ÉMI a további 4 házhely tekintetében jelenleg is tárgyalásokat folytat, az innovatív technológiát alkalmazó cégek ugyanis egyre nagyobb arányban látják meg a lehetőséget az egész éves bemutatóra lehetőséget adó létesítményben. 2025 tavaszáig az alábbi cégek építik fel mintaházakat az ÉMI Szentendrei Tudományos és Technológiai Ipari Parkjának területén:

  • Adam-House Innovatív Kft.
  • Café Plusz Kft.
  • Király-Panel Kft. - Királyházak
  • KP Sales House Kft.
  • Leier Hungária Kft.
  • Masterplast Kft.
  • Németh-Fa Kft.
  • Platánplán Kft.

A mintaházakat bemutató parkot az ÉMI 2025 tavaszán tervezi megnyitni a nagyközönség előtt. A 2019-es Solar Decathlon Europe versenyházaira – melyek közül 6 maradt az ÉMI szentendrei székhelyén – közel 15 ezer érdeklődő volt kíváncsi, a Társaság pedig a most épülő mintaházak tekintetében is hasonlóan nagy figyelemre számít szakmai és lakossági körből egyaránt.

A következő években a Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontban az ÉMI olyan további fejlesztéseket tervez megvalósítani az iparág szereplőivel együttműködve, mint a mobilházakat bemutató terület, vagy a mini-energiavilág. Utóbbi 1-1,5 méter magas működő megújuló energiaforrás-modelleken keresztül mutatja be a víz-, a szél-, a nap- és a biogáz hasznosítását, érdekes és hasznos információt nyújtva a látogatók széles körének.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások