hír cikk

A jövő építőanyaga lehet az öngyógyító beton


sebesp | 2013.06.03
Mikrokapszulákba rejtett baktériumok gyógyíthatják a jövőben a repedezésnek indult betonszerkezeteket.

Három brit egyetem kutatóinak együttműködésével előrehaladott kutatások folynak olyan új technológia kidolgozására, melynek köszönhetően a jövőben egy beépített rendszer gondoskodhat arról, hogy a betonelemek saját sérüléseiket begyógyítsák, ezzel megelőzve állapotuk romlását.

A betonszerkezetek élettartama jelentősen csökken, ha az anyag megreped és a repedésekbe kerülő víz az acélbetétek korrózióját eredményezi. Ennek kiküszöbölésére Bath-ban a Cardiff University és a University of Cambridge szakembereivel együttműködve, kapszulákban lévő baktériumokat tartalmazó keverék kifejlesztésén dolgoznak, mely életre kel, amikor víz hatol a beton repedéseibe, és kalcitot termel a repedés kitöltésére mielőtt a víz és oxigén együttesen megtámadná a betonvasakat.

A remények szerint az öngyógyító beton csökkenteni fogja a karbantartási költségeket, ezzel 50 százalékra redukálva a szerkezet élettartamára vetített költségét. Mivel a világ széndioxid kibocsájtásának több mint hét százalékát a cementgyártás okozza, az élettartam növelésével elérhető eredmény környezeti hatása is jelentős.

Az építészekből, mérnökökből, biológusokból és vegyészekből álló kutatócsoport a különböző baktériumfajok betonban elérhető túlélőképességét értékeli. Ehhez mesterségesen érlelik a vizsgált anyagokat, majd töréspróba során hoznak létre repedéseket, mellyel a biológusok számára biztosítanak lehetőséget a túlélő baktériumok vizsgálatára.

Forrás

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások