színkép | 2025.05.15

Mennyire határozza meg a magyar építészetet a hely szelleme, és hogyan őrizhető meg a kulturális és történelmi identitás a kortárs tervezésben? Az építészet jövője című vitaestsorozat harmadik része a „genius loci” fogalmát és hazai vonatkozásait állítja középpontba.

Az est moderátora Katona Vilmos építészteoretikus, az MMKI megbízott kutatója és az MMA Művészeti Ösztöndíjprogram alumni ösztöndíjasa.

A beszélgetés meghívott résztvevői:

  • Csóka Balázs építész, az Országépítő szerkesztője
  • Torma Tamás építészeti író, kritikus, az Építészfórum „Egy Hely” rovatának szerkesztője
  • Paár Eszter művészettörténész, a Hely.hu szerkesztője
  • Vukoszávyev Zorán építész, a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék egyetemi docense

A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMA MMKI) által életre hívott Az építészet jövője című vitaestsorozat következő állomása A hely szelleme címet viseli. Az est középpontjában az a kérdés áll, hogy milyen szerepet játszik ma a „genius loci” – vagyis a hely szelleme – a magyar építészeti gondolkodásban és gyakorlatban.

A fogalom az adott térhez és régióhoz kötődő érzelmi, kulturális és történelmi tényezők összességét jelenti, és azt vizsgáljuk, hogy ez az eszmei háttér mennyiben befolyásolja a jelenkori építészeti megközelítéseket. A beszélgetés során szóba kerül, hogy miként lehet a kortárs magyar építészet részeként újraértelmezni a helyhez kötődő hagyományos értékeket, milyen módon kapcsolódik a népi kultúrához, illetve hogyan viszonyul a Kárpát-medence más régióihoz és azok építészeti örökségéhez.

A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz között.
Jelentkezni 2025. május 19. 10:00 óráig a rendezveny@mma-mmki.hu e-mail-címen lehet.

Forrás: MMA MMKI

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások