A Várkert Bazár Déli palotájában berendezett tárlat képei tavaly áprilistól júliusig a bécsi Ringturm építészeti galériában voltak láthatók (ahogy arról korábban már beszámolt a Tervlap is – a szerk.). Az eseményt Tarlós István, Budapest főpolgármestere idézte fel a megnyitón, kiemelve, hogy a kiállítás rendezői szakszerű kutatási munkával pontos emléket állítanak 'a kor építészeti hiúságának'.
A főpolgármester bejelentette, hogy Michael Haupl bécsi főpolgármesterrel megegyeztek a két város kapcsolatainak és a Duna szerepének erősítéséről.
A bemutatónak külön aktualitást ad, hogy 2015-ben ünnepelték a bécsi Ringstrasse kiépítésének 150. évfordulóját – fejtette ki Bécs főpolgármestere. Michael Haupl a Ringstrasse jubileumára emlékezve felidézte a mostani Bécs kialakulásának társadalmi és építészeti történetét, és beszélt arról is, hogy mindez a város és a polgárság gyors ütemű fejlődését eredményezte. Kiemelte: a múltbeli fejlesztési tapasztalatok mindkét főváros esetében felhasználhatók a jövőre nézve is.
L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára úgy fogalmazott: a kiállítás megalkotói azzal, hogy közelebb hozzák a közös múltat, lehetőséget teremtenek arra, hogy 'a kultúrán keresztül közös jövőn és együttműködéseken gondolkodjunk osztrák barátainkkal'.
A 75 tablóba rendezett anyag mélységében és mennyiségében is egyedülálló, hiszen a két város urbanisztikai párhuzamosságainak szisztematikus összevetésére ilyen módon korábban még senki nem vállalkozott.
A kiállítás a nagyvárossá válás folyamatába nyújt betekintést 150 képpár segítségével, amelyeken különböző témák köré csoportosítva követhetik nyomon a látogatók a vasutak, körutak kiépülését, a kereskedelem modernizációját, a városszélek dinamikus változásait, a Duna szerepét, vagy a nagyvárosi léttel kialakuló szórakoztatóipar fejlődését – részletezte Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója.
A tárlat anyagát a kurátorok, Adolph Stiller, Szabó Csaba és Tamáska Máté úgy állították össze, hogy az mindkét város lakóihoz egyaránt szóljon.
Gyutai Csaba, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy egy kifejezetten élményszerű, a fiatal generációt is megszólító tárlatot kívántak létrehozni, így több múzeumpedagógiai foglalkozás és egy városismereti séta is kapcsolódik a bemutatóhoz. A Hosszúlépés programján résztvevők számos történelmi érdekességet tudhatnak meg a monarchia korabeli Pestről és Budáról, valamint mindarról, amit a Duna jelentett a birodalmi városoknak. A séta a kiállításon zárul, amely lehetőséget ad az ismeretek további bővítésére.
A kiállítás május 29-ig látogatható a Várkert Bazárban.
Forrás: MTI / Orientpress.hu