hír Budapest Garten Studio Liget projekt Plant-Atelier Peterkis

Indul a városligeti parkrehabilitáció első üteme


sebesp | 2017.09.26
A városligeti parkrehabilitáció első, ősszel induló ütemének kiviteli terveit mutatták be a tervezők kedden Budapesten.

A tervező Garten Studio 118 szervezet 558 javaslatának felhasználásával készítette el júniusra a Városliget parkrehabilitációs vázlattervét, majd szeptemberre az első ütem kiviteli terveit – közölte a keddi, hetedik Liget Park Fórumon a projekt kert- és tájépítészeti feladatokért felelős miniszteri biztosa.

Persányi Miklós kiemelte, hogy elkészült a Városligeti Faápolási Protokoll is, amely "kőbe vésve" tartalmazza a park fáinak ápolásával kapcsolatos eljárásrendet; egyszerre szolgálja a szakszerűséget és az átláthatóságot. Ezentúl minden, fákkal kapcsolatos döntés csak a protokoll figyelembevételével születhet meg – hangsúlyozta, hozzátéve: csak a legindokoltabb beavatkozásokat lehet elvégezni.

A parkrekonstrukció elemeit igyekeztek körültekintően kiválasztani, miközben folyamatos egyeztetéseket folytattak az érintettekkel. Az egyik parkhasználói csoport a környékbeli gyerekek és a szabadtéri sport lehetőségeit kereső felnőttek, számukra már az első ütem keretében sportpályát alakítanak ki a szintén jövő tavaszra felújítandó Vakok kertje mellett, a most megvalósuló sportfunkciók a későbbi ütemek során azonban még jelentősen bővülnek majd.

A kutyások számára a parkrekonstrukció során kettő, az első ütemben egy kutyafuttató épül. Az új kutyasportpálya a Hermina út mellé, egy épületegyüttes helyére kerül; a kutyák itt nemcsak futhatnak, de pancsolhatnak, áshatnak, kipróbálhatják az ügyességüket is.

Az épület rekonstrukciójának lezárulta után megújul a Szépművészeti Múzeum környezete is, ahol sétára, rekreációra alkalmas környezet létesül 2018-ra.

Szloszjár György, a Garten Studio vezető tervezője elmondta, hogy a Városliget rekonstrukciója során erősítik az alapvető parkfunkciókat: megújul a közműhálózat és a közvilágítás, számos illemhelyet alakítanak ki, kerékpártárolókat, szelektív hulladékgyűjtőket, információs táblákat helyeznek ki, és az akadálymentesítés is megvalósul.

Eközben megkezdődik a faállomány megújítása, ami a beteg és balesetveszélyes, valamint az invazív fajok pótlását jelenti értékes, várostűrő fajokkal – közölte a tervező, hozzátéve: az első ütemben 39 fát vágnak ki, 67-et ültetnek, míg 19-et átültetnek.

A Hermina úti kutyafuttató több mint fél hektárt foglal majd el; a közvilágítással ellátandó területet tíz méter széles zöldfelületi sáv védi a Hermina út felől.

A Vakok kertje elkerítettsége megmarad, továbbra is elsősorban a vakok és mozgássérültek számára lesz látogatható. Ezen a területen új gyógy- és fűszerkertet hoznak létre, megújul a tájékozódást segítő burkolatrendszer, felújítják az építményeket, a vízarchitektúrát, a növényzetet, valamint egy új épület is létesül.

A Vakok kertje mellett kialakított sportterület elsősorban, de nem kizárólag a közeli oktatási intézményeket szolgálja ki 200 méteres futókörrel, két többcélú labdapályával, távolugró gödörrel, kültéri fitneszeszközökkel, két 60 méteres futópályával, okospaddal és ezek mellett egy új illemhellyel.

Kis Péter, a Plant-Atelier Peterkis Kft. vezetője a Vakok kertjének pihenőpavilonját és a sportpályák illemhelyét mutatta be, hangsúlyozva, hogy a parkhoz jól illeszkedő, a fák közé simuló épületeket képzeltek el.

A pihenőpavilon tervezéséhez számos egyeztetés tapasztalatait használták fel, itt pihenőteret, valamint illemhelyet és mozgássérült illemhelyet is kialakítanak, míg a sportpályák illemhelyét gyermek-, családbarát és akadálymentes funkciókkal, továbbá extenzív zöldtetővel is ellátják majd.

A napokban írták ki a parkrekonstrukció közbeszerzési eljárásait, ezek sikeres lezárulta esetén a munkálatok akár már október végén megkezdődhetnek. Szloszjár György számításai szerint az első ütem megvalósításának költsége egymilliárd forint lehet.

A Liget Budapest projekt keretében felépülő Magyar Zene Háza kedden közölte az MTI-vel, hogy a spanyolországi Segoviában megrendezett Hay Fesztiválon teltházas érdeklődés kísérte az intézmény szeptember 22-i bemutatkozó előadását.

A kultúra találkozása a természettel című eszmecserén Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, valamint Fudzsimoto Szú (Sou Fujimoto), a Magyar Zene Háza tervezője beszélgetett Martha Thorne-nal, a Pritzker Építészeti Díj ügyvezető igazgatójával.

Baán László elmondta: az épület újfajta zenei központként koncertekkel, zenepedagógiai foglalkozásokkal és interaktív kiállításokkal várja majd a látogatókat, míg Fudzsimoto Szú arról számolt be, hogy az intézmény hármas funkcióját (kiállító-, előadóművészeti és oktatási tér), illetve lokációját is szem előtt tartva álmodta meg a házat.

MTI

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások