Az MNO blogírója, Őrfi József még aggódott a konferencia napján, nem titokban dől-e el a műemlékek sorsa a november 4-i 27. Országos Műemléki Konferencián. A konferencia már akkor sem volt titkos, hiszen a Petőfi Irodalmi Múzeum jóvoltából online be lehetett kapcsolódni a konferencia közvetítésébe, de mostantól a teljes konferenciaanyag megtekinthető online, ingyenesen. Természetesen, akik kredit (továbbképzési) pontot szeretnének, csekély díjazás ellenében, és tesztkitöltés után ezt is kaphatnak.
Az online képzés itt hallgatható-nézhető meg.(2 részletben.)
A konferencia rövid összefoglalója itt található, a program pedig ez volt:
L. Simon László nyitóelőadása
Puskás Imre: Új lehetőségek a határon túl – a Rómer Flóris program
Fejérdy Tamás: Együttműködés a műemlékvédelemben – civilek a pályán
Tina Markusova (SK): Napjaink műemlékvédelmi feladatai és lehetőségei – Szlovákia példáján
Engedyné Juhász Veronika: Amit az önkormányzat megtehet
Visy Zsolt: Régészet és ingatlanfejlesztés a gyakorlatban
Veöreös András: Szakmai ösztönző-rendszerek az értékvédelem szolgálatában
Nagy Gábor: Műemlékvédelem a gyakorlatban
Dobosyné Antal Anna: A hagyományos építészet jövőjéről – Népi műemlékeink helyzete
András István: Műemlékvédelem egy főépítész szemével
Kőnig Tamás: Műemlékvédelem és építészet
S végül a tizenkét pont, melyet a konferencia végén fogadott el a hallgatóság:
Tizenkét pont
a magyar műemlékek, épített-örökségi értékek és környezetük jövőjéért
1. Országos műemléki, épített környezeti értékleltár létrehozása, naprakészen tartása, a benne foglaltak teljes körű hozzáférésének biztosítása.
2. Áttekinthető, egységes, valós érték- és érdekvédelmet szolgáló jogszabályi környezet biztosítása a tulajdonosi es a tarsadalmi erdek osszehangolasaval.
3. Országosan egységes, komplex szemléletű műemlék-felügyeleti szolgálat működtetése a proaktív, integrált szemléletű műemlékvédelem biztosítására.
4. A felügyeleti munka szakmai hátterét biztosító műemléki tudományos központ, valamint központi anyagvizsgálati labor működtetése a kutatók és a restaurátorok munkájának támogatására.
5. A (védett) történeti épületek, és környezetük, valamint történeti kertek és közterületek megújulásának, helyreállításának segítő felügyelete a tervezéstől a megvalósulásig; a hitelesség és az integritás megtartásának, a műemlékvédelmi-, és kortárs épίtészeti szakmai színvonal meglétének ellenőrzése – a műemlékek értékmegőrző, fenntartható és fenntartó használatának biztosítására.
6. Értékvédelmet támogató, kétlépcsős pályázati-finanszírozási rendszer bevezetése: az előkészítés-tervezés és a megvalósítás szakaszolásával.
7. Kiszámítható, tervezhető állami támogatási rendszer működtetése az értékvédelem, a karbantartás, fenntartás ösztönzésére; kedvező gazdasági feltételek biztosítása az e területen szakmai szolgáltatást nyújtó vállalkozás(ok) számára.
8. Szakemberképzés, továbbképzés. Jogosultságok rendezése minden szinten (kutatás- tervezés- engedélyezés- szakértés- beruházás- kivitelezés- restaurálás- fenntartás) hozzáértés alapján.
9. Örökségtudatos, értékmegőrző szemlélet integrálása az oktatás és a nevelés minden szintjén.
10. Értékvédő civil szervezetek működésének segítése, szakmai és anyagi támogatása, a helyi épített-környezeti értékvédelem ösztönzése.
11. Műemléki referensek bevonása az épített örökségi értéket érintő, vagy arra hatással lévő, bármilyen szintű döntés-hozatalba.
12. Nemzetközi szakmai együttműködés, szakmai kapcsolatok újraépítése. A határon túli magyar értékek megőrzésének hathatós segítése.