Fazakas Virág | 2025.01.06

A brit Turner Works építészstúdió olyan környezetbarát ökoházat tervezett, amely megoldás lehet az árvíz által veszélyeztetett, vagy árvíz sújtotta térségek lakhatóságára. Az önellátó mobil házikónak még lebegő kis konyhakertje is van.

„Az árvíz jelentős nemzeti és globális probléma. A veszélyeztetett területek védőfalakkal történő védelme gyakran túl drága. Ezért alternatív megoldásra van szükség” – mondja Kalr Turner építész, a mobilház tervezője.

Karl Turner a tervezés során törekedett arra, hogy az apró úszóházikó ne csak látványos terv legyen, hanem megvalósítható projekt, mely egyben környezetbarát megoldásokat is ötvöz. A csónakszerű házat egy kompakt ökorendszer működteti.

Nem zavarja meg a vízi élővilágot

A mobilház olyan természetesen illeszkedik a vízi életmódhoz, mint egy egyszerű csónak, mely egyáltalán nem zavarja meg az élővilágot. „Az úszó otthon hatékonyan használja ki a tér és az erőforrások adta szűk lehetőségeket. Egyszerre ad új alternatívát a környezetszennyező vízi közlekedésre, és a Nagy-Britanniában egyre gyakoribb áradások problémájára”, írják az építészek. A ház energiaellátását, az elektromos áramot és a meleg vizet napelemek biztosítják.

Nyitott terasz a fedélzeten

A kétszintes ház tetőteraszán egy otthonos kabin és nyitott terasz található, ahonnan panorámás kilátás nyílik a környező tájra, bárhol is kössön ki az úszó kuckó. A tetőtéri fedélzeten még egy vízgyűjtő tartály is található.

A mobilház előregyártott elemekből épül fel, így könnyen és gyorsan összeállítható bármilyen helyszínen. A ház egy 20×7 méteres gumi bevonatú lebegő „fatálcán” ül, melyhez csatlakozik a két oldalsó panel, illetve egy kis lebegő télikert, így bárhová is megy a házikó, a kis konyhakert is úszik vele.

Ha több ház épül egymás mellé, akkor a házakat és a kerteket összekötő stéggel lehet egymáshoz csatlakoztatni.

Képek: Turner Works /Forbes Massie

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások