A 305/2011/EU rendelet által nem szabályozott, nem harmonizált területre új kormányrendelet készül, melynek lényege, hasonlóan a rendeletben előírtakhoz, hogy a jövőben a gyártó nem a megfelelőséget igazolja, hanem a terméke alapvető jellemzőinek teljesítményét. A tervezőnek kell megadnia, hogy adott helyen milyen tulajdonságú terméket kell beépíteni.
2013. március 5-én a Magyar Szabványügyi Testület szakmai fórumán beszélt Soltész Ilona főosztályvezető-helyettes (BM) az egyeztetés alatt álló rendeletről.
A legfontosabb, hogy a gyártó júliustól csak a beépítés szempontjából fontos terméktulajdonságokról nyilatkozik, a felelősség a tervezőt terheli, hogy a tervben az elvárt teljesítmény fel legyen tüntetve. Tudni kell pl., hogy a CE-jelöléssel ellátott PEI I kopásállóságú terméket ne tervezzünk padlónak pl. folyosóra, ahová PEI IV kopásállóságú burkolatra van szükség. (NB: PEI I-es burkolat padlónak nem alkalmas, de ettől CE jele lehet – a szerk.) Az építési termékeknek egyébként jelenleg 608 harmonizáltnak tervezett termékszabványa van, és még további 40-50 szabvány kidolgozása várható. A főosztályvezető asszony előadása után kérdésre – miszerint a tervezők felkészültek-e a feladatra – úgy fogalmazott: „probléma lesz”.
Az uniós rendelet célja, hogy egységes forgalombahozatali szabályok legyenek minden tagállamban, és „a teljesítménynyilatkozat legyen a közös nyelv a felhasználó és a gyártó között”. Felhasználó alatt itt a tervezőket, kivitelezőket kell érteni.
Kivételt az egyedi, az építkezés helyszínén gyártott, vagy műemlék építménybe beépített, illetve bontott, hagyományos, vagy természetes építési termékek képeznek, ilyenkor a felelős műszaki vezető nyilatkozata alapján építhető be a termék.
A 305/2011/EU rendelet hatályba lépése számos jogi szabályozásváltozással jár együtt. Ilyen pl. az Építési törvény 41. §-a, amelynek 3. bekezdése már most, az 1. és 2. bekezdése pedig 2013. július 1-jétől lesz hatályos, a 312/2012-es „Engedélyezési Kódex” az építésfelügyelet feladatának írja elő a teljesítményjellemzők tervdokumentációban való feltüntetésének ellenőrzését. (a 8. melléklet 1.1.5 pontja). E szerint a fontos, lényeges tulajdonságokról már az építési engedélyezési tervben (műleírásban) nyilatkozni kell, például tartószerkezeti, hanggátlási, energetikai, tűzvédelmi tulajdonságok.
Kérdésre válaszolva ezt előadó úgy pontosította, hogy ahol készül kiviteli terv is, ott a kiviteli tervben van ennek helye, de ahol nem, ott az engedélyezési tervben kell az elvárt műszaki teljesítményeket megadni.
Azaz minden tervezőt érinteni fog a rendelet.
A tervezet itt elérhető: http://oett.e-epites.hu/tanacs (jobboldalt, a tárgyalandó anyagok között, ugyanitt egy táblázat is található a 35 termékcsoport átlag 8-10 terméktulajdonságával is).
A téma fontossága miatt a legközelebbi Építész Tervezői Napunk is fog a rendelettel foglalkozni (a nap általános témája: Nano- és csúcstechnológiák az építésben
március 21.; JELENTKEZÉS ITT)
Update! A MÉK tiltakozása itt olvasható