Először is szögezzük le: a Metszet által is bemutatott, most Nívódíjat kapott BGE Könyvtár és Hallgatói Központ a Gereben Péter-Marián Balázs párostól gyönyörű, szép és okos, megérdemelten kapott díjat.
Akit részletesebben érdekel, itt elérhető a Metszet cikke (Tervezők: Marián Balázs, Gereben Péter vezetők, valamint: Bódi Gergely Gergő, Dormán Miklós, Hajnal Ödön, Ivicsics Júlia, Kovács Júlia, Percz Gábor, Tábi Sára, Ábrahám-Fúrús András)
Budapesti Gazdasági Egyetem Könyvtár és Hallgatói Központ – Bp. XIV. kerület, Bagolyvár utca 6-10.
Felelős tervezők: Gereben Péter, Marián Balázs
Megbízó: Budapesti Gazdasági Egyetem
A dicséretesek is méltóak a dicséretre:
A Liget Center Auditórium esetében (itt írtunk róla) "Király Zoltán és Bozsik Zoltán végeredményben mégiscsak jó munkát végeztek. Az épület használója, annak mai igényei és a közösség, az épület szellemi örököse érdekei között jó kompromisszum született, és az épület újabb évtizedeket élhet túl."
Liget Center Auditórium – Bp. VI. kerület, Dózsa György út 84/a
Felelős tervezők: Király Zoltán, Bozsik Zoltán (TIBA Építész Stúdió Kft.)
Megbízó: WING Ingatlanfejlesztő Zrt.
Az Alexa Zsolt-Rabb Donát-Schreck Ákos trió is szépen értékel fel egy hetvenes évekbeli ipari csarnokot az Építész utcában közösségi térré.
Inside-in – Bp. XI. kerület, Építész utca 8-12.
Felelős tervező: Alexa Zsolt DLA, Rabb Donát, Schreck Ákos DLA
Megbízó: Belfry Group
Hámori Péter és Guba Sándor is rendkívül ötletesen oldották meg a feladatot: egy elektromos alállomás homlokzatának díszítését, amire különböző kerámiaszigetelőket használták. De jobb lett volna, ha ez az építmény létre sem jön a zöldfelület közepén, "süllyesztették volna a föld alá" – írja a méltatás(!) is. Igen, kár volt az EON/ELMŰ és a Property Market mérhetetlen nagy zsebét megkímélni a föld alá süllyesztés költségétől. Ezt megdicsérni pláne kár, ezután trafóházak épületbe vagy föld alá rejtése szinte reménytelen lesz. De ez nem az építészek sara.
A Kelenföldi Alállomás homlokzata - Bp. XI. kerület, Hrsz. 4042/109
Homlokzati tervek felelős tervezője: Hámori Péter
Megbízó: ELMŰ Hálózati Kft. + Property Market Kft.
A Normafa síház remekmű, ez nem kérdés, itt írtunk róla a Metszetben
Normafa Síház - Bp. XII. kerület, Eötvös út 59.
Felelős tervezők: Szabó Levente DLA (Hetedik Műterem Kft), Bartha András DLA (Studio Konstella Kft.)
Megbízó: Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzat
S végül dicséretet kapott egy park, ami valóban kellemes, népszerű és szép, de az építészet területén kívül esik.
A Dráva park megújítása - Bp. XIII. kerület, Dráva utca 3.
Felelős tervező: Király-Salgó Borbála, Kontra Dániel
Megbízó: Budapest Főváros XIII. Kerület Önkormányzata
Mint Erő Zoltán főépítész a díjátadón megjegyezte: hozzá csak a gyerekeitől érkezett kritika: a nívó az nem egyenletes szintet jelent? A nívódíj meg pont a kiemelkedőt honorálja? Nos, az idősebbek számára a nívós épületek elismerésére a nívódíj bevett elnevezés, de időről időre azért el lehet gondolkodni a keretek átgondolásán, például most, a mandátumok határán.
Tehát a felvetésem ez: nem lehetne az építészeti nívódíjon felül létrehozni egy tájépítészeti nívódíjat? (Ha már a kertészek így feltörtek tájépítészekké. Persze részt vehetnének rajta épületkertészek is a viszonosság jegyében. De viccen kívül: némelyik nem-közterületi park is megérdemelne díjazást, ami a mostani kiírásba egyébként nem fér bele.) Egy ilyen tájépítészeti díjba lehetne a mi-a-vaker erdőktől a közösségi ikebanáig mindenféle alkotást jutalmazni, a gerilla-kertészettől a méhlegelőkig. Talán jobb lenne, ha az építészeti nívódíjból kimaradhatna az évi egy kötelező park.
Sőt, továbbmegyek: tulajdonképpen a muráliák, faldíszítések, tűzfalfestések, mikroalkotások, mementók részére valamiféle street-art vagy hasonló díjat is jó lenne (külön) létrehozni. Talán akkor a kerámiaelemes homlokzat megküzdhetne Szabó Leventéék gettó-emlékművével.