hír exkluzív rendezvény cikk BME Épületszerkezettani Tanszék Építész Tervezői Nap

Teltház a moziteremben – Sokan eljöttek 2025 első Építész Tervezői Napjára


Ware-Nagy Orsolya | 2025.03.26

Újra divatban a könnyűszerkezetek – e szlogen köré szerveződtek az idei első Metszet Építész Tervezői Nap előadásai, amelynek már harmadik éve az Etele Plaza Prémium moziterme ad otthont. A BME Épületszerkezettani Tanszékével együttműködésben szervezett konferenciát 150-en követték a helyszínen, több mint kétszer ennyien pedig online.

Az első előadásban rögtön a könnyűszerkezetes, előregyártott házakkal kezdtünk ismerkedni: Korsós Zoltán operatív vezető (Adam-House Kft.) a SIP (structural insulated panel) technológiás házak világába nyújtott betekintést, amely az 1950-es évekig nyúlik vissza, és a Wright-tanítvány Alden B. Dow nevéhez fűződik. Az AdamHouse házai 10, 17, illetve 27 cm-es, szintmagas panelekből épülnek fel, és eddig kb. 200 házat építettek meg ezzel a technológiával. Amellett, hogy az építés gyors és a géphasználat rövid, a falak helytakarékosak is: 100 m2-en kb, 8-10 m2 hasznos alapterületet nyerhetünk a hagyományos építésmódhoz képest. Dobák Tamás területi képviselő (Rotho Blaas Hungary Kft.) a CLT technológiában rejlő lehetőségeket mutatta be, kiemelve a CLT-panelek építés közbeni védelmének fontosságát, elsősorban a nedvességgel és a szennyeződéssel szemben. Dvorák Andrea tanácsadó (Dörken Kft.) ezúttal egy dunakanyari könnyűszerkezetes kis ház tervezés- és építéstörténetét ismertette, kiemelve az alkalmazott Dörken külső és belső fóliákat, illetve azt, hogy miért ezekre esett a választás. Viszló Dezső okl. építőmérnök, okl. ingatlanszakértő szakmérnök (AD Tectum Kft.) a Lemix vályogrost lapokat mutatta be, visszaemlékezve, hogy hogyan fordult a hagyományos építéstől az ökologikus építőanyagok felé. Előremutató példaként említette Herzog & de Meuron Hortus irodaépületét, amelynek 30 év használat után már negatívba fog átfordulni az ökológiai lábnyoma. A vályogvakolat és a vályog falazóhabarcs felhasználására is remek példákat láthattunk. Velősy András okl. építészmérnök, címzetes egyetemi docens (PTE) a gyakorlati témák után épületfizikai gyorstalpalóval készült, a megszokottnál sokkal precízebb dinamikus szimulációt mutatott be a német fejlesztésű WUFI szoftverrel. 

A kávészünet utáni blokk Mesterházy Beáta okl. építészmérnök, okl. szigetelő szakmérnök (BME Épületszerkezettani Tanszék) előadásával kezdődött. Az épületakusztikával foglalkozó oktató a könnyűszerkezeteknél előforduló akusztikai megoldásokat foglalta össze, mint pl. a tömeg növelése, a tömeg-rugó-tömeg elv és az akusztikai álmennyezet alkalmazása. Loósz Balázs ügyvezető (Albagips Exim Kft.) a 8 és 10 cm vastag, üreges gipsz válaszfalakat mutatta be, amelyek építéstechnikai szempontból falazottak, de a könnyűszerkezetekhez hasonló tulajdonságokkal bírnak. A válaszfalakon kívük akár 120 perces tűzgátló aknafal is építhető az Albagips termékeiből. Bakos Károly műszaki szaktanácsadó (Knauf Kft., Knauf Insulation Kft.) a Knauf Cubo rendszert ismertette, amellyel különféle, önmagában álló vagy falhoz tapasztott gipszkarton "ház a házban" dobozok hozhatóak létre. Varga Tamás alkalmazástechnológus (Ursa Salgótarján Zrt.) előadásában a könnyűszerkezetekben alkalmazható hőszigeteléseket tekintette át, különös tekintettel a Tectonic rendezetlen szálszerkezetű üveggyapot termékeire. 

A délutáni előadásokat Jámbor Attila (ügyvéd, az Építésijog.hu főszerkesztője) indította, aki a mobil épületszerkezetek építési jogi változásait foglalta össze, rendszerezve az OTÉK és TÉKA közötti fogalomváltozásokat, valamint az engedélyeztetéshez vagy bejelentéshez kötött építési tevékenységeket. Hovanecz Gergely szaktanácsadó (Ejot Hungaria Kft.) a burkolatrögzítés alkalmazástechnikájába vezette be a hallgatóságot, megjegyezve – a nap témájához kapcsolódóan –, hogy ő maga is könnyűszerkezetes házban lakik. Szabó Péter (ModulWood Zrt.) és társai családi házak előregyártásával foglalkozik, a közeljövőben nyitnának a társasházak piaca felé is. Előadása az üzemi előregyártásba és a helyszíni összeállításba is betekintést nyújtott, továbbá említette a 2024-es Construmán és a Bau Münchenen való megjelenésüket. Roszkopál Miklós okl. építészmérnök (Trianimus Kft.) a Hardell magyar fejlesztésű fémvázas építési rendszert mutatta be, amelyet például sikerrel alkalmaznak árvíz utáni helyreállításra, illetve földrengésre való méretezésre. Az Építész Tervezői Nap Pataky Rita okleveles építészmérnök, mestertanár (BME Épületszerkezettani Tanszék) előadásával zárult: összefoglaltuk a könnyűszerkezetes építéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, a történeti előzményeket. Áprilisban a transzparens szerkezetekkel folytatjuk!

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások