Az Energy Vault, a hosszú távú, hálózati méretű energiatárolásra szakosodott vállalat bejelentette: exkluzív globális partnerséget kötött a SOM építészirodával. Előrelépést értek el ugyanis a gravitációs energiatároló rendszerek terén, ahol megvan a lehetőség arra, hogy megújuló energiát biztonságosan, hosszú ideig és veszteség nélkül tároljanak és szállítsanak a villamosenergia-hálózatba.
Magas épületekbe integrálva ezek a rendszerek maximalizálhatják a fenntarthatóságot, felgyorsíthatják az épületek építésének szén-dioxid-megtérülését, és csökkenthetik az energiafogyasztás kiegyenlített költségét. A fenntartható energiatárolás ezenkívül természeti tájakra adaptálható, minimális környezeti hatással.
A gravitációs energiatároló rendszerek (gravity energy storage systems, GESS) hasonló elven működnek, mint a szivattyús víztározó, amely jelenleg a legnagyobb hálózati tárolási forrás. A GESS létesítmények többletenergiát használnak fel a nehéz blokkok felemelésére, ami potenciális energiát hoz létre, amely később, amikor leeresztik a talaj szintjére, elektromos árammá alakítható. Ellentétben a szivattyús víztározókkal, amelyek csak meghatározott természeti helyeken építhetők, a GESS létesítmények elméletileg bárhol megépíthetők, ami új lehetőségeket nyit meg a tiszta energia tárolására és elosztására.
A Skidmore, Owings & Merrill (SOM) négy lehetséges rendszeren dolgozott gravitációs alapú tárolási megoldásokhoz. Két terv magas épületekbe integrálható, egy pedig egy tájra terítve. Mindegyik gravitációs energiatároló rendszert (GESS) használ, amelyek a gravitációs erő segítségével termelnek elektromosságot egy súly emelésével, majd leejtésével.
Mind az EVu, amely torony kialakítású, mind az EVy, amely természetes tájba van beépítve, szilárd súlyokat használ, míg a második EVc torony és az EVo vízenergiát használ.
Látványterve alapján az EVu magas, karcsú szerkezet városi tájban. Belső technológiája súlyrendszert használ, amely csigán keresztül felfelé mozog alacsony energiaigény esetén, és leereszkedik, amikor a környező elektromos hálózatból nagyobb az energiatermelési igény. A rendszert úgy tervezték, hogy áramot termeljen az épületnek, valamint a szomszédos építményeknek is. A csapat szerint ez felgyorsítja a szén-dioxid-megtérülést is, vagy ellensúlyozza az átlagosnál gyorsabb építési folyamatokat.
Az EVu torony kialakítású, lehetővé teszi a GESS integrálását magas épületekbe egy üreges szerkezet használatával, amelynek magassága meghaladja a 300 métert, és legfeljebb 1000 méter magas.
Az EVy több dokkból áll, amelyek súlyokat tartalmaznak egy völgy alján és tetején sorakozva. A kábelek függőlegesen futnak közöttük, és a folyamat során oda-vissza vezetik a súlyokat.
A SOM, korábban Skidmore, Owings & Merrill LLP, egy chicagói székhelyű építészeti, várostervező és mérnök ciroda. 1936-ban alapította Louis Skidmore és Nathaniel Owings. 1939-ben csatlakozott hozzájuk John O. Merrill mérnök. Jelenleg a világ tizenkét városában van irodájuk.
Látványtervek: SOM