paricsyzoltan | 2012.09.22
Gondolatok

Lakni valahol. Egy helyen, ahol minden folyamatosan változik, de ahol mindig biztonságban szeretnénk élni. El akarunk bújni, miközben mindent látni kívánunk, azaz zárunk és nyitunk ugyanabban a pillanatban. Egyszerre vágyunk visszahúzódva magunkban lenni és a végtelen felé ellebegni.

Koncepció

A Budapest körüli település ezen részén a múlt században többnyire gyümölcsfákkal beültetett kertek, nyaralók voltak, míg mára a terület – a helyszín szépsége, rendkívüli természeti adottságai miatt – kedvelt lakóhellyé alakult. A telek többnyire egyenletesen lejtő, délnyugati tájolású, kis termőréteggel fedett sziklás, karsztvízgyűjtő területen fekszik.

A ház tömegformálása visszafogott, az utca felől inkább rejtőzködő. Az utca felől alig látható, két egymásra fektetett hasábból „faragott”, kétszintes épülethez egy hullámzó előtető vezet, mely a terep lejtését, az épülethez közeledő ember mozgásának és e mozgás intenzitásának változásait követi.

A két „hasáb” utcával párhuzamos, szélesebb tagjában található a közösségi élet tere. Az erre fektetett „hasábban” az intim terek sorakoznak. E kettő áthatásában helyeztük el a kisebb kiegészítő helyiségeket, valamint a lépcsőt. Míg a felső szinten a megérkezés felől biztosítunk bejárást, addig az alsó szint terasszal kapcsolódik a lépcsőzetes kialakítású terephez.


Műszaki adatok

Az épület tartószerkezete monolit vasbeton, melyben előtemperált légvezetékek futnak, ügyelve a hatékony energiafelhasználásra. Az épületben és környezetében olyan műszaki megoldásokat alkalmaztunk (légfűtés, léghűtés, víztisztítás és -visszaforgatás, szél- és napenergia hasznosítás stb.), melyek segítségével a ház kevéssé terheli környezetét. Az épület alacsony energiafelhasználású, passzívházhoz közeli energetikai paraméterekkel bír.

A homlokzat kialakításában meghatározó volt az épület tömbszerűsége, egységes kezelése. Ennek megfelelően a hőszigetelésre – külön lábazati sáv nélkül – öntisztuló vékonyvakolat kerül. Az épület egésze extenzív zöldtetővel fedett, mely jótékonyan befolyásolja az épület hőháztartását, a klimatikus viszonyokat.

A külső padlók vörösfenyővel, kővel, betonnal és mosott kaviccsal burkoltak. Belül a padlóra kőlap vagy pácolt, méhviasszal kezelt keményfa burkolat kerül. A külső nyílászárók háromrétegű hőszigetelő üvegezésűek, kívül fém, belül faburkolatúak. A felülvilágítók hőszigetelő üvegezéssel kiegészített fénycsatornák. A nyári felmelegedés ellen a nyílászárókat a szerkezetbe integrált hőszigetelő zsaluziával vagy redőnnyel egészítjük ki.

A lépcsőzetes kialakítású, épülethez simuló terep változatosan használható kertrészeket biztosít. Az előkert a megérkezést szolgálja, az oldalkert az alsó szinthez enged kapcsolatot, hátul a völgy felőli rész a terasznak, kis medencének és a mikroklímát kellemesen befolyásoló vizes élőhelynek ad helyet. A telek alsó részében a napenergia felhasználást segítő napkollektorok, nagyobb vízfelületű tó, növényekkel, gyeppel fedett kert található. A felszíni vizeket az épülettől eltereljük, azokat gyűjtjük, hasznosítjuk, visszaforgatjuk.


Tervezők

JAHODA és PÁRICSY Építésziroda, Budapest, www.jahodaesparicsy.hu

Felelős építész tervező: PÁRICSY Zoltán
Építészek: WITTINGER Győző, JAHODA Róbert
Építész munkatársak: PATARICZA Kristóf, ELLENRIEDER Orsolya
Statikus: ZOLTÁN Katalin
Gépész: HUCKER Csaba
Elektromos: KOVÁCS Sándor
Kerttervező: VINCZE Attila
Tűzvédelem: MIKUS Ferenc

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások