Ma már közhely számba megy, hogy egy környezetbarát épületnek számos olyan tulajdonsággal kell rendelkeznie, melyek révén kisebb mértékben gyakorol kedvezőtlen hatást környezetére, mint a tékozló huszadik század béli elődei. Ennek mérésére a már jól ismert rendszerek mellett (BREEAM, LEED) egy újabb indult útjára az Egyesült Államokból, a Living Building Challenge (Élő Épület Kihívás). Célkitűzéseinek megfogalmazásában a hasonló környezetvédelmi értékelési szisztémákhoz képest a legkarakteresebben megfogalmazható különbséget az önfenntartás magas szintjére vonatkozó elvárás jelenti. Az épületnek az átadást követő 12 hónapban energia és vízfelhasználás szempontjából teljesen önellátónak kell lennie, emellett a belső tér komfortjára is szigorú kritériumokat kell teljesítenie.
A Living Building Challenge rendszerben minősítteti magát a Bullit Center Seattle-ben, magát egyenesen a világ legzöldebb, legenergiahatékonyabb épületeként hirdetve. A hatemeletes, közel 4700 négyzetméter alapterületű épület tervezése során, már az első lépésektől kezdődően, a hosszú távú környezeti hatásokkal számoltak. A megújuló energiák széleskörű alkalmazásának eredményeképp az épület napelemei segítségével megtermeli majd a működéséhez szükséges elektromos, talajszondákkal pedig a hőenergiát, esőből nyeri a vizet, és az összes szennyvizet a helyszínen fogja kezelni. Nagyobb mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadék felvételét zöldfelületek hivatottak segíteni, melyek kialakítása során a gyalogosok komfortérzetének javítása is szempont volt. A Miller Hull iroda építészei a száraz energetikai kalkulációk mellett építészeti trükköket is bevetettek az energiafelhasználás csökkentése érdekében. A liftek használatáról például "ellenállhatatlan" lépcsőház tervezésével próbálják leszoktatni a leendő bérlőket.
A Bullit Center-ből teljesen kizárják a veszélyes anyagokat, így a számos építőanyagban megtalálható ólom, kadmium, higany és pvc egyáltalán nem lesz az épületben. Felfedezhetünk néhány érdekességet a kivitelezési módszerek között is. A pinceszint szárazon tartását elsősorban a különböző méretű kövekből megfelelően felépített szivárgórétegre bízzák. Festőhengerrel viszik fel a homlokzati hőszigetelést kívülről védő „mogyoróvaj-membránt”. Az épület felső négy szintjének megoldása igazán amerikai. Rétegelt ragasztott fa pillérek tartják a több centiméter vastag hasonlóan készített fa födémmezőket, ami arrafelé viszonylag elterjedt megoldásnak számít, hiszen a kontinens nem szűkölködik a jó minőségű építési faanyagban.
Az igazi megmérettetés a használatbavételt követően következik majd. Ha egy teljes éven keresztül működik az önellátás, megkaphatja a Living Building minősítést, ezzel elérheti a világ legzöldebb irodaháza címet, amire azt mondhatjuk: „ez már valami", hiszen az autonómoia ilyen szintje városi környezetben igazi újdonság lenne.
Forrás: http://bullittcenter.org/