hír épületek cikk beton látszóbeton látványbeton Meva pályaudvar zsalu

A világon először: hézagmentes tető

Öntött beton eresztékek és nyomok nélkül


Rajki Diána | 2011.09.27
A teljes egészében műanyag, 100%-ban famentes alkus zsalu az egyetlen olyan zsaluzat tábla, amely illesztéssel alkalmas nagy megmunkálandó területek kialakítására. A németországi Merseburgban megépült buszterminál tetejét hézag és illesztés nélkül öntötték Aalborg fehér cementből.

760 m2 egybefüggő betontető

Németország keleti részén, a Halle közelében fekvő kisvárosban, Merseburgban új buszpályaudvar épült izgalmas tetőszerkezettel. Az épület legfeltűnőbb eleme az 5,88 m magas acéloszlopon nyugvó finoman tekeredő lapos betontető, amely egyaránt védelmet nyújt az utasoknak és a járműveknek is. Az építésztervezők Merseburg kezdőbetűjét, az M betűt idéző alakú tetőt álmodtak meg, amelyet üveg- és acélelemek egészítenek ki. Az öntött látszóbeton tetőt úgy tervezték, hogy teljesen sima hézagmentes fehér felület legyen a végeredmény, amelyen nem látszanak a rétegek sem. Mindemellett azonban semmiféle utólagos kiigazítást sem engedélyeztek az egybefüggő és tekergő betonmezőn.

Pályázat látszóbeton építésére - szigorú feltételekkel
Az építészeti látszóbeton kivitelezésére kiírt pályázatokat gyakran a német DBV (Német Beton Szövetség) szigorú iránymutatásait követve írják ki. Ezen előírások legszigorúbb kategóriája szerint a kész betonnak illeszkednie kell a különlegesen megtervezett épületekhez, és reprezentatív funkciókhoz egyaránt. A pályázati kiírásban az is egyértelműen szerepelt, hogy a látszóbeton tetőn az illesztési nyomok vagy hézagok megjelenése nem megengedett azért, hogy a kész betonfelületen a nem megfelelő zsaluzásból eredő sérülések kizárhatóak legyenek. A tető teljes felülete mintegy 760 m2, amelynek bezsaluzására, annak érdekében, hogy ezeket a szigorú feltételeket ki lehessen elégíteni, a Meva Alkus műanyag zsalutáblákat használták. A pályázati dokumentumok ugyanis egyértelműen körvonalazták azt is, hogy milyen igényeknek kell megfelelnie a zsalunak, és az építészek is komoly erőfeszítéseket tettek, hogy pontosan meghatározzák, milyen végeredményt várnak el.

Milyen igényeket támasztottak az építészek a látszóbeton tető kivitelezése során?
Elvárás volt, hogy a felület nem színeződhet el, s nem lehetséges annak utólagos kezelése sem, nem elfogadhatók a rozsda, kosz vagy festék okozta nyomok, és a felületnek tökéletesen egyenletesnek kellett lennie.
A zsalutáblákra vonatkozó előírások szerint azokon fúrt lyukak, valamint szeg vagy csavar okozta lyukak nem lehettek. A zsalutáblák zsugorodása vagy dagadása kizárt, továbbá nem lehetett rajtuk karcolás, sérülés vagy cementfátyol, illetve korábbi használat okozta szennyeződés.

Csak a műanyag zsaluhéj jöhetett szóba
A zsaluzáshoz egyáltalán nem használtak fa anyagú zsalut, a fent felsorolt követelményeknek maradéktalanul csak a Meva Alkus felelt meg, ami teljes egészében műanyagból készül és rendkívül könnyen hegeszthető. A betonozást követően az alkus könnyen kizsaluzható és funkcióvesztés nélkül újrahasznosítható, emiatt környezetvédelmi szempontból is igen kedvező. A magas szintű műszaki és esztétikai elvárások kielégítésének köszönhetően a Meva a világ egyik keresett zsaluzat beszállítójává válhatott.

Precíz munka
Hogy elérjék a kívánt eredményt, a Meva mérnökei a száz százalékban famentes, teljes egészében műanyag alkus zsalu kifejlesztésével egyedülálló technikai megoldást hívtak életre.
Ennél a konkrét projektnél először a födémzsalu héjméretét kellett geometriailag optimalizálni. A fő táblaméretek 3.60x1.35 m, melyeket 1.35x1.35 m táblák egészítettek ki. A precízen vágott táblákat, a Meva Haiterbach székhelyű gyárában készítették elő és onnan szállították a helyszínre. Az alátámasztó állványra úgy rögzítették, hogy minden tábla között 2 mm-es rést hagytak.

Alulról rögzítve
Minden táblát konzolok segítségével csavarozottan rögzítettek a kereszttartóhoz. A csavarozás hátulról történt, ezáltal megvédve a zsalut a felületi sérülésektől s attól, hogy a tábla kidomborodjon, ami a táblák hegesztését lehetetlenítette volna el. Az építkezés során egy 6 m-es sátrat állítottak fel annak érdekében, hogy a hegesztési munkálatokat mindenfajta időjárási viszony közepette elvégezhessék. Egy különlegesen tervezett berendezést is bevetettek, ami az extruder könnyed és egyenletes irányítását segítette az összesen 900 m hosszú illesztési hézagok mentén.
Az acéloszlopok helyét sablonok segítségével kellett előkészíteni, ugyanis az oszlopoknak illeszkedniük kellett a helyszínen kivágott alkus táblákba. Az aprólékosan összehegesztett illesztési vonalakat, pontokat simára kellett marni és különleges eszközökkel síkba kellett hozni.

Rotációs tisztító formaleválasztó nélkül
Az elszíneződésmentes felület elérése érdekében a héjfelületet (födémsík és födémszél) rotációs felületi tisztító és annak speciális korongjai segítségével tették egyenletessé és harmonikussá. A próbabetonozások során megállapították, hogy a legjobb felületi minőséget akkor érik el, ha nem használnak formaleválasztót. Így a kivitelezők a formaleválasztó szer teljes elhagyása mellett döntöttek.

A födémszél
A 36 cm magas födémszélt 2 m-es alkus héjakból vágták méretre, majd 8-10 m-es elemekké előre összehegesztették, s ezeket csavarozták hátulról a fa megtámasztó bakokhoz. Az elhelyezés, a csavarozás és hegesztési munkák így 10 nap alatt készültek el. Ezzel párhuzamosan a födémzsaluzaton már elkezdődtek a vasszerelési munkák is.

A zsalu elárasztása
A födémszél tömörségéről 10 m-es szilikonágyba nyomott sarokléc gondoskodott. A vasszerelési munkák befejezése után a zsaluzatot teljesen elárasztották vízzel annak érdekében, hogy a felületéről a por, rozsda és egyéb szennyeződéseket eltávolítsák. Ez a víztömeg hőszigetelő rétegként is működött az alkus héjazat és a hegesztési varratok számára, hogy a környezet fagypont alá történő lehűlése következtében keletkező feszültségeket és varratszakadásokat elkerülhessék. Erre a módszerre csak az alkus alkalmazása nyújtott lehetőséget. A héjfelületek tisztántartása érdekében a vizet csak közvetlenül a betonozás napján szivattyúzták ki a zsaluzatból. A betonozás előtt magasnyomású tisztítóval a felületeket újra megtisztították, és betonozás közben is folyamatos elszívással biztosították a héjazat pormentességét.

Az alkus táblák újrahasznosítása
A szerkezet kizsaluzását (a teherhordó állványzat süllyesztését) követően az alkus héjakat szállítható méretű táblákra vágták. A csavarlyukak behegesztését, és elegyengetését követően, az alkus héjak korlátozás nélkül használhatók akár a Meva falzsalu tábláiba, akár újabb födémszerkezetek látszó felületéhez.

Meva Alkus: 10 éves tapasztalat
A 100 %-ban famentes alkus műanyag héjra vonatkozó több mint egy évtizedes tapasztalata során a Meva átfogó alkalmazási tapasztalatra tett szert, melyet számos műszaki szempontból igényes szerkezet megvalósításánál is kamatoztat. A merseburgi buszpályaudvar kiváló példája annak, hogyan lehet illesztési vonal és lenyomatmentes egybefüggő betonfelületet létrehozni aalborgi fehér cementből.

www.zsalu.info

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások