sebesp | 2013.06.09
Hamarosan három újabb, a népnyelv által már elkeresztelt felhőkarcolóval gazdagodik a brit főváros üzleti negyede, melyek bizonyára szóba kerülnek a héten tartandó, „az enyém nagyobb, mint a tied” témakört sem nélkülöző felhőkarcoló-konferencián.

700, magas házakban jártas ingatlanos találkozik a Council on Tall Buildings (Magas Épületek Bizottsága) és az Urban Habitat szervezésében megrendezésre kerülő tanácskozáson Londonban. A megbeszélések középpontjában várhatóan kimondatlanul is az lesz majd, hogy mi módon lehetne további felhőkarcolókat a városokba zsúfolni, amikor az a sok öreg épület ilyen átkozottul útban van.

A kétségtelenül izgalmas kérdéskör mellett természetesen a felhőkarcolók építésének gazdasági vonatkozásai is teret kapnak, amihez érdekes adalék lehet London épülő és nemrégiben átadott felhőkarcolóinak tapasztalata. Szakértők szerint szerencsésebb második, mint első tulajdonosnak lenni, mivel egy toronyház építése átlagosan 10 évet vesz igénybe az első gondolattól az épület átadásáig. Ez jelentős időre leköti a befektetők pénzforrásait, és nagy eséllyel beleesik egy gazdasági megtorpanás időszaka is. Az 1998-ban indult Shard (Szilánk) befejezéséhez 14 évre volt szükség, de a bérbe adható irodafelületéből mindeddig csak kevéssel több, mint 10 százalékot sikerült értékesíteni. Igaz, területének nagyobb részét más funkciók töltik ki.

Ennél lényegesen jobb helyzetben van a befejezéséhez közelítő „Walkie-Talkie”. A Rafael Vinoly tervei alapján készülő, felfelé szélesedő épület 64.000 négyzetméter irodaterületéből már most 52,6%-os előzetes lekötéssel büszkélkedhet. Teljes telítettség esetén 800 millió Font lesz az értéke a 160 méter magas, legfelül tetőkerttel megkoronázott épületnek. Értékéből 260 millióra taksálják az avval elért többletet, hogy emeleteinek területe fölfelé bővül.

A Rogers Stirk Harbour építésziroda által jegyzett, fölfelé keskenyedő „Cheesegrater” (Sajtreszelő) nem élt ezzel a lehetőséggel, pedig ha az ötödik és negyvenötödik emelet közötti szintek mind az ötödikkel lennének azonosak, akkor az 53.000 négyzetméter további 28.000-el nagyobb lenne, ami az így 700 millió Fontra tartott elkészülte kori értékét további 360 millióval növelné.

Egyelőre nem hoztak nyilvánosságra adatot a City magas színvonalú új ingatlanjainak harmadik eleméről, a tengeri kagylóról formázott Bishopsgate-i fejlesztésről, melynek építése a többihez képest hátrébb van, de a „Helter Skelter” (Zűrzavar) becenevet máris megkapta. A 288 méter magasra és 88.000 négyzetméter alapterületűre tervezett felhőkarcoló építésze a Kohn Pedersen Fox iroda.

A szakértők szerint a felhőkarcolók építése nem kifejezetten gazdaságos. Míg egy 50 emelet körüli épület építési költsége 2700 Font körül van négyzetméterenként, addig egy 10-20 emelet közötti hasonló 2150 Fontból kihozható, ráadásul előbbinél 65, utóbbinál 75% az összes bruttó szintterület kiadható hányada.

Forrás: Evening Standard

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások