Az első két megrendezett Regio Earth-höz hasonlóan ez idei fesztivál is a tudásátadásról, egymás mesterségének megismeréséről, kapcsolatépítésről és általában a földépítészet ügyének előremozdításáról szólt. Idén az eseményt megelőzte egy Balkan Earth Conference névre hallgató kétnapos konferencia, ahol nagynevű európai előadók mutatták be munkásságukat: Hanno Burtscher (Ausztria), Léo Boulicot (Franciaország), Filipe Jorge (Portugália), Gernot Minke (Németország), majd a balkáni országok egy-egy képviselője prezentálta a földépítészet helyzetét országában. A konferencia a fesztivállal folytatódott, ahol megnövekedett létszámmal megkezdődtek a különböző vályogépítészeti workshop-ok és bemutatók.
Az esemény jelentőségét mutatja, hogy több mit 30 országból, többek között Indiából, Argentínából, Chiléből stb. érkeztek résztvevők és előadók, a belépőt vásárló érdeklődő vendégek száma meghaladta a 100 főt. A magyar csapatot Bíró Árpád, Révész Gabriella, Gápár János, Barna Gergely, Gacsályi Kinga és én, Bihari Ádám, a Környezettudatos Építők Szervezete (Körépítők) tagjai képviseltük.
A fesztivál 2020-ban visszatér Magyarországra, ahol a Körépítők csapata már lázasan dolgozik az előkészületeken.
A Regio Earth – Közép- és délkelet-európai földépítészeti fesztivál© egy évenkénti esemény a föld alapú építészetről, építkezésről, tervezésről és művészetről. Az esemény a Kelet-közép-európai régióra összpontosít, hogy erős, határokon átnyúló hálózatot hozzon létre a térségi szakemberek (építészek, mérnökök, kézművesek, professzorok, kutatók stb.) számára.
Az elsődleges kapocs a térség országai között a nevezett régió közös földépítészeti öröksége, és a fő cél az, hogy kortárs módszereket találjunk ennek integrálására a jelen dinamikáiba. A rendezvény másik fontos célja a nagyközönség elérése, hogy népszerűsítsük a természetes alapanyagú építészetet.
A fesztivál elindításának ötlete Alina NEGRU-tól, Alessandro SERRA-tól és jelen cikk szerzőjétől származik, akik három barátként tértek vissza hazájukba a grenoble-i földiépítészeti központokból (CRAterre és amàco).
Jelenleg a fesztivál “márkaneve” három civil szerveződés tulajdona: a magyarországi Környezettudatos Építők Szervezete, a romániai TERRApia és a szerbiai Earth and Craft; és évente e három ország egyikében zajlik.
Az első alkalomra (2017) Vas megyében, Oszkóban került sor, a másodikra (2018) Buzad faluban, a romániai Banat régióban, a harmadikra pedig (2019) Mosorin faluban, Szerbiában.