hír pályázat hallgatói ötletpályázat

Budapest, M0 hídfő hallgatói tervpályázat

Mind a nyolc szakirányú egyetem hallgatói pályázhatnak


Csépé | 2011.04.27
A CBS Property Zrt. és a Városépítészetért Alapítvány hallgatói tervpályázatot hirdet Budapest XXII. kerület, Dunatelep - 6 sz. főút - Növény utca - Duna által határolt, az M0 budai hídfőjénél található területre.

Figyelem! Időpontmódosulás!

A kiíró jelen HIRDETMÉNYÉBEN kívánja jelezni, hogy megváltoztatja az
eredeti kiírásban szereplő tervpályázati határidőket.

A módosított határidők az alábbiak:

- Személyes konzultáció a kiíróval:                      2011. május 30.
- Kérdések határideje:                                   2011. június 15.
- Kérdésekre adott válaszok határideje:          2011. június 20.
- Pályaművek elektronikus feladása:             2011. július 11.

A pályázat eredményének kihirdetésére 2011. július 30-án kerül sor.

A személyes konzultáció helyszíne:

BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM
ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI KAR, URBANISZTIKA TANSZÉK
1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3. K. II/73

TANSZÉKI KÖNYVTÁR

A módosított határidők és a terpályázati kiírás a tanszéki honlapon is
olvashatóak.
(www.urbanisztika.bme.hu)

A CBS Property Zrt mint a terület fejlesztője kreatív hallgatói ötleteket vár, melyek alapján át tudja gondolni a terület beépítését. A beépítés több ütemben kerül kialakítása, építve a hely potenciáljára, valamint a hatályos szabályozás nyújtotta lehetőségekre. A pályázat kiírói olyan kreatív, jövőbe mutató építészeti, városépítészeti víziót várnak az indulóktól, amely vonzó, karakteres arculatot ad a területnek, és a beépítés jövőbeni megvalósulása a fenntarthatósági szempontok is egyre erősebb hangsúlyt kaphatnak.

A kiírás szövege:
1.1. A tervpályázat kiírója
CBS Property Zrt. és a Városépítészetért Alapítvány
1.2. A tervpályázat tárgya
Jelen tervpályázati felhívás tárgya a Budapest XXII. kerület, Dunatelep ‐ 6 sz. főút ‐ Növény utca ‐ Duna folyam által határolt, az M0 budai hídfőjénél található terület. A terület a CBS Property Zrt. és kisebb részben a kerületi önkormányzat tulajdonában áll. A CBS Property Zrt. célja kereskedelmi‐szolgáltató és intézményi terület több ütemben történő kialakítása, építve annak helyzeti potenciáljára, úgy a környezeti, elhelyezkedési, közlekedési, mint a hatályos szabályozás nyújtotta lehetőségekre.
1.3. A tervpályázat célja
A pályázat célja olyan beépítési koncepció kidolgozása,
• amely a terület elhelyezkedéséből és beépíthetőségéből fakadó adottságokat maximálisan kihasználja;
• amely tekintettel van a közvetlen környezetre, a védett természeti értékekre, a szomszédos lakóterületekre, illetve a területet határoló nagy forgalmú közlekedési folyosókra;
• amely a beépítés kreatív kialakításával a lehető legoptimálisabb, a hátrányokat (pl. forgalmi zajterhelés) ellensúlyozni, az előnyöket (pl. természeti környezet) felerősíteni képes városépítészeti megoldást kínál;
• olyan kreatív, jövőbe mutató építészeti, városépítészeti víziót fogalmaz meg, amely vonzó, karakteres arculatot ad a területnek;
• a beépítés jövőbeni megvalósulása felerősíti az igényt, hogy a beépítési javaslatok vegyék figyelembe a fenntarthatósági szempontokat is.
A kiíró nyitott további funkcionális ötletek koncepcióba történő integrálására is, és lehetőséget ad a pályázóknak a szabályozási terv követelményeinek kisebb mértékű korrekciójára, alternatív javaslatok kidolgozására is. Pályázóknak lehetősége van, az egyes területekre meghatározott szintterületi mutató által meghatározott alapterületek, a szabályozási tervtől eltérő módon történő elrendezésére (pl.: magasabb beépítést választani). Ezek pontosítására konzultációs lehetőséget biztosít a kiíró a pályázat résztvevői számára.
1.4. A tervpályázat jellege, formája
A tervpályázat jellege: hallgatói ötletpályázat. A tervpályázat: TITKOS
1.5. A tervpályázaton való részvétel feltételei
A tervpályázat résztvevője – pályázó – (azaz a pályamű szerzője) az alábbi felsőfokú oktatási intézmények nappali tagozatos (nem diplomázott) hallgatója lehet:
Budapesti Corvinus Egyetem, Tájépítészeti Kar, 1093. Budapest, Fővám tér 8.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Építészmérnöki Kar, 1111 Budapest Gellért rakpart 3.
Debreceni Egyetem, Műszaki Főiskolai Kar, Építészmérnöki Szak, 4028 Debrecen, Ótemető u. 2‐4.
Moholy ‐ Nagy Művészeti Egyetem, Építész Tanszék, 1121 Budapest Zugligeti út 9‐25.
Nyugat‐Magyarországi Egyetem, Faipari Mérnöki Kar, Építéstani Tanszék, 9400 Sopron Bajcsy‐Zsilinszky u. 4.
Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Műszaki Kar, Építész Szakmai Intézet, 7633 Pécs Szántó Kovács János u. 1/b.
Szent István Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar, 1146 Budapest Thököly út 74.
Széchenyi István Egyetem, Műszaki Tudományi Kar, Építészmérnöki Szak, 9025, Győr Egyetem tér 1.
A tervpályázaton a pályázó csak egy pályaművel vehet részt.
1.6. A tervpályázatból való kizárás
A Bíráló Bizottság, a tervpályázatból a tervcsomag felbontása nélkül kizárja a beadási határidő után beküldött pályázatot; kizárja a titkosságot sértő pályázatot, kizárja a pályázati dokumentációban meghatározott kötelező tartalmi követelményeket nem teljesítő pályamunkát; és kizárhatja a bírálatból a formai követelményeket nem teljesítő, illetve hiányos pályaműveket.
1.7. A tervpályázat ütemezése
A Tervpályázat meghirdetése: 2011. április 15.
Helyszíni szemle: szervezett bejárást a kiírók nem szerveznek, a területet egyéni megtekintéssel lehet megismerni.
Konzultáció a kiírókkal: 2011. május 5.
Kérdések határideje: 2011. május 5.
Kérdésekre adott válaszok határideje: 2011. május 9.
Pályaművek elektronikus feladása: 2011. június 6.
Pályázat eredményének kihirdetése 2011. június 30‐én kerül sor, a díjak átadására ünnepélyes keretek között szeptember hónapban kerül sor (a részletekről a pályázaton részt vettek emailben kapnak tájékoztatást).
1.8. A tervpályázati dokumentáció és mellékletei beszerzésének módja
A Tervpályázati kiírás és annak mellékletei letölthetőek az Urbanisztika Tanszék honlapjáról www.urbanisztika.bme.hu.
1.9. Regisztráció és a kiírással kapcsolatos kérdések, az ezekre adott válaszok és a pályázati dokumentáció véglegesítése
A pályázaton részt venni szándékozó hallgatóknak regisztráltatniuk kell magukat a tervpalyazat@urb.bme.hu címre küldött emailban.
A pályázaton való részvétel feltétele a regisztráció, a pályázóknak a kérdéseiket is erre az email címre kell megküldeniük, és erről az email címről kapnak válaszokat a feltett kérdéseikre, értesítést a pályázat menetéről, és itt kapják meg a zárójelentést is Kiírótól. A Kiíró a regisztrációt e‐mailen visszaigazolja.
A Kiíró legfeljebb a kérdések megválaszolásának időpontjáig a dokumentációt módosíthatja, kiegészítheti, illetve a tervpályázat lebonyolításától visszaléphet.
1.10. A pályaművek benyújtása
A terveket kizárólag digitálisan lehet benyújtani. A tervbeadás menete a következő:
a.) A tervpályázatot a megadott határnap 24:00‐ig kell elküldeni a tervpalyazat@urb.bme.hu email címre, pdf formátumban.
b) A terveket a http://www.toldacuccot.hu  fájlküldő szolgáltatással kell elküldeni úgy, hogy ott a feladó emailjének a titkarsag@urb.bme.hu címet kell megjelölni.
c) A tervlapokon, azok beazonosítására, egy darab 6 betűből álló kód lehet.
d) A tervek digitális elküldésével egy időben, egy lezárt borítékban ‐ postai úton ‐ el kell küldeni a pályázók adatait a tanszék címére (1111. Budapest, Műegyetem rkp. 3 K. II
73 . A lezárt boríték feladójaként csak a 6 betűből álló kód szerepelhet.
e) A beadási határidő után a pályázat titkára minden regisztráltnak elküldi a beérkezett tervpályázatok kódjainak listáját!
f) A borítékokat a zsűrizés után a zsűri bontja ki!
A formátum: minden pályázó 3 db A1 tervlapot adhat be 300dpi felbontású pdf-ben elmentve, az össz‐fájlméret nem haladhatja meg a 30 MB‐ot). A pályázóknak a tervjavaslataikat a tervlapokon helyszínrajz, beépítési terv (master plan), utca metszetek, homlokzati javaslatok és hangulatokat ábrázoló képek segítségével kell bemutatni (m1:1000, és m1:500 léptékben).
1.11. A bíráló bizottság összetétele
Pálfy Sándor DLA elnök, egyetemi tanár, tanszékvezető, Városépítészetért Alapítvány
Kibédi Varga Lóránt, vezérigazgató, CBS Property,
Bachmann Bálint DLA egyetemi docens, dékán, Pécsi Tudományegyetem.
Soóki Tóth Gábor, CBS Property,
Benkő Melinda Phd egyetemi docens, Városépítészetért Alapítvány
Alföldi György DLA egyetemi docens, Városépítészetért Alapítvány
A bíráló bizottság titkára: Bach Péter egyetemi adjunktus
1.12. A bíráló bizottság munkája
A Bíráló Bizottság a vonatkozó jogszabályok, valamint a MÉK Tervpályázati Szabályzata szellemében, az Elnök által előterjesztett és a tagok által jóváhagyott munkaterv szerint végzi munkáját. A Bíráló Bizottság döntéseit többségi szavazással hozza, munkájáról a szakmai titkár ‐ folyamatos jegyzőkönyvet vezet.
A Bíráló Bizottság a hibás koncepciójú, vagy a gyenge köztér építészeti minőségű pályázatokat zárójelentésében részletes bírálatban nem részesíti. A Bíráló Bizottság munkája nem nyilvános. A Bíráló Bizottság a pályázattal kapcsolatos összegző megállapításait zárójelentésben teszi közzé, részletesen értékeli a díjazott pályaműveket. A Bíráló Bizottság döntése végleges, a döntés ellen fellebbezni nem lehet.
1.13. A pályaművek díjazása
A pályaművek díjazására nettó 840.000,‐ Ft áll rendelkezésre, melyet a Kiíró fizet ki a Bíráló Bizottság döntése alapján. A díj legnagyobb összege: 300.000,‐ Ft, legkisebb összege 50.000 Ft. A Bíráló Bizottság a beérkezett pályázatok egymáshoz viszonyított értéke alapján a fenti értékhatárok figyelembe vételével határozza meg a díjak összegét. A díjak utáni terheket a Kiíró a hiánytalanul kitöltött adatlap (3.2 melléklet) és nyilatkozat (3.3 melléklet) esetén megfizeti.
A Bíráló Bizottság megfelelő színvonalú pályaművek beérkezése esetén a teljes rendelkezésre álló összeget kiadja. A Bíráló Bizottság eredménytelennek minősíti a pályázatot, ha egyetlen pályaművet sem talál díjazásra alkalmasnak, és csökkentheti a díjazásra, fordított összeget, ha a tervpályázatot a hasznosíthatóság, vagy az építészeti minőség szempontjából csökkent értékűnek minősíti.
1.14. A tervpályázat eredményhirdetése és nyilvános ismertetése
A Bíráló Bizottság döntése alapján a Kiíró az 1.7 pontban foglaltak szerinti határidőre kihirdeti a pályázat eredményét, és a pályázati díjakat a díjazott művek szerzőinek legkésőbb a díjátadót követő 15 banki napon belül átutalja. A díjazásban részesült pályamunkák szerzőit a Kiíró az eredményhirdetés idejéről és helyéről emailben értesíti. A pályázat eredményhirdetése nyilvános. A pályázat zárójelentését a Kiíró a pályázóknak e‐mailen megküldi, illetve közzéteszi a www.urbanisztika.bme.hu , és a www.cbsproperty.hu
 honlapokon. A Kiíró a beérkezett pályamunkákat nyilvánosan bemutatja. Ennek időpontjáról és helyéről a ww.cbsproperty.hu honlapokon ad tájékoztatást.
1.15. A pályaművek és a tervpályázati eredmények felhasználása
A díjazásban részesült pályamunkák a Kiíró tulajdonába kerülnek, aki a pályamunkákat egy későbbi esetleges megvalósulást előkészítő tervezési program véglegesítésére, illetve szakmai és reklámcélra bármely módon és bármely reklámhordozón (beleértve írott és elektronikus médiát, internetet, BTL‐t), időre‐, mértékre‐, földrajzi területre nézve korlátozás nélkül további ellenszolgáltatás nélkül felhasználhatja, azokat többszörözheti, terjesztheti, nyilvánosságra hozhatja.
1.16. A tervpályázat értékelési szempontjai
A pályázat értékelése során az alábbi szempontokat tekinti a zsűri értékelendőnek:
• a terület elhelyezkedéséből és beépíthetőségéből fakadó adottságainak maximális kihasználása;
• a terv tekintettel van a közvetlen környezetre, a védett természeti értékekre, a szomszédos lakóterületekre, illetve a területet határoló nagy forgalmú közlekedési folyosókra;
• a beépítés kreatív kialakításával a lehető legoptimálisabb, a hátrányokat (pl. forgalmi zajterhelés) ellensúlyozni, az előnyöket (pl. természeti környezet) felerősíteni képes városépítészeti megoldást kínál;
• olyan kreatív, jövőbe mutató építészeti, városépítészeti víziót fogalmaz meg, amely vonzó, karakteres arculatot ad a területnek;
• a beépítés jövőbeni megvalósulása felerősíti az igényt, hogy a beépítési javaslatok vegyék figyelembe a fenntarthatósági szempontokat is.
2. Tervezési program
2.1. Tervezési terület
A tervezési terület Budapest XXII. kerületében a 6. sz. főút és a Duna között, az M0 híd budai hídfőjének lábánál terül el. A terület két egységből áll, amelyeket az M0 autópálya választ el egymástól. Észak‐keleti irányból mára jórészt állandóan lakott üdülőterület (Horgásztelep), dél‐nyugati irányból pedig a Duna telep családi házas városrésze határolja. A terület közvetlen szomszédságában található a szigorú természetvédelmi védettséget élvező Háros sziget és a Hárosi holt‐Duna ág.
2.2. A pályázat jogszabályi háttere
A területre 1996‐tól hatályos a Fővárosi Szabályozási Keretterv. A Kerületi Szabályozási Terv 2010‐ben került véglegesítésre és lépett hatályba. A területen a fejlesztő, a hatályos szabályozást terv alapján iroda, kiskereskedelmi és szolgáltató funkciókat kíván elhelyezni, elsősorban a jó megközelíthetőségre és a kellemes környezeti adottságokra alapozva. (lásd mellékleteket)
2.3. Övezeti előírások bemutatása
Az egyes területegységek területét és övezeti besorolását az alábbi ábrák tartalmazzák, a hatályos szabályozás a pályázati dokumentáció mellékletét képezi. A területen három markáns funkcionális övezet található.
(ábra az eredeti dokumentumban)
Az intézményi területen (1., 4. jelű ‐ IZ‐NT/D‐1) iroda, kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó,
szálláshely szolgáltató épület, egyéb közösségi szórakoztató, kulturális épület, egyházi,
oktatási, egészségügyi, szociális épület, sportépítmény helyezhető el. Az övezetben szabadon
álló épületek helyezhetők el. a beépíthetőség mértéke 35%, a minimális zöldfelület mértéke
50%, a szintterületi mutató 2,4 m2/m2.
A kialakítható telek minimális mérete 2000 m2, szélessége 30 m. A megengedett építménymagasság min. 3,5 m max. 12,5 m az övezetben. A 200 m2‐nél nagyobb tetőfelületű új épületek lapostetős részét min. 50%‐ban tetőkertként kell kialakítani. A különleges nagyterületű kereskedelmi és szolgáltató területek építési övezetében (2. jelű ‐ K‐BK2‐NT/1) a beépíthetőség mértéke 40% (terepszint alatt 50%), a legkisebb zöldfelület mértéke 40%, a szintterületi mutató max. 1,5 m2/m2.
A kialakítható legkisebb telekméret 20.000 m2, az építménymagasság megengedett mértéke 3,0‐10,5 m. A területen max. 25.000 bruttó m2 kiskereskedelmi célú épület és ezt kiegészítő parkolóház helyezhető el. A kiskereskedelmi létesítmény kiszolgálását fedetten kell megoldani és közterületet ilyen célra nem lehet igénybe venni.
(2. ábra – Terület kimutatás övezetek szerint,, Forrás: CBS Property Zrt. atz eredeti dokumentumban)
A közpark területen (3. jelű ‐ Z‐KP‐XXII/D‐1) a megengedett maximális beépítés 2%, a szintterületi mutató 0,02 m2/m2, a minimális zöldfelületi arány 85%, a megengedett építménymagasság 3,0‐4,5 m. A területen parkolót csak a határoló út mentén, 15 m sávban lehetséges kialakítani. A fenti térkép mutatja az egyes területegységek méretét. Ez alapján a 2. jelű területrészen a kereskedelmi‐szolgáltató létesítmény maximális szintterülete 138.000 m2, az 1.jelű területrészen a létesíthető szintterület 27.000 m2. Az 1. és 4. jelű területen építhető teljes szintterület 160.000 m2. A 3. jelű közpark területen max. 1100 m2 méretben helyezhető el épület.
2.4. A tervezési terület tulajdonviszonyai
A fenti (2. ábra) térképen a CBS Property tulajdonában az ÉK‐i területen a 2. jelű K‐BK2‐vel, a 3. jelű IZ és a Z‐KP terület 38.833 m2 területű része van, az 4. jelű IZ területen 17.118 m2, az 1. jelű területen 87.265 m2 alapterületű részei vannak. A többi területrész a Kerületi Önkormányzat, ill. a majdani árvízvédelmi gáz területe (barnával jelölve) a Fővárosi Önkormányzat tulajdona. A pályázat során a teljes terület egységes építészeti víziójának kialakítása a cél, de előny, ha a tulajdoni határokat tiszteletben tartja a javasolt koncepció.
(3. ábra – Közmű és közlekedés tanulmányterv, Forrás: CBS Property Zrt. - az eredeti dokumentumban)
2.5. Közlekedés, megközelíthetőség
A terület megközelítése a 6. sz. főútról lehetséges. Az észak‐keleti területegység feltárását a jelenleg épülő Növény utcai csomópont biztosítja a 6. sz. főútról (áttételesen az M0 autópályáról) illetve a Nagytétényi útról. A dél‐nyugati rész feltárása új csomópont építésével képzelhető el.
A terület forgalmi kapcsolatai nem zavarhatják a szomszédos lakóterületeket, azok meglévő úthálózata nem vehető igénybe. A két terület között szervízút biztosít kapcsolatot, ennek igénybevétele korlátozott (tömegközlekedés, ill. célforgalom). Tervezői feladat a Duna parti sáv rekreációs, gyalogos, kerékpáros forgalom, az esetleg ide telepített sport, szabadidős, szórakoztató és egyéb szolgáltató funkcióknak, valamint a közúti forgalom és tömegközlekedés összehangolása.

2011. április 15.

A dokumentum:
http://www.urb.bme.hu/alapitvany/cbs/palyazatikiiras_veglegess.pdf

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások