exkluzív épületek cikk India lakóépület megújuló energia vízgyűjtő

Dizájnos esővíztározó csobbanómedencével egy ház tetején


Fazakas Virág | 2024.08.26

Az Archiopteryx építészeti stúdió különleges esővízgyűjtő házat tervezett. A háromszintes lakóépület tetején víztározót és hangulatos csobbanómedencét alakítottak ki.

Az indiai Noidában különleges esővízgyűjtő lakóház található. A The People Tree House nevű ház tetején kialakított hatalmas élénksárga, henger alakú építmény már messziről vonzza a tekintetet. Ez a víztározó a lakók számára gyűjti össze és tárolja az esővizet.

A ház mindemellett megújuló energiát is termel. A víztározó felett napelemek, előtte pedig egy hangulatos tetőtéri csobbanómedence lett kialakítva.

„A spirális formában elhelyezett napelemeket úgy tervezték, hogy egész évben optimálisan hasznosítsa a napenergiát, a vízgyűjtő rendszere pedig összegyűjti és hasznosítja az esővizet” – mondta az Archiopteryx alapítója, Akshay Shrinagesh.

Ősi vízgyűjtési technikával működik

„A ház esővízvízgyűjtő rendszere ősi vízgyűjtési technikákkal hasznosítja a vizet, melyet a háztetőn lévő tartály gyűjti be, majd egy föld alatti esővízaknához vezetik el egy élénkpiros csőn keresztül, amely a ház közepén fut, és bizonyos pontokon lépcsőkorlátként is funkcionál.”

A Borostyánkő erdő esővízbe takarítási módszeréből ihletet merítve a People Tree House csepegtető öntözőcsöveken keresztül vezeti el az esővizet a felső tartályból az alsó víztározóba. Ez a tartály dupla tárolóként szolgál az esővíz és szennyvíz elvezetésére, amely a legmagasabb szinten található háztartási víztisztító rendszerek mellékterméke. Szükség esetén a tárolt vizet az otthon felső szintjére irányítják, létrehozva a gyűjtés-öntözés-tárolás-újrahasznosítás körkörös ciklusát.

Mini oázis egy betondzsungel közepén

A különleges vízgyűjtő és megújuló energiát termelő lakóház olyan, mint egy mini oázis egy betondzsungel közepén, amely tízemeletes panelházakkal körülvett környezetben épült. A tető igazán hangulatosan lett kialakítva, természetes hatású kőfallal, fakerítéssel, zöld növényekkel.

A lakást mindemellett úgy tervezték, hogy a hatalmas ablakokon és tetőablakon keresztül természetes fénnyel töltse meg a tereket. „Az épület a természetre, annak hatásaira, formáira és funkcióira, valamint az ember életminőségére összpontosít" – mondta az alapító.

Míg a fő szerkezeti falak kőből készültek, a padlót és a ház külsejét indiai fehér márvánnyal és sárga homokkővel burkolták, hogy kiegészítsék a földes színpalettát.

Forrás: DezeenImpress magazin

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások