Mint az múlt évben kiderült, Hudec László mellett más magyar származású építész is hozzátett Sanghaj világhírű art deco örökségéhez. A magyar származású építész, Gonda Károly tervezte Cathay Mozi, a Sun Sun Áruház, a Capitol színház, a Bank of East Asia, vagy a Bank of Communications a kor stílusát reprezentáló jelentős alkotások.
Charles Henry Gonda, azaz Gonda Károly (1889–1969) személyazonosságát a külképviselet a Magyar Nemzeti Levéltár és a Bécsi Levéltár Magyar Kirendeltségének segítségével tisztázta. Közel másfél éves kutatómunka eredményeként november 12-én Sanghajban mutatták be a Főkonzulátus és a Magyar Építőművészek Szövetségével (MÉSZ) együttműködésben készített Gonda – Sanghaj ultramodern magyar építésze című albumot. Az album a MÉSZ által felkért Baldavári Eszter művészettörténész kutatásaira alapozva a magyar építész életútját és munkásságát mutatja be. A fotókat a Debrecenben született magyar fotóművész, Nicky Almasy készítette.
Az eseményen köszöntőt mondott Bolla Szilárd sanghaji magyar főkonzul, Cao Jiaming, a Sanghaji Építészeti Társaság elnöke, illetve Krizsán András, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke.
Krizsán András elnök beszédében kiemelte, ez évben ünnepeljük Gonda Károly születésének 130., és emlékezünk meg halálának 50. évfordulójáról. Szeptemberben, ez alkalomból a Magyar Építőművészek Szövetsége Gonda Emlékévet hirdetett, amelynek programjai között számos, az építész életútjához, örökségéhez köthető esemény kerül megvalósításra Magyarországon és Kínában egyaránt.
A kiadvány egyelőre nem egyelőre csak nagyobb könyvtárakban lesz elérhető, de innen lapozható formában online elérhető.
Forrás: MÉSZ