Gazdag flórájában és faunájában védett növény- és állatfajok is megtalálhatók. A Fundoklia tanösvény 1700 méter hosszú, melynek mentén 12 tábla 12 állomást jelöl.
Fundoklia-völgy. Területe: 205 000 m2. Tengerszint feletti magassága 107-120 méter. A Tétényi fennsík nyugati részén 300 méter hosszú, 10-30 méter mély, karsztos, enyhén kanyargó, száraz völgy, mely keleti irányban 200-400 méter széles platóban halad tovább. Az aszóvölgyet a törésvonalak mentén lefolyó csapadékvizek a pliocén földtörténeti korban vájták ki.
Földtörténeti korszakok. A földtörténeti őskor 4500 millió évvel ezelőtt kezdődött. 550-től a 250 millió évig tartott a Paleozoikum, ezen belül a Kambrium, Ordoricium, Szilur, Devon, Karbon és Perm kor. 250-től a 60 millió évig tartott a Mezozoikum, ezen belül a Triász, Jura és Kréta kor. Végül 60-tól 0 millió évig tartott a Kainozoikum, ezen belül a Paleocén, Eocén, Oligocén, Miocén, Pliocén és a Pleisztocén kor.
A völgy alapkőzete a szarmata mészkő. A pleisztocén földtörténeti korban lösz borította. A területen a dolomitra jellemző porló felszínek, kőfolyások egyaránt megtalálhatók. A völgyben egykori kőfejtők maradványai mesterséges barlangoknak tűnnek. A terület felszíni vízfolyásmentes. A völgy éghajlata meleg-száraz, évi középhőmérséklete 10,5 Celsius fok.
A völgy északnyugati, az M7-es autópályától északra eső része régészeti oltalom alatt áll: őskori vadásztelep, ahol 30-50 ezer évvel ezelőtt a Neandervölgyi ősemberek többször is megjelentek.1963-1964 között Gáborné Csánk Vera régész ásatott a helyszínen. 37 állatfaj félszázezer csontmaradványát találta meg, köztük mamut, gyapjas orrszarvú, barlangi oroszlán és barlangi medve csontokat, továbbá kilencszáz darab szerszámfajtát, amivel a vadászzsákmányokat feldolgozták. Ennek alapján az mondható, hogy az érdi ősember a dél-kelet európai ún. charentin kultúrát képviselte. A csont- és kőleleteket az Érdi Magyar Földrajzi Múzeum állandó kiállításán mutatják be.
A Fundoklia völgy helyi jelentőségű természetvédelmi és Natura 2000 terület. A völgy fennsík területéről a Dunai magaspart, a Mezőföld északi része, a Pázmánd-Verebi dombvidék és a Velencei hegység szabad szemmel áttekinthető.
A völgy flórája, növényvilága gazdag. 317 növényfaj egyedei találhatók meg. Két fokozottan védett fajhoz tartozik a magyar gurgolya és a fehér színű Szent István-szegfű, amely a száraz sziklagyepek virága. Védett fajok: árvalányhajak több ezer tőből álló telepei, tavaszi hérics és a sárga százlevelű len. Ritka védett fajok: turbán liliom és törpe mandula. A fafajták közül fontos néhány darab gyertyán és molyhos tölgy. Ezen kívül jellegzetes növények a bugás macskamenta, bárányüröm, macskahere és velővirág. Az egyetlen páfrányfaj az erdei pajzsika.
Faunája, állatvilága a növényekhez hasonlóan gazdag. Négy fokozottan védett. Ezek: pannon gyík, kuvik, gyurgyalag és magyar futrinka. Ritka védett fajok: bikapók, fűrészes lábú szöcske, sisakos sáska és a fürj. Itt élnek még a rézsikló és különböző gyíkok és itt költenek a vörösbegy, búbos pacsirta, poszáták és cinkefélék. Ezek az állatok a fás területek, sziklagyepek és lejtősztyeppek egyedei.
1986 tavaszán a völgy nagy veszélybe került. A főváros és Pest megye kommunális szemetét akarták itt elhelyezni, cserébe Érd vízellátásának megoldását ajánlották fel. Franka Tibor: „Fuldoklik a Fundoklia” című újságcikke hívta fel a figyelmet a veszélyre. Ezt követően rádióinterjúk sora hatására sikerült a völgyet megmenteni. 1999 óta a Fundoklia völgy helyi jelentőségű természetvédelmi, 2004-től Natura 2000 terület. A védetté nyilvánítást azonban nem követték gyakorlati intézkedések, így a terület hulladéklerakó hellyé, motorosok és quadosok gyakorlópályájává vált. A völgy megtisztítását Dr. Kubassek János, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója és a 2005-ben megalakult Környezetvédő Egyesület Érd vette kézbe. A mozgalomhoz később több civil szervezet és iskola is csatlakozott. 2007-2008-ban a völgyet kitakarították, a gyurgyalag-telepet helyreállították, fasorokat ültettek, a védett terület határait pontosan kimérték és kősorokkal kijelölték, a völgybe vezető utakat pedig lezárták. Figyelő kamerák tucatjai nyújtanak védelmet, rendőrök és polgárőrök folyamatosan járőröznek a területen.
2009-ben átadták a Fundoklia tanösvényt. Hossza 1700 méter. A tanösvényen felirat és kihelyezett „T” táblák segítenek az eligazodásban. Két szakaszból áll: 1100 méter hosszú rész a szárazgyepi helyszínen, a platón vezet 30 cm szélességgel. A 600 méter hosszú, gyertyános-tölgyes erdei szakasz szélesebb, de meredek lejtőkkel határolt, a völgy aljában halad. Megközelítése a Dévai, Hargita és Hegyalja utcából lehetséges, a kősáncokon átvezető falépcsőkön keresztül. Az ösvényen sem motorral, sem kerékpárral, sem lovon tilos közlekedni. 2014-ben a völgyről „A kőbaltás ember – Érdi medvevadászok” címmel tudományos ismeretterjesztő film készült.
Az ösvény mentén 12 tábla 12 állomást jelöl:
- Bányászat, pincerendszer, szarmata mészkő, mint építőanyag
- Ősember telep
- Szálkaperjés sztyeppe
- Árvalányhajas sziklagyep
- Szarmata mészkő sztyeppe
- Talajszelvény, geológiai viszonyok
- Völgyalja erdő világa
- Sziklafüves lejtő sztyepp
- Naprózsás sziklagyep
- Kőlépcsők, geomorfológia
- Löszpusztagyep és törpe mandulás
- Völgyvégi gyurgyalag-telep
2015-ben a völgy mellett ECOPOL néven 40 méter magas, rétegelt-ragasztott faszerkezetű távközlési tornyot létesítettek, mobiltelefon átjátszó berendezéssel felszerelve.
Érd természeti kincsei ismertetésének első része a Fundoklia völgy leírását tartalmazza, a földtörténeti korszakokkal, talajtani, nővény- és állatvilágának bemutatásával, történeti eseményekkel, a Fundoklia tanösvénnyel.
Képek:
- Érd, Fundoklia-völgy tájképe
- Tanösvény erdei része
- Tanösvény szárazgyepi szakasza
- Korlátolt tanösvény
- Tanösvény lépcső
- Tanösvény állomás tábla
- Érd, Fundoklia-völgy légitérképe
- Lelőhelye a fokozottan védett Szent István szegfűnek
- Lelőhelye az árvalányhajnak
- Lelőhelye a ritka turbánliliomnak
- Fokozottan védett madara a gyurgyalag