exkluzív épületek cikk India építészete műkincs kút

India legdíszesebb kútja olyan gyönyörű, mint egy föld alatti műkincs


Fazakas Virág | 2024.09.20

A Rani-ki-Vav kút (A Királynő lépcsős kútja) India egyik legszebb kútja, amely kiemeli a víz szentségét. A csodálatos 11. századi építmény az UNESCO Világörökség része.

A Patan városában található Rani-ki-vav kút (A Királynő lépcsős kútja) a 11. században épült a Solanki dinasztia uralkodása alatt. A 65 méter hosszú, 20 méter széles és 28 méter mély kút a Saraswati folyó partján található, amely később elárasztotta a kutat, így a csodálatos építmény a több ezer faragott szoborral együtt teljesen víz alá került.

Az 1940-es években fedezték fel újra, majd az 1980-as években az Indiai Régészeti Felügyelet restaurálta, és 2014-ben felkerült az UNESCO Világörökség listájára. Azóta védett kulturális kincs, Indiai egyik ikonikus műemléke lett.

20 évig építették

Építését Udayamatinak, a 11. századi Chaulukya királynak tulajdonítják, aki a feltételezések szerint hitvese emlékére tervezte a csodálatos kutat. A Királynő lépcsős kútja valójában egy fordított templom a föld alatt, amely kiemeli a víz szentségét.

Hétszintes lépcsőzetes kút

A hétszintes kút sajátos formája a föld alatti víztározóknak, melyek Indiában épültek már 2-300 ezer éve.

A bonyolult, többszintes víztározókat annak idején homokos talajba, vagy gödörbe építették. Ezek a gyönyörűen faragott, szobrokkal díszített kutak különleges műtárgyként őrizték meg a régi korok építészeti és kulturális hagyományait. A Rani-ki-Vav kút a Maru-Gurjara építészeti stílus egyik legszebb példája.

Több ezer szobor a föld alatt

A föld alatti oszlopos építmény hét művészien kidolgozott lépcsős szintből áll, melyeken 500 nagyobb és több ezer kisebb mitológiai, valamint vallási alakokat formázó szobor látható. A kút olyan, mint egy föld alatti műkincs, ahol a mitológiai szobrok mellett világi és irodalmi ábrázolások is találhatók.

A lépcsőt föld alatti szentélynek vagy fordított templomnak tervezték, amely víz szentségét jelképezi.

A lépcsőkút díszítése az egész univerzumot ábrázolja beleértve a látott és láthatatlan világokat. A díszesen faragott oszlopokon, pilléreken és falakon istenek és istennők, égi lények, szerzetesek, papok és világi emberek, nők és férfiak láthatók, valamint az állat- és növényvilág is megelevenedik.

A pilléreken olyan geometrikus rácsminták és díszítőmotívumok is láthatók, amelyek a helyi, geometrikus textilmintára emlékeztetnek. A lépcsőkút északi bejáratánál lévő falon pedig hagyományos Patola minták láthatók. Az alagsori díszléceket ló-, elefánt- és oroszlánfigurák díszítik.

Földalatti műkincs

A pavilonos kialakítású Rani-ki-vav kút 65 méter hosszú, 20 méter széles és 28 méter mély, és a maga nemében az egyik legnagyobb és legdíszesebb kút Indiában.

Képek: Wikimedia Commons / Kshitij Charania

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások