Jordánia kedvelt úti cél az egzotikus helyre, érintetlen tájra vágyók számára. De nem elégszik meg mindenki azzal, hogy pusztán keresztültevegeljen beduin kísérőivel sivatagon, vannak akik szívesen töltenék a szabadidejüket is egy ilyen vidéken, és a szolgáltatások teljes skáláját magában hordozó kényelem keretében élnék meg a kies táj romantikáját.
A floridai Oppenheim Architecture + Design építészei tervpályázaton nyertes munkája érdekes kísérlet a tájba illesztett üdülőtelep megvalósítására. Elképzelésük szerint sziklába vágott geometrikus nyílások adnának helyet a luxuslakosztályoknak, így a tájból inkább elvenne, mint hozzáadna a tervezett projekt. A közvetlenül a sziklanyílásokban kialakítandó szálláshelyek ember és természet közvetlen kapcsolatát ígérik a leendő vendégek számára. A koncepció alapján a természeti tájban csak minimális beavatkozás szükséges és a megvalósításban résztvevők reményei szerint a tervezett geometrikus nyílások majd hozzáadnak a látvány okozta élményhez. Négy különböző tematikát dolgoztak fel a tervezők, figyelembe véve az eltérő környezeti adottságokat, így a barlangszállások mellett spa lakosztályok, sátorszállások és nagyobb intimitást biztosító diszkrét lakhelyek is épülnének a sivatag peremére tervezett, „A hold völgye”-ként is ismert Wadi Rum-ban.
Nagy hangsúlyt fektetnének a fenntarthatóság elveinek innovatív megvalósítására a teljes tervezett életciklus folyamán. Ennek érdekében a nap, a szél és a föld energiáit használják majd a működtetéshez. A hőséget passzív szellőzéssel és a sziklák természetes hűvösével enyhítik, míg a vízfelhasználást földalatti ciszternák, valamint növényi és egyéb biológiai szűrési módszerekkel kívánják minimalizálni.
Nem kérdés, hogy a természeti csodáként számon tartott helyre tervezett Wadi Rum üdülőtelep majdani vendégeit különleges élmények és látványok várják majd, persze kérdés, hogy a látogatók számának növekedése nem jelenti-e idővel a holdbéli táj nemkívánatos átalakulását.
Grafikák: Oppenheim Architecture + Design