hír exkluzív videók, animációk Wienerberger falazórobot greenbuild porotherm

Megérkezett az első falazórobot Magyarországra, már használható is


Csépé | 2025.05.07

Cseh fejlesztésű falazórobotot mutatott be a Wienerberger, mely speciális téglával működik, és egyszerre akár egy méter hosszú téglasort is felrak. A fejlesztés folyamatos, beszéltünk a fejlesztőkkel is.

Több száz építőipari szakembernek mutatkozott be idehaza a WLTR – ejtsd: Valter – névre keresztelt falazórobot. A Wienerberger és a cseh GreenBuild újdonsága óránként akár 10, nagyobb téglával akár 20 m2 falazat kivitelezésére képes tökéletes pontossággal, akár 3,5 méteres magasságig.

Az egyedi fejlesztéssel a Wienerberger célja, hogy megoldást kínáljon a szakemberhiánnyal küzdő építőipari cégek problémáira, és jelentősen hozzájáruljon az építőipari hatékonyság növeléséhez.

„A WLTR falazórobot nem csupán egy egyedülálló technológiai fejlesztés, hanem valós megoldás egy égető piaci igényre. A munkaerőhiány ugyan nem az egyedüli probléma az ágazatban, de jelentős gondokat okoz, és ezzel együtt a fenntartható megoldások és a hatékonyság javítása iránti igény is folyamatosan nő” – mondta Potos János, a Wienerberger Zrt. kereskedelemért és marketingért felelős igazgatósági tagja. „Különösen büszkék vagyunk arra, hogy ezzel a megoldással egy olyan nagy múltra visszatekintő, ma is meghatározó szerepet betöltő építőanyagot, mint az égetett kerámia, sikerült a legmodernebb technológiával párosítani. A Wienerberger célja, hogy a kiváló minőségű kerámia építőanyagok mellett olyan megoldásokkal segítse az építőipari szereplők munkáját, amik javítják a kivitelezések minőségét, valamint csökkentik az építkezések idejét és költségeit” – tette hozzá a szakember.

A robot jelenleg a Wienerberger által fejlesztett Porotherm Robot Ready falazóelemekkel dolgozik, amelyek speciális, európai szabadalommal védett, a robot által könnyen megfogható nútja segíti a gépi falazást.

A cseh piacon és Angliában már sikerrel alkalmazott WLTR hamarosan a magyar kivitelezők számára is elérhetővé válik. Az építőanyaggyártó néhány éven belül tömeges elterjedésre számít, ugyanis a robotizált falazás teljes költsége versenyképes a hagyományos építési technológiákkal. Ez a lépés itthon is elősegítheti a digitalizáció térnyerését és a fenntartható építési gyakorlatok elterjedését a szektorban.

A gép 2,5 tonnás, utánfutóval szállítható, az építési helyszínen kézi emelővel ("békával") mozgatható, de előre vagy hátra egyedül is tud araszolni. Egyelőre csak egyenes falat rak, a sarkokat kézzel kell megcsinálni. Szintén nem tud "tört" téglával falazni, csak egész vagy (pontosan vágott) fél téglával (de ha az építész hajlandó modulban tervezni, ez nem okoz gondot). Jelenleg a csiszolt tégla habos (dryfixes) változatban fektethető, de a cseh fejlesztő dolgozik már a ragasztóhabarcsos változaton is, ahogy a magasságot is tervezik öt méter fölé emelni. Most a kezdősor fektetése még géppel nem lehetséges, és a raklapon is olykor-olykor kézzel kell egy-egy téglapárt egymáshoz nyomni, hogy a gép fel tudja venni. Ezért is a gépet nemcsak operátorral, de egy fő segéddel tudják kölcsönözni.

Az új technológia ígéretes, hiszen Walter nem sörözik, éjjel-nappal tud nagy pontossággal dolgozni, és valóban elég gyors.

Videó:

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások