Rajki Diána | 2015.10.30
Kiskunhalas városházának épületegyüttese mára a település szimbolikus részévé vált. Jegyeiben hagyományos, működésében modern értelmezésű tervek mentén újították fel. A munkálatok során a korszerű termékek felhasználása ellenére elsődleges szempont volt az épületegyüttes hagyományos értékeinek megtartása.

Kiskunhalas városának központjában négy közterület által határolt területen áll a városháza épületét is magába foglaló többfunkciós, hatalmas komplexum A klasszicista városháza 1833-1834-ben épült Fischer Ágoston, kecskeméti építészmester tervei alapján. Az épület klasszicista szárnyához különböző funkciójú, eltérő tömegű és magasságú nyereg- és manzárdtetős tömegek kapcsolódnak.

A házat 1905 és 1906 között Hikisch Rezső és Kotál Henrik tervei alapján szecessziós tervekkel bővítették. Az épületegyüttes homlokzata ennek megfelelően rendkívül változatos volt. A különböző rendeltetésű épületrészeket rizalitok, a véghomlokzatokat pedig hullámvonalas oromzat zárja le. A falfelületek ún. „höbörcsös” vakolatának sima részeit növényi és figurális díszítés teszi változatossá. A homlokzat színének kiválasztását különböző kutatások előzték meg, ennek köszönheti a fal az eredetivel megegyező szürke színét.


Az örök klasszikus szépsége

A tervezőnek nem volt egyszerű dolga, hiszen olyan fedőanyagot kellett találnia, amely képes alkalmazkodni az épületegyüttes különböző építészeti stílusaihoz. A választás nem véletlenül esett a Creaton Klassik hódfarkú kerámia tetőcserepére, hiszen ez a tetőcserép-típus a régi, hagyományos tetőket idézi, a natúrvörös szín hangsúlyozza a tradicionális megjelenést, hiszen a cserép színe a régi korokban a piros valamilyen árnyalata volt.

A hódfarkú tetőcserepek a tetőfedésben a hagyományos formavilág megtestesítői, ezért különböző változatai műemlékeken és történelmi környezetben szinte egyeduralkodó módon jelennek meg. A tervezés során mégsem kell a hódfarkú kerámiacserepekkel fedett tetők hasonlóságától, egyhangúságától tartani. A vágási formák, a felületek és a színárnyalatok változatosságával, az egyszeres vagy kettősfedés közötti döntés lehetőségével számolhat a kisméretű tetőcserepekkel dolgozó szakember.

A kiskunhalasi városházán alkalmazott Klassik tradicionális formavilágot képviselő tetőcserép, amely hagyományos méretével és félköríves vágásával a műemléképületek kedvelt tetőfedő anyaga. A héjazat kettős fedéssel készült, a hozzá illő fém hófogókat pedig a teljes felületen mintaszerűen alkalmazták, hiszen az épületegyüttes nagy forgalmú, közterületekkel határos területen fekszik.


Az átfogó tartozékrendszer a gyakorlatban

A kiskunhalasi városháza felújítása remek példája annak, hogy milyen előnyöket kínál a tető műszaki színvonalát emelő, Creaton-rendszerű kiegészítő elemek alkalmazása védett építészeti környezetben. Minden tető esetén fontos feladat az átszellőzés megoldása. A manzárdtetős épületnél, ahol a különböző épületrészek különböző hajlásszögű tetősíkokkal rendelkeznek, az egyes tetőfelületek önálló átszellőztetése komplex feladatnak bizonyult. Műszaki megoldásként a héjazat átszellőztetésére az LQ 25 pontszellőzőt alkalmazták úgy, hogy az ereszoldali szellőzőlevegő-bevezetést is ezzel a kiegészítővel biztosították, ami egy védett épületnél ritka megoldás.

Mindig fontos szempont, hogy az egyes szellőző-felépítmények, kémények később megközelíthetőek legyenek. Ezt a belső udvari tetősíkokon, tehát ebben az esetben az építészetileg kevésbé látványos helyeken oldotta meg a tervező és a kivitelező. A fedési anyaggal azonos színben készült fémtartozékok is illeszkednek a fedési képhez. Egyes, nem a tetőn látható részletekkel létrejövő, finom építészeti összhang megteremtésénél is Creaton cserepekkel számolt a tervező: natúrvörös Klassik alapcserép került a kiugró nyíláskeretekre, a homlokzati osztópárkányokra és a kerítés lefedéséhez is ezt használták.

A kúp kialakításánál a kezdő kúpcserepet, a hármas kúpelosztót és a kúpalátétet egyaránt alkalmazták. A harmonikus szépségű városháza a jellegzetesen karcsú és visszafogottan elegáns Creaton Klassik hódfarkú natúrvörös kerámia tetőcseréppel megőrizte hagyományos megjelenését, mégis modern és új külsőt kapott.

Építésztervezés:
Váterv95 Konzorcium tagja: Szakra Stúdió Műemléki - Építészeti Tervező és Szolgáltató Iroda

Kivitelezés:
Merkbau Építőipari és Kereskedelmi Kft.
Modinvest Kft.

www.creaton.hu

www.akcio.creaton.hu

(x)

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások