sebesp | 2024.07.24

A Párizsban megrendezésre kerülő Olimpiai Játékokat a lehető legkisebb költségvetésből kívánták megvalósítani, nem csoda, ha nem mindent az örökkévalóságnak terveztek és építettek.

Párizs városa a sport óriási fesztiváljává változott, miután pénteken elkezdődött az olimpia, amelyet augusztus végén a paralimpia követ. A legtöbb rendező város az elmúlt években nagy, új olimpiai komplexumokat alakított ki a város peremén, melynek eredményeként sokszor egyszeri használatukat követően magukra hagyott, omladozó létesímények képei sokkolják a sportrajongókat és az adófizetőket egyaránt.

Párizs egészen más megközelítést alkalmazott. Mivel a szervezők arra törekednek, hogy minimalizálják az új építkezéseket a játékok ökolábnyomának csökkentése érdekében, a 35 helyszín majdnem mindegyike vagy már meglévő épület lesz, vagy a francia főváros leghíresebb nevezetességeinél felállított ideiglenes építmények.

Párizs az olimpiát eszközként használta fel számos történelmi épület, például a Grand Palais felújítására. Lássunk közülük néhányat!

Az Eiffel-torony stadion: strandröplabda, vakfoci

Az ikonikus Eiffel-torony egy ideiglenes, szabadtéri arénának biztosít hátteret. A Párizs 2024 Szervezőbizottságának dolgozó építészek által tervezett ideiglenes létesítmények egyike, az Eiffel-torony Stadion uralja majd a Champ de Mars nyilvános kertet.

Grand Palais felújítása, Chatillon Architectes: vívás, taekwondo

Az eredetileg 1900-ban a Paris Exposition Universelle számára épült Grand Palais a francia Chatillon Architectes stúdió teljes helyreállítását követően nyílt meg újra. 6000 tonna acélból épült, pazar üvegtetővel és szecessziós stílusú lépcsővel, felújított átriumában vívó- és taekwondo rendezvényeknek ad otthont.

Aquatics Center, VenhoevenCS és az Ateliers 2/3/4: művészi úszás, búvárkodás és vízilabda

A játékokra mindössze két újonnan épült állandó sportlétesítmény egyike a fából készült medencekomplexum.

Az Aquatics Center főként fából épült – beleértve a 80 méter hosszú tetőt is. A fotovoltaikus panelekkel borított tetőzete Franciaország egyik legnagyobb városi napelemes farmja lett.

Az úszócsarnok kapacitása 5000 férőhelyről 2500 férőhelyes sportlétesítményre vált a játékok után. 2025 júliusától két medencét, egy fitnesz részt, egy boulderinget, egy paddle-tenisz részleget és csapatsportpályákat foglal magában.

La Concorde a Párizs 2024 Szervező Bizottságától: kosárlabda, BMX,  gördeszka

A francia forradalom idején eredetileg kivégzési helyszínként használt Place de la Concorde-ot ideiglenesen akciósport komplexummá alakították át, amely 3x3 kosárlabda, BMX és gördeszkás eseményeknek ad otthont. A városi parkban állványszerkezetből épített lelátókat állítottak fel, amelyek négy stadiont alkotnak egymás mellett, a közös terület pedig az erőforrások hatékonyabb felhasználását, és a szétszerelést hivatott segíteni.

Champ de Mars Arena, Jean-Michel Wilmotte: dzsúdó, birkózás

Az időszaki kiállítási csarnok 2021-ben nyílt meg a Grand Palais felújítása során zajló eseményeknek. Az építmény fa, moduláris felépítésű, és műanyag bőrbe van csomagolva. Az olimpia után lebontják.

Adidas Arena, SCAU és NP2F: tollaslabda, torna

Az év elején nyílt meg Párizs északi részének történelmileg leszakadó részén, az Adidas Aréna egyike annak a két újonnan épült állandó építménynek a városban, amelyeket olimpiai helyszínként használnak. 

8000 műanyag ülőkéje és alumínium burkolata újrahasznosított forrásból származik, míg a szerkezetében lévő betont a helyszínen keverték a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében. A projekt során keletkezett építési hulladék nagy részét is újrahasznosították. Megnyitása óta a Paris Basketball Club otthona, és a meccsek után is az lesz, valamint koncerteknek és szabadidős rendezvényeknek ad otthont.

Stade de France, SCAU: atlétika, rögbi

A Michel Macary, Aymeric Zublena, Claude Constantini és Michel Regembal építészek által tervezett és az 1998-as labdarúgó-világbajnokságra épült 80 000 férőhelyes Stade de France az ország legnagyobb stadionja. Jellegzetes, 18 acélárbocra támasztott tetőjével ez lesz a fő olimpiai stadion a játékok alatt.

La Défense Arena, Christian de Portzamparc: úszás, vízilabda

Az alumíniummal és üveggel borított La Défense Arena egy fedett stadion, amelyet Christian de Portzamparc építész tervei alapján épült 2017-ben a Racing 92 rögbiszövetségi klub otthonaként. A többcélú helyszínt ideiglenes uszodával szerelték fel a játékokhoz.

Piscine Georges Vallerey, AIA Life Designers

Az uszodát, amelyet a francia úszóról neveztek el, egy behúzható rácsos fatető fedi. Felújították és átalakították még az öltözőket és a fogadóteret, valamint korszerűsítették a jelzőrendszert, korszerűsítették a világítást, valamint korszerűsítették a víz- és levegőkezelő rendszert.

A Párizs 20. kerületében található helyszín egyike annak a 25 medencének, amelyet az olimpia idejére korszerűsítettek, és a játékok alatt edzésre használják majd.

A Celnikier Grabli Architectes, az OLGGA Architectes és az Atelier Dutrevis Architectes által felújított Yves-du-Manoir Stadion: hoki

Az Yves-du-Manoir stadion volt a 100 éve Párizsban rendezett legutóbbi olimpia fő helyszíne. Louis Faure-Dujarric építész tervezte, eredetileg 45 000 férőhelyes volt, és hosszú éveken át Párizs fő stadionja volt a Stade de France felépítéséig. Ez az egyetlen helyszín ezeken a játékokon, amely korábban olimpiai eseményeknek volt tanúja. A meccsek befejeztével az Yves-du-Manoir a francia gyephoki otthonává válik, további létesítményekkel a futball, a rögbi és az atlétika számára.

Olimpiai Falu

A Dominique Perrault beépítési terve alapján, több stúdió által tervezett egyedi helyszínekkel az olimpiai faluban az olimpia és a paralimpia idejére sportolók adnak otthont.

A számos pasztellszínű lakóegység között megtalálhatók a Brenac & Gonzalez & Associés által tervezett, fényes terrakotta csempével burkolt, rácsos fa- és betonszerkezetű lakótömbök (a képen).

Párizs központjától északra, Seine-Saint-Denisben található, Kengo Kuma által tervezett új metróállomás szolgálja ki a falut, amelyet úgy terveztek, hogy egy új párizsi kerületté alakítsák át körülbelül 2400 lakóegységgel és 119 000 négyzetméter további létesítményekkel és irodákkal.

Le Bourget Sport Climbing, EP Climbing: mászás

A 2024-es párizsi szervezőbizottság szerint (kivéve az Aquatics Centert) a Le Bourget Sport Climbing Venue az egyetlen kifejezetten az olimpiára épített sportlétesítmény, amely a játékok után is a helyén marad. Négy kültéri mászófal és egy beltéri fal található a bemelegítéshez.

A fedett létesítményeket a játékok után is megtartják a helyi közösség használatára, míg az ideiglenes mászófalak áthelyezhetők, amint a rendezvények befejeződnek.

Pont Alexandre III, a Párizs 2024 Szervező Bizottsága: kerékpározás, úszás, triatlon, paratriatlon

Párizs egyik legismertebb műemléke, a Szajnán átívelő Pont Alexandre III híd az egyéni időmérős kerékpáros versenyek, az úszómaraton, a triatlon és a paratriatlon célegyenesének ad majd helyszínt. A hidat először az 1900-as Exposition Universelle számára avatták fel, 45 méter széles és 107 méter hosszú. Négy nagy oszlop keretezi, amelyeken arany bronzszobrok állnak. A játékokhoz a híd közelében felállított ideiglenes lelátókat később lebontják.

Bár az utóbbi évtizedekben a játékok egyik fő attrakciója legalább egy sztárépítész által tervezett stadion volt, ez alkalommal az építészet rajongóinak erről le kell mondaniuk, a párizsiak inkább a racionalitást tartották szem előtt. 

Képek forrása: Paris 2024 Olympics, Dezeen

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások