Az Alisher Navoi Nemzetközi Tudományos Kutatóközpont elnevezésű kulturális létesítmény kialakítása mély kapcsolatot mutat Üzbegisztán irodalmi és zenei hagyományaival.
A központ az ország kulturális örökségét ünnepli, különös tekintettel a Shashmaqom klasszikus zenei hagyományaira, az ének- és hangszeres zene fúziójára, amely az üzbég kultúrához tartozik.
Taskent, amelyet régóta e zenei műfaj központjaként ismertek el, tökéletes környezet az új központhoz, amely platformot biztosít majd az előadásoknak, az oktatásnak és a kutatásnak.
A gyönyörű épületben egy Irodalmi Múzeum, egy 400 férőhelyes előadóterem, egy nemzetközi kutatóközpont és egy üzbég nyelvvel, irodalommal és zenével foglalkozó iskola is helyet kapott.
A Zaha Hadid iroda tisztelgése Alisher Navoi költő előtt
Az új kultúrcentrum Alisher Navoiról, a 15. századi költőről, íróról és nyelvészről kapta a nevét, akinek művei jelentős hatással voltak Üzbegisztán irodalmára és kultúrájára.
A 23 000 m2-es épületet úgy tervezték, hogy elősegítse az irodalmi oktatás, a kutatás és az előadóművészet közötti interakciót.
A központon belüli összekapcsolt terek ösztönzik a diákok, kutatók és művészek közötti együttműködést és párbeszédet, elősegítve a névadó művész kulturális örökségének megőrzését.
A tervezés a hagyományos üzbég építészet elegáns geometriáját tükrözi
Az építészek Üzbegisztán gazdag építészeti hagyományából merítettek ihletet a központ kialakítása során.
Az íves homlokzatok és belső terek a hagyományos üzbég építészet geometriai eleganciáját tükrözik. A tölcsér formájú teraszok, amelyek a tervezés egyik legfontosabb elemét képezik, természetes fényt, szellőzést és nyugodt helyszínt biztosítanak a látogatóknak.
Ezek a teraszok egyben kapocsként is szolgálnak a múlt és a jelen között, a hagyományos elemeket modern, funkcionális dizájnba foglalva.
Passzív építészeti és energiatakarékos megoldások
Az üzbegisztáni központ tervezését passzív építészeti elvek vezérlik, amelyeket a Zaha Hadid Architects csapata alkalmaz, így teremtenek optimális beltéri körülményeket minimális energiafelhasználással.
A Közép-Ázsiában és a Közel-Keleten épült hagyományos széltornyok ihlették az épület tartóíveinek üreges szerkezetét.
Ezek az ívek felfogják a szelet, és természetes módon vezetik a hűtőszellőzést az egész épületben. A legmelegebb hónapokban további ventilátorok és párásító rendszerek segítik a levegő hűtését, megelőzve, hogy meleg levegő keringjen a belső térben.
A szerkezet mindemellett termikus kéményeket is használ, amelyek lehetővé teszik a meleg levegő távozását.
A passzív hűtőrendszert tovább erősíti a központ azon képessége, hogy éjszaka csapdába ejti a hideg levegőt, nappal pedig meleg levegőt enged ki a szerkezet nagy termikus tömegének köszönhetően. Ez a kialakítás minimalizálja az energiafogyasztást, miközben állandó kellemes környezetet teremt.
A teraszok és a tetőablakok bőséges természetes fényt biztosítanak, a mély tetőkinyúlások pedig nyáron megvédik az épületet a túlzott hőtől, ugyanakkor télen a napsütés felmelegíti a belső tereket.
A központ kültéri részeit úgy alakították ki, hogy ösztönözzék a közösségi részvételt és a művészi kifejezésmódot. A parkosított teraszok, szabadtéri amfiteátrumok és a kertek árnyékos pavilonokkal rögtönzött előadásoknak és társasági összejöveteleknek kínálnak helyszínt.
E területek dinamikus elrendezése és művészi kialakítása a Shashmaqom zene ritmusából és áramlásából merített ihletet.
Látványtervek Zaha Hadid Architects