exkluzív cikk belsőépítészet fenntartható építészet India lakóház

Szokatlan formatervezésű spirálház Indiában izgalmas belsőépítészettel


Fazakas Virág | 2024.08.23

Egy elhagyatott kis indiai falu különleges spirális házat rejt, amely az „álcázó” építészeti stílust követve organikus formatervezésével a tájba illeszkedik.

Az indiai Chuzhi házat, melyet szoborházként is emlegetnek – hiszen spirális tömege felülnézetből kígyóra emlékeztet –, a Wallmakers építészeti stúdió tervezte.

A lakóház falai a fák körül „tekeregnek”

A különös formatervezésű lakóházat meredek, fás-sziklás tájba ágyazták be, hogy rejtőzködve teljesen beleolvadjon a tájba. A ház falai spirális formát alkotva a fák körül „tekeregnek”.

A stúdió szerint ezek az elemek egy örvény, vagy más néven chuzhi formáját idézik, ahogyan malayalam nyelven ismerik – ezt a nyelvet főleg a dél-indiai Kerala államban beszélik.

Nappali és konyha mennyezetig érő üvegfallal és üvegtetővel

A szoborház nyitott terű nappalija, melyben egy konyha is található, mennyezetig érő üvegfalakkal és üvegtetővel épült, melynek köszönhetően az otthon azt az érzést nyújtja a lakóknak, mintha egy fa lombkoronája alatt élnének. Bár a spirálok kaotikusnak és véletlenszerűnek tűnnek, mindegyiket gondosan megtervezték a helyszín különböző adottságainak figyelembevételével.

A ház falai 4000, betonnal töltött PET palackból épültek

A Chuzhi ház spirális falai mintegy 4000, betonnal töltött műanyag palackból épültek, amelyeket a helyszínen a fák köré helyeztek, és földdel borítottak.

A PET palackokat a Wallmakers gyűjtötte össze a környékről a projekt előkészítése során, abban a reményben, hogy újra felhasználhatók lesznek.

Az építkezés során a műanyag palackokat betonnal töltötték meg, majd a „öntött törmelékföld technikával” lefedték egyfajta nedves szerkezettel, amely a döngölt földhöz hasonló megjelenést biztosít. Ez a technika talajt, hulladékot és törmeléket, valamint 6-7%-os cementet használ fel, amelyet aztán redőnyökbe töltenek" – magyarázta a stúdió.

A rezidencia egyenes falait pedig vályogból építették, vagyis agyagból, homokból, szalmából és vízből

A Chuzhi házban nagy, nyitott terű nappali-konyha található, és két hálószoba határolja. A belső felületeket a stúdió "minimalisztikusnak" jellemezte, amely a ház szokatlan és dinamikus formájához kívánt kontrasztot adni.

A spirális falelemek egy része bútorként is használható

A belső tér kiemelkedő részletei közé tartoznak az újrahasznosított fából készült padlók, amelyeket fa és szövött bútorok egészítenek ki. A spirális falelemek egy része pedig bútorként is funkcionál, mint például szekrényekként és ülőhelyekként.

Forrás: Dezeen
Képek: Syam Sreesylam

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások