sebesp | 2011.12.20
Bjarke Ingels (BIG) egy síelhető tetejű lappföldi épületegyüttes tervét mutatta be a napokban. Bár az emberi kéz alkotta dombok csak néhány tíz méterrel emelik meg a hegytetőt, a közösségi és sporttevékenységek egymás közvetlen szomszédságába helyezése újfajta dinamizmus indukálhatnak a sífaluban.

A lappföldi Levi faluja látszólag távol esik ugyan a világ zajától, de a közeli Kittilä repülőtere fellendítheti a környék idegenforgalmát. Egy ingatlanfejlesztő társaság, amely már rendelkezik érdekeltségekkel arrafelé, egy új sí falu megvalósítását határozta el. A dán Bjarke Ingels Group-ot hirdették ki a 47.000 négyzetméter alapterületű projektre kiírt meghívásos pályázat győztesének. „A BIG víziója a szálláshelyek, szolgáltatások és szabadidős tevékenységek új típusú kombinációjával levette a bírálókat a lábukról. Az ambiciózus terv kihívást jelent a hagyományos gondolkodás számára, és úgy gondoljuk, hogy az építtető és a Bjarke Ingels Group közös munkával élni tud a lehetőséggel” fogalmaz a zsűri értékelése.

A projekt keretét a Levi felett emelkedő dombos helyszín és a meglévő síközpont épületei biztosítják. A régebbi épületek csoportját kiindulásként elfogadva, azokat továbbfejlesztve megtermékenyítő hatást remélnek az elképzeléstől. A terv szélkerék-formába rendezett négy új, földfelszínből eredő épülettömeget tartalmaz. A központi térre szervezett, különálló íves hotelszárnyak mindegyikének teteje hozzáférhető a síelők számára. A lágyan ívelő karéjok lakott dombként jelennek meg a tájban, magaspontjukról szabad a lesiklás a minden irányban terepre. A létesítmény szíve a hatszintes dombházak által körbeölelt, széltől védett, de a táj felé mégis nyitott tér, ahol korcsolyapálya, jégszínpad és vendéglátóhelyek teszik majd teljessé a pihenést. Itt már többről van szó, mint a mikor „pályaszállás”-ról beszélünk, a koncepció egy dinamikus közösségi hely lehetőségét rejti magában. A hullámzó épülettömegeknek köszönhetően a lakóegységek többségéből nagyszerű kilátás lesz majd a környező természetre. Nyolc különálló, panorámás villa is létesül, melyek építészeti megfogalmazása a havas tájat szintén magában foglalja. Ahelyett, hogy a tervezők a természet erőit az épülettől megpróbálták volna távol tartani, a hóban rejlő esztétikai lehetőség kihasználására törekedtek. Hóolvadás után a zöldtetők bukkannak elő, így az épület a téli és a nyári tájnak egyaránt részévé válhat.

Nem ez az első eset, hogy a Bjarke Ingels sípályát tervez egy épület tetejére. Néhány hónappal ezelőtt egy koppenhágai hulladékkezelőre kiírt pályázatot nyertek el ötletükkel, mely párosítva a környezettudatosságot az élvezettel, a létesítmény tetejéről indított másfél kilométer hosszú lesiklópályát javasol.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások