hír díj

Nemzetközi díjat nyert a gödöllői kastély


pestimonika | 2014.05.30
Rangos nemzetközi elismerésben részesült hazánk kiemelkedő kulturális örökségvédelmi helyszíne, a Gödöllői Királyi Kastély. A műemléket a FIABCI World Prix d`Excellence Nemzetközi Nívódíj arany kategóriás nyertesének választották.

A díjat a legsikeresebb ingatlanfejlesztések kaphatják meg, a kastély az örökségvédelem/műemléki felújítás kategóriában lett a 2014-es pályázaton a legjobb.
(A díj pontos megnevezése: FIABCI World Prix d`Excellence World Gold Winner, Heritage (Restoration/Conservation) Category)

A pályázat során a bírálat főbb szempontjai az ingatlanfejlesztés koncepciója és eredménye, építészeti színvonala, a kivitelezés minősége, az alkalmazott műszaki megoldások színvonala és a környezettudatos fejlesztés voltak, emellett értékelték a fejlesztés eredményességét, valamint az ingatlanfejlesztés társadalmi hasznosságát és jelenlegi hasznosítását is. A kastély felújításának fő célja kezdetektől az volt, hogy színvonalas turisztikai célpontot és kulturális központot teremtsenek, miközben megőrizték az épület eredeti formáját, amelytől a királyi palota egyedülálló maradt - írja a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközlemény.

„Ez az elismerés egy nagyszerű ajándék mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy a kastély ilyen állapotba kerüljön, hiszen a pályázatra a felújított épületrészeket, a jelenleg látogatható részeket neveztük. Már a hazai pályázaton is nagyon örültünk a győzelemnek, de ez a nemzetközi, világszintű elismerés minden képzeletünket felülmúlja. Nyilván az elmúlt évek fejlesztései és eseményei jobban előtérbe helyezték a kastélyt, ugyanakkor a kastély megőrzött értékeinek fenntartása, tartalommal való megtöltése és jelenlegi hasznosítása is értékelési szempont volt a pályázaton. Bár a műemléki ingatlanok felújítása és üzemeltetése nem könnyű és olcsó feladat, azt gondolom, hogy amikor szakmai elismerésre tartják méltónak a felújított műemléket, akkor az mindenkinek visszaigazolás a fáradozásért és a ráfordított milliárdokért.
Köszönet érte mindenkinek, aki a felújítás kezdetétől, 1994-től mostanáig tett azért, hogy hazánk egyik ékessége ilyen állapotba kerülhetett. Ez az elismerés a magyar műemlékvédelem és építőipar elismerése is. Köszönet illeti a kastélyt üzemeltető társaság tulajdonosait, hogy évek óta anyagilag támogatják a fenntartást és üzemeltetést. Külön köszönet Gödöllő Város Önkormányzatának, és a többségi tulajdonos Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, akik a kezdetetektől kiemelkedő segítséget nyújtottak a felújításban és mindvégig figyelemmel kísérték a munkálatokat. Emellett köszönet a kulturális tárca vezetőinek és munkatársainak, hogy mind anyagilag, mind szakmailag segítik a kastély, és múzeumának folyamatos fenntartását.
Egyúttal reménykedem és bízom abban is, hogy ez a nemzetközi elismerés, a világdíj a döntéshozókat is segíti abban, hogy a kastély épületének még fel nem újított részeire is forrást találjunk, és a közeljövőben döntés születhet arról, hogy a kastély jelenleg még romos, nem látogatható részei is megújulhassanak fejlesztési források felhasználásával. A felújítás folytatásához a kastély részéről minden erőnkkel készen állunk.” - mondta el a díj hazai bemutatásakor Gönczi Tibor, a kastély igazgatója.

A Gödöllői Királyi Kastély épülete és parkja a magyar állam örökös tulajdona.
Az ingatlan tulajdonosi jogait az Állam nevében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. gyakorolja.
A kastély üzemeltetője és vagyonkezelője a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft..
A kft. tulajdonosai: Magyar Nemzet Vagyonkezelő Zrt. (többségi tulajdonos), Gödöllő Város Önkormányzata és a MaHill Mérnökiroda Kft.
A kastély működését az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága támogatja.


A FIABCI Prix d`Excellence Nemzetközi Nívódíj pályázatról:

A pályázat célja a világ legjobb ingatlanfejlesztéseinek nemzetközi elismerése. A FIABCI tagországai a minél sikeresebb szereplés érdekében nemzeti pályázatot rendeznek és a győztesek indulnak a nemzetközi versenyben. Brazília rendezte elsőként meg nemzeti pályázatát. Példáját Malaysia követte. Magyarország volt a harmadik a sorban. 2014-ben már 15 ország rendezett nemzeti ingatlanfejlesztési pályázatot és mára a FIABCI World Prix d`Excellence a nemzeti pályázatok rendszerén alapuló világversennyé fejlődött.
A pályázatokat a nemzetközi zsűri komplex ingatlanfejlesztési szempontok alapján értékeli (környezetvédelem, építészet, városfejlesztés, műszaki színvonal, marketing és értékesítés, gazdaságosság, a beruházás megtérülése, társadalmi hasznosság).
A 2014. évi pályázat zsűrijében 31 ország 67 ingatlanszakembere vett részt. A díjátadás 2014 május 21.-én Luxemburgban volt.
A pályázat média támogatója a Wall Street Journal, mely teljes oldal terjedelemben mutatta be a győztes pályaműveket.
A gödöllői kastély azzal nyerte el a lehetőséget a nemzetközi megmérettetésen való részvételre, hogy 2013 év végén megnyerte a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot – melyet a Magyar Ingatlan Szövetség és a Nemzetközi Ingatlanszövetség (FIABCI) Magyar Tagozta közösen ír ki.


A kastélyról:

A Gödöllői Királyi Kastély Magyarország kiemelt vidéki királyi rezidenciája, amelyben fél évszázados rongálás, lepusztulás és végső megsemmisüléssel fenyegetően leromlott állag ellenére is adva voltak a lehetőségek, hogy ha a huszonnegyedik órában is, de megmentésre kerüljenek a fennmaradt értékek, visszaálljon az eredeti struktúra, megidézhető legyen az egykori pompa és történelmi levegő.
A helyreállítás során a tervezői ars poetica az volt, hogy a hiteles látványt és a történelmi korok illúziójának légkörét semmi ne bontsa meg, ugyanakkor az épület feleljen meg a XX-XXI. század minden elérhető követelményének.
A kastély eredeti, történeti kulturális központ szerepét újjáélesztve visszanyerte multifunkcionális jellegét. Az épület ma nem csak kiállítási tér és múzeum, hanem számos koncert és színházi előadás otthona. Emellett a kastély terei kiemelt állami protokoll-rendezvények és más egyéb rendezvény színterét is adják.
Visszatérő rendezvényei, amelyek az egykori hercegi udvar barokk pompáját idézik, ma már nemzetközileg számon tartott hagyományként élnek. A kastély vonzereje messze Európán túlterjedt.
A nagy múltú történelmi épületet 1996. évi megnyitása óta 2 milliónál is több vendég kereste fel.
A kastélyt és annak szolgáltatásait számtalan díjjal jutalmazták: Ingatlanfejlesztési Nívódíj – Barokk Színház, Év akadálymentes épülete, Gyermekbarát hely, Múzeumpedagógiai Nívódíj 2010 és 2013, Az év múzeuma 2008.
A Gödöllői Királyi Kastély mindig nagy hangsúlyt fektet a felújított épület élettel való megtöltésére, ezért folyamatosan élményorientált programokkal töltik meg a történelmi tereket. Legközelebb a Koronázási hétvége rendezvényeire várják június 7-8-án a feltöltődni vágyókat Erzsébet királyné kedvenc hazai kastélyában.

www.kiralyikastely.hu
 

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások