épületek cikk

80 éves a pasaréti ferences templom

Aknay Tibor fotókiállítása a Kájoni János Ferences Közösségi Házban


Timon | 2014.09.11
"Szovjet stílusú-e a pasaréti ferences templom terve?" "A fasizmus bolsevisztikusan és a bolsevizmus fasisztikusan építkezik. Melyiknek van igaza?" (Gropius) "a nádorispán stílusban épült Rezső téri templom több mint ötszörösébe került a pasarétinek"

A kiállítást 2014. szeptember 6-án az V. Pasaréti Család Nap rendezvényeként a többi programmal együtt a Pasaréti Ferences Alapítvány rendezte. A kiállítást Láng Zsolt II. kerületi polgármester és Lendvai Zalán, a Pasaréti Páduai Szent Antal templom plébánosa nyitotta meg. Láng Zsolt elmondta, hogy a templomot 1934-ben, 80 éve szentelték föl. A Pasaréti tér három évvel később, 1937-ben nyílt meg. A pasaréti templomot Rimanóczy Gyula építész tervezte, legszebb modern templomunk. A kiállítás rendhagyó, mert közelről olyan tárgyakat, részleteket mutat be, amelyeket a misék alatt általában nem láthatunk. Azon dolgozunk, hogy a templom fennállásának 100. évfordulóját is megünnepelhessük. Lendvai Zalán kiemelte, hogy a templom a jó Isten és az emberek találkozásának helye, házasságkötés, keresztelő vagy más egyházi esemény alkalmával. Három epizódot említett. A templom reggeli nyitása után turistákkal találkozott, akik a gyóntatószék ajtaját fotózták. Kérdésére azt válaszolták, azért tetszik nekik, mert precízen megtervezett. Mások a falon a XXIII. Zsoltár feliratát dicsérték, a gyönyörűen metszett betűket. A jegyes oktatás alkalmával a fiatalok a szentélyben a szertartást próbálták el, s önkéntelenül elismerően szóltak: - Milyen szép a templom belseje. Ebből a nézőpontból még nem is láttuk. - A fotós olyan közelképeket készített a kelyhekről, monstranciáról, úrmutatóról, paténáról, amelyet a hívek nem láthatnak, csak távolról, a szentély mélyén. Végül felhívta a figyelmet a templom történetét feldolgozó kötetre, amely most újra kapható.

Harsányi István – Vladár Ágnes: A pasaréti Páduai Szent Antal templom c. könyvet a szerző dedikálta. A 231 oldalas mű 2009. október 14-e, a templomszentelés 75. évfordulója tiszteletére jelent meg, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány kiadásában. Néhány idézetmozaik a kötetből. „A templomhajó és a szentély zárt tömegformájának kontrasztjaként szökik a magasba – az évszázados ferences templomépítés szokása szerint – a szentély mellé állított, karcsú harangtorony. Főhomlokzatának hármas ívezete mögött, üvegbetétekkel áttört műkőrácson át, a felkelő nap fényével árasztja el a templom szentélyét. A könnyen áttekinthető háromhajós csarnokteret két oldalon karcsú pilléreken nyugvó ívsor övezi, amely a szentély félkörében záródó ívsorral fonja egységbe a templom belső terét.”

A rend a Szilfa utcában és a Pasaréti úton, a Hadapród iskolában szemben megvásárolt két nagy területet, azokat felparcellázta, majd részben a telkek értékesítésével finanszírozta a templom építését. Az Est című lap 1933. október 14-i számában közölte Petrovácz Gyula írását: „Szovjet stílusú-e a pasaréti ferences templom terve?”Az Országos Középítési Tanács tagja mintegy 35 templomot tervezett és épített, így megnyilatkozása „a mohó vállalkozói érdekérvényesítési manőver kísérlete” volt. Még az építkezést is leállíttatta Serédi Jusztinián bíboros érsekkel. Eseménydátumok gyors egymásutánban: Alapkőszentelés 1933. november 5., bokrétaünnep 1933. november 11., felszentelés 1934. október 14.

Walter Gropius 1934. február 5-én a Magyar Mérnök és Építész Egyletben „Új építés mérlegén” címmel tartott előadást. „A fasizmus bolsevisztikusan és a bolsevizmus fasisztikusan építkezik. Melyiknek van igaza?” – kérdezte. Egy érdekes mondat az Élet című újság 1934. november 4-i számából: „A férőhely a két templomban egyenlő s a nádorispán stílusban épült Rezső téri templom több mint ötszörösébe került a pasarétinek.”

1982-ben készült az új liturgikus tér  Vladár Ágnes építész tervei szerint. Rimanóczy eredetileg a szentély centrumába helyezte a főoltárt, de ezt akkor még nem fogadták el. Az új elrendezés ezt a koncepciót valósította meg, szembemiséző oltárral, és azt körülvevő, a szerzetesi templomhoz illő 'stallumokkal'.
A Megnyitó után a Villány melletti kisjakabfalvai Bormanufaktúra kiváló borait kóstolhatta meg a közönség.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások