
Jobban kezdte az évet a magasépítési szektor
A magasépítési szektorban némileg javult a helyzet az előző két gyengébb negyedévhez képest. A megkezdett kivitelezések értéke bőven 500 milliárd forint felett alakult, ami 18%-os növekedést jelentett 2024 utolsó negyedévével összehasonlítva. A javulás változatlan árakon is kimutatható volt, ugyanakkor az utóbbi 8 évet nézve inkább alacsonynak számított.
Tovább árnyalja a képet, hogy magasépítési számokban tapasztalható javulás egyértelműen a társasházi lakásépítések megugrására volt visszavezethető. A nem lakáscélú magasépítések Aktivitás-Kezdés mutatója továbbra is nagyon alacsony szinten alakult, megegyezett a 2024 utolsó két negyedéves számokkal. Az idei első három hónapban kicsivel több, mint 240 milliárd forint értékben kezdődtek meg nem lakáscélú magasépítési kivitelezések, ami 2017 óta a legalacsonyabb negyedéves számot jelenti. Változatlan árakon nézve az elmúlt 10 évben nem indítottak ilyen alacsony összegben magasépítési kivitelezést egy negyedév alatt.
Az idei év első három hónapjában elindult legnagyobb magasépítési projektek közé túlnyomó részt logisztikai épületek kerültek: a CTP logisztikai csarnokai Vecsésen (II. ütem) és Biatorbágyon, valamint a HelloParks logisztikai csarnoka Fóton. Elkezdődött továbbá az építkezés a H2Offices A épületének második üteme esetében Budapesten, valamint a Hungerit baromfifeldolgozó üzem építése Szentesen.
Kritikusan alacsony szinten a mélyépítési szektor
2025 első negyedévében rendkívül alacsony Aktivitás-Kezdés volt mérhető a mélyépítési szektorban, mindössze 31 milliárd forint értékben indultak meg kivitelezések. Ez folyó és változatlan áron is a 2014 óta mért legalacsonyabb szám a szektorban. Út- és vasútépítési projekt kivitelezése szinte alig indult el, az Aktivitás-Kezdés mindössze 16 milliárd forintot tett ki. De ugyanilyen összegben kezdődtek meg nem út- és vasútépítési beruházások is. A mélyépítési szektor gyengeségét jól mutatja, hogy a negyedévben építési fázisba lépő legnagyobb beruházások közé egy mélyépítési projekt sem tudott bekerülni.
Budapest az élen a régiók között
Az elmúlt négy negyedévben elindult építkezéseket nézve a legmagasabb összegben Budapesten kezdődtek meg kivitelezések Magyarországon: a teljes Aktivitás-Kezdésből a részesedése ugyan némileg csökkent, de így is 32%-on alakult, továbbra is meghaladva a 2021-2023 közötti időszakot jellemző a 20-30% közötti arányt.
A korábban élenjáró Észak-Alföldön az idei év első három hónapjában a kivitelezések 14%-a indult el. A Dél-Dunántúl részesedése 16, a Dél-Alföldé 11% volt. A legalacsonyabb érték ebben az időszakban holtversenyben a Nyugat-Dunántúlt és Észak-Magyarországot jellemezte, 5%-os részesedéssel. Közép-Dunántúlon az építkezések 7%-a, Pest régióban a 10%-a indult el.
Kilőttek a társasházi lakásépítések
A társasházi lakásépítések esetében pazarul indult 2025, az első három hónapban folyó áron megközelítette a 300 milliárd forintot a megkezdett kivitelezések értéke, ami abszolút rekord 2014 óta, és messze meghaladja az eddigi legmagasabbnak számító előző negyedéves értéket (209 milliárd forint). Változatlan árakon nézve is jelentős az Aktivitás-Kezdés növekedése ebben az időszakban, 39%-os bővülés volt mérhető az előző negyedévhez képest, az előző év azonos időszakával összehasonlítva pedig két és félszeresére növekedett az elindított kivitelezések összege.
A megnövekedett társasházi lakásépítési aktivitás nem meglepő, az élénkülés már a tavalyi utolsó negyedévben is tetten érhető volt, amivel a szintén növekvő keresletre reagáltak a fejlesztők, illetve készültek az idei év elején tovább emelkedő érdeklődésre. A piac ezen várakozásokat vissza is igazolta, Budapesten az ELTINGA Lakáspiaci Riportja szerint újabb rekord született idén január-márciusban az értékesített újlakás számokban. A kereslet jelentős részét a befektetők adták. Kérdés azonban, hogy ez a turbulencia meddig tarthat ki a társasházi lakáspiacon, várhatóan a fejlesztők az év végéhez közeledve óvatosabbá válhatnak a projektindításokkal, ahogy a kereslet mérséklődhet a kamatkifizetések és lejáró állampapírok kifizetéseit követően.
Az idei első három hónapban 76 milliárd forint körül alakult az elkészült társasházak értéke. Ez visszaesés az előző negyedévhez és az előző év azonos időszakához képest is. Változatlan áron az idei év első három hónapjának Aktivitás-Befejezése a harmadik legrosszabb érték 2019 óta.
Az elmúlt négy negyedévet nézve, a kivitelezési fázisba lépő társasházi lakásépítésekből 70%-kal részesedett Budapest, Közép-Magyarországon pedig a társasházi lakásberuházások értékének valamivel több, mint 72%-a koncentrálódott. Kelet-Magyarországhoz kötődött az Aktivitás-Kezdés 13%-a, míg Nyugat-Magyarország részesedése az Aktivitás-Kezdésből 16% volt.
Ipari épületek és raktárak
Az ipari épületek és raktárak szegmensében jobban alakult 2025 első negyedéve, mint az építőipar egészében. A megkezdett kivitelezések összeértékének 150 milliárd forint feletti szintje kicsit magasabb volt az előző két negyedévben mértnél, viszont a második legalacsonyabbnak számított a 2022 és 2024 első fele közötti időszakot nézve. Változatlan árakon holtversenyben a harmadik legalacsonyabb háromhavi Aktivitás-Kezdést jelentette az idei első három havi 2021 óta, ugyanakkor a 2021 előtti évekhez képest átlagos negyedévnek számított. Tavaly az autóiparhoz kötődő beruházások mellett több élelmiszeriparhoz köthető beruházás kivitelezése indult el, mint a Pick készítményüzeme Szegeden, a Master Good – Sága üzeme Sárváron, vagy a Félegyházi Pékség üzeme és raktára Kiskunfélegyházán.
Az idei első negyedévben, ahogy korábbiakban már szó volt róla, a legnagyobb építési fázisba lépő projektek közé több logisztikai tartozott, mint a CTP logisztikai csarnokai Biatorbágyon és Vecsésen, illetve a HelloParks beruházása Fóton, de ezeken kívül több gyár és üzem kivitelezése is kezdetét vette, mint az Unilever dezodorgyára Nyírbátorban, a Scheider Electric Duna Smart Power Systems okosgyárának második üteme Dunavecsén, vagy a Kométa csomagolóüzeme Kaposváron.
Az elkészült ipari épületek és raktárak értéke közel 250 milliárd forint volt az idei első negyedévben, ami a harmadik legmagasabb érték 2014 óta. A legjelentősebb átadott ipari projektek közé tartozik a CATL raktárcsarnok és fémmegmunkáló üzem Debrecenben, valamint a HelloParks Alsónémedi AN1 logisztikai csarnok. Az idei évben pedig további jelentős átadások várhatók.
Az EBI Építésaktivitási Jelentés három kutatócég együttműködésének eredménye, melyhez az iBuild a projektkutatással és a projektadatbázissal, az Eltinga és a Buildecon a mutatószámok kialakításával és az aggregálást végző algoritmusok kidolgozásával járul hozzá.
A teljes kiadvány megrendelésének feltételeiről és a kutatással kapcsolatos háttérinformációkról az ebi@ibuild.info címre írva kaphat tájékoztatást.
Cikk: Tancsics Tünde, Eltinga