A Nordic Light Trio a svéd érdekeltségű Skanska beruházásában, a Nordic Light komplexum befejező ütemeként valósult meg. Fenntartható megoldásokkal, a WELL minősítés követelményeinek megfelelően tervezte a Paulinyi-Reith & Partners. A tervezési elvek között a svéd hagyományokat követve a minél komfortosabb munkahelyi környezet elérésére mellett, számos hi tech megoldás alkalmazására való törekvés is szerepelt. Ezek között pl. a Skanska beépített, többfunkciós épület applikációjával a felhasználók telefonjaik segítségével tudnak belépni az irodába, illetve az applikáció rendszámfelismerő rendszere engedélyezi a garázsba való behajtást is. A tárgyalások szervezését is a modern technológia segíti: a virtuális QR belépő kiállítása könnyíti az épületbe be és kijutást.
Fenntarthatóság és szépség
A tervezés és a kivitelezés során a projektben résztvevők az irodaházakra alapvetően is jellemző szigorú műszaki- és energetikai előírások mellett, a fenntarthatóság követelményeit, és az esztétikus megjelenést is fontos kritériumként kezelték. A skandináv építészetre amúgy is jellemző fémhomlokzat ezért kézenfekvő megoldásnak tűnt, a választás pedig a környezetbarát alumíniumból készült árnyékfugás Prefa Sidings P.10- re esett, Prefa fehér színben. Ez a matt fehér coil coating bevonattal rendelkező homlokzatburkolat nem csak jól illeszkedik az épület tervezett stílusához, de megfelelő műszaki paraméterekkel is rendelkezik a feladathoz. Ezek között fontos említeni a 45 perces tűzterjedési határétékvizsgálatot, a vízzárósági vizsgálatot és sóspermet vizsgálat eredményeit, valamint a 40 év gyártói szín- és anyaggaranciát.
A kivitelezés nehézségei
Az átszellőztetett homlokzaton a PREFA Sidings sávos burkoló lapjai, 3 féle szélességben felváltva, vízszintesen kerültek az épületre, úgynevezett vadfedéssel. A hossztoldásokhat fugaelemekkel oldották meg. A munka érdekessége, hogy nem csak homlokzatként, de helyenként, kisebb felületeken álmennyezetként is alkalmazták a korszerű alumínium anyagot. Mivel a sarokkialakítások tekintetében nem a standard csomóponti kialakítást választották, így a szakemberek kreativitására is szükség volt a megvalósításhoz. Mockupot készítettek, többféle verziót is lemodelleztek, mire megtalálták azt a megoldást, amely a magas szintű esztétikai és műszaki elvárásoknak egyaránt megfelel. A precíz munka érdekében a kivitelezés során többször is járt a PREFA alkalmazástechnikus szakértője a helyszínen.
Kivitelezés: díjazva
A homlokzat kivitelezése végül a nehézségek ellenére is olyan jól sikerült, hogy a kivitelező Hafter Kft. ügyvezetője, Bartus Péter úgy döntött, pályázik vele a 2020- as „Év Bádogosa” díjra. A neves szakemberekből álló zsűri a kategória legjobbjának találta, és a következőképpen értékelte.
„A budapesti irodaépület homlokzatburkolata fehér színű árnyékfugás Sidings elemek felhasználásával készült, ám csomópontjaira nem minden esetben kínálkozott standard megoldás. E csomópontok megoldásainak, a magas szintű esztétikai elvárások mellet, a műszaki szempontoknak is maximálisan meg kellett feleljenek. A vízszintes kiosztású Sidings burkolat a síktöréssekkel tagolt épületforma ellenére a kivitelezés precizitásának köszönhetően egységes képet nyújt. A homlokzatburkolat nyílászárókhoz és egyéb épületszerkezetekhez történő csatlakoztatása példás. A mennyezet burkolat kivitelezési minősége, a homlokzathoz hasonlóan tökéletesen elvégzett munkáról tanúskodik.”
Bővebben a Prefa homlokzatburkolatokról: https://www.prefa.hu/termekkatalogus/homlokzatburkolati-rendszerek/
(X)