sebesp | 2011.10.19
Az Apple sokak által űrbázisként emlegettet központja után most egy valódi űrközponttal rukkolt elő a Foster+Partners vezette tervezőcsapat.

A fapados légijáratok sikerén felbuzdulva Sir Richard Branson úgy gondolta, a világűrt sem lehet kihagyni a tömegturizmus célpontjai közül, ezért rendszeres turistajáratokat tervez bolygónk légkörén túlra. Saját magának és gyerekeinek – akikkel ott lesz az első repülésen –, valamint Virgin űrrepüléseire közel 200.000 dollárért jegyet váltott további 150 embernek ugyan még legalább 2013-ig várniuk kell a nagy élményre, de a napokban már együtt ünnepelhettek, amikor Új-Mexikóban megnyitották leendő utazásuk kiindulópontját, a Virgin Galaktikus Kapu az Űrbe (Virgin Galactic Gateway to Space) elnevezésű, a világ első kereskedelmi űrállomását.

A 11.000 négyzetméteres épület lényegében egy hangár, a hozzá kapcsolódó látogatóközponttal. LEED Gold minősítést kapott, aminek eléréséhez elsősorban a helyi lehetőségeket, adottságokat használták ki. Széles körben alkalmaztak helyi anyagokat és technológiákat, ezzel munkahelyeket teremtve e környéken. Ez az Új Mexikó állammal kötött szerződésben foglaltak alapján is szükséges volt, hiszen abban az adófizetők pénzéből adott támogatásért cserébe gazdaságélénkítést ígért a brit beruházó. Az energiahatékonyság is jelentős szerepet kapott a félsivatagi területen megvalósult tervezés során, előtérbe helyezve a geotermikus energiát a téli fűtés, a nyári hűtés és a frisslevegő kezelés terén egyaránt.

A környezetvédelemre természetesen az űrjárművek tervezésekor is odafigyelnek, azt ígérik, lényegesen kisebb ökolábnyomot hagynak majd maguk után, mint hagyományos társaik. A kérdés csak az marad, nem túl sok-e akár egyetlen tonna széndioxid kibocsátás is pusztán a szórakozás kedvéért?

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások