d.adel | 2018.07.10
Jó ütemben haladnak a Liget Budapest Projekt munkálatai, hat év alapos tervezőmunka után az év végére több kiemelt fejlesztés is elkészül.

A Városliget teljes megújítása ma Európa legnagyobb kulturális fejlesztése, amely Magyarország történetének legnagyobb léptékű park- és tájépítészeti munkáját ötvözi egy, a millenniumi idők óta nem látott intézményfejlesztési programmal – mondta Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. Mint arról beszámolt, a park megújításának első üteme a végéhez közeledik, míg a Néprajzi Múzeum és az Állatkert bővítéseként megvalósuló Pannon Park már jó ütemben épül. Történetének legnagyobb rekonstrukcióját követően a Szépművészeti Múzeum most októberben, a teljes körűen felújított Olof Palme Ház helyén létrejövő Millennium Háza pedig a jövő év közepén nyitja meg kapuit a látogatók előtt. Az elmúlt hetekben elkezdődött a Dózsa György úti mélygarázs megvalósítása, amit rövidesen további beruházások megindítása követ: a Magyar Zene Háza építése még idén nyáron, az Új Nemzeti Galéria kivitelezése pedig az év második felében kezdődik el. Év végére elkészülnek az egykori Szabolcs utcai klinikák helyén megvalósuló Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ épületei, befejeződik a komáromi Csillag erőd rekonstrukciója és bővítése, valamint az Olof Palme Ház műemléki restaurálása is. A parkfejlesztés első üteme is lezárul, a nyár végére megújul a Vakok kertje és létrejön egy korszerű, a környékbeli iskolák igényei szerint megépített sportközpont is. 

„A Liget Budapest Projekt immár nemcsak egy nagyszabású terv, hanem maga a valóság, hiszen szinte valamennyi eleme a megvalósítás szakaszába lépett” – emelte ki a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. Baán László elmondta: hamarosan átadjuk az első ikonikus intézményt, a megújuló Ligetben a projekt egyik szimbolikus elemeként, ugyanis 2018 októberében újranyit a Szépművészeti Múzeum. „Óriási kulturális adósságot sikerült törleszteni a Liget Budapest Projekt segítségével, hiszen hetven év raktárként történő használata és a látogatóktól való elzártság után közönség végre ismét birokba veheti majd a Szépművészeti Múzeum egykor legpompásabb termét, a Román Csarnokot, amely a projekt keretében nyerte vissza eredeti szépségét”. Hozzátette: az épületrész egyedülálló falfestményeinek megújításán 70 restaurátor dolgozott, akik csaknem 2500 négyzetméter falfelületet varázsoltak újjá. A Román Csarnok felújítása mellett korszerűsítették a múzeum elavult fűtőrendszerét, klimatizálták a kiállítótermek egy részét, felújították a nyugati épületszárny feletti tetőszerkezetet, valamint új kiállító- és közönségforgalmi tereket és korszerű raktárhelyiségeket alakítottak ki az épületben. Utolsó munkafázisként jelenleg a műtárgyak beköltöztetése és installálása zajlik, a teljesen felújított, új állandó kiállításoknak otthont adó Szépművészeti Múzeum október 30-án nyílik majd meg a nagyközönség számára.

Baán László kiemelte, hogy a Liget projekt keretében valósul meg Magyarország egyik legfontosabb múzeumszakmai fejlesztése: egy új, korszerű, restaurálási és raktárorozási központ létrehozása, amely a barnamezős fejlesztésként a Szabolcs utcai egykori elhagyatott kórház helyén valósul meg. Az  Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a Néprajzi Múzeum összesen több mint 350 ezer darab műtárgyát őrzi majd, végre értékükhöz méltó, világszínvonalú körülményeket biztosítva e nagy nemzeti közgyűjtemények felbecsülhetetlen értékű,  teljes raktári állományának.  A kivitelezés a befejezéshez közelít, már kialakítás alatt vannak négy szint mélyen a raktárak, az épület az ütemterv szerint 2018 végére elkészül és jövő év első felében megkezdődhet a műtárgyak beköltöztetése. Hozzátette, hogy a Liget Budapest Projektnek köszönhetően szintén ebben az évben befejeződik a komáromi Csillag Erőd épületének rekonstrukciója és bővítése is. Itt egy új, összesen több mint 7 ezer négyzetméteres kulturális központ jön létre, ahol a Szépművészeti Múzeum szobrászati remekművekről készült egykori gipszmásolati gyűjteménye talál majd otthonra, 70 évnyi hányattatás után ismét egységesen és széleskörűen bemutatva a szobrászat fejlődését a görög-római antikvitás korától kezdve egészen a reneszánszig. Az egyedülálló új kulturális intézmény jövő nyáron nyílik meg a látogatók számára.

A Városliget megújuló helyszíneinek bejárásán Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója elmondta: „egy olyan átfogó kultúrafejlesztési projektet valósítunk meg, ahol a tájépítészeti megújítás és a zöldfelületi gyarapítás mellett egy 21. századi gyerek- és családbarát élményliget jön létre.”

Hozzátette: „igazi mérföldkő a Liget Budapest Projekt megvalósítása során, hogy tavaly év végén elkezdődött a Néprajzi Múzeum ikonikus épületének kivitelezése.” A 145 éves Néprajzi Múzeum történetében először kap olyan épületet, melyet a gyűjtemény igényei szerint terveztek meg, ráadásul épp a Városligetben, ahol 1896-ban – a millenniumi kiállításon – először mutatkozott be a nagyközönségnek. A legizgalmasabb az egész épületben az, hogy a teteje egy hatalmas, folyamatosan látogatható zöld tetőkert lesz, amely kedvelt közösségi térként funkcionál majd – tette hozzá a vezérigazgató. Az új Néprajzi Múzeuma tervek szerint 2020 nyarán már látogatható lesz, a mélyépítési munkálatok már javában folynak az Ötvenhatosok tere lebetonozott parkolójának helyén.

Gyorgyevics Benedek kiemelte: a Városliget megújításának egyik fő célkitűzése, hogy a park zöldfelületének rehabilitációja és gyarapítása mellett radikálisan csökkentse a közpark autóforgalmát, amely a mai napig óriási környezeti terhelést jelent a Liget élővilágára nézve. Hozzátette: a Dózsa György úton megvalósítandó 800 férőhelyes mélygarázs építése már júniusban elkezdődött a Néprajzi Múzeum mellett, a Damjanich utcával szemben, melyet atervek szerint az Állatkerti körúton egy 700, a Hermina úton pedig egy 275 férőhelyes mélygarázs építése követ.

A bejáráson a vezérigazgató elmondta, 2017 tavaszán már átadták az Állatkerti körúton a Feszl Frigyes eredeti tervei alapján készült, gyönyörű új pavilonokat, míg tavaly novemberben megkezdődött az Olof Palme Ház műemléki restaurálása. A park egyik legrégebbi és legszebb építményét a hagyományokra építve, de XXI. századi színvonalon újítják meg, és Millennium Háza néven várja majd a látogatókat. Felújítását követően a több mint 130 éves, különleges értékű műemléképület az újkori Magyarország történetének legvirágzóbb, legsikeresebb időszakát, a főváros és Magyarország századfordulós aranykorát eleveníti majd meg egy különleges, interaktív állandó kiállítással, de helyet kap benne egy, a millenniumi hangulatot megidéző, kulturális rendezvényeknek otthont adó kávéház is. A házból már elbontották a korábbi hozzáépítéseket, jelenleg az eredeti terek visszaállítása, valamint a különleges, egyedi Zsolnay díszítések restaurálása zajlik. Az épület2018 év végére készül el.

A parkfejlesztés első üteme is a befejezéséhez közelít, melyet alapos előkészítő munkát és kiterjedt társadalmi egyeztetéseket követően tavaly októberben kezdtek el, és amely Magyarország történetének legnagyobb léptékű kert- és tájépítészeti megújításának első lépése. A magyar tájépítészet történetében ekkora forrást még sosem fordítottak ilyen célra. A kivitelezések első ütemében nyár végére megújul a Vakok kertje, és létrejön egy korszerű, a környező iskolák igényei szerint tervezett sport központ. A közönség már birtokba vehette a városligeti kutyás élményparkot is, amely Budapest legkomplexebb, legkülönlegesebb kutyás oázisa – naponta csaknem 1000 kutya használja. A területen lebontott épület helyén 5000 négyzetméternyi új zöldfelület jött létre.

Az elkövetkezendő időszak mérföldköveit részletezve Gyorgyevics Benedek elmondta: augusztusra prognosztizálható a Magyar Zene Háza kivitelezési munkálatainak elindulása a volt Hungexpo romok helyén, ez Sou Fujimoto, japán sztárépítész elfogadott építészeti terve alapján épül meg és egyfajta zenei csodák palotája lesz. A Nemzeti Galéria és a Magyar Innováció Háza év végén fordulhat kivitelezési szakaszba, miként a Városligeti Színház projekt elindulására is jó esély van 2018 végére.

Forrás: Sajtóanyag

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások