színkép | 2013.10.17
Megkezdődik a bicskei Batthyány kastély védelem alatt álló történelmi kertjének helyreállítása, melyhez a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közel negyedmilliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert, az Új Széchenyi Terv keretein belül.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft. közreműködésével pályázati forrásból, „A bicskei Batthyány kastély védett történeti kertjének helyreállítása” című projekt keretében helyreállítja az épület hiteles, történelmi kertjét, valamint kertművészeti és tájökológiai értékeit. A beruházás során megtörténik a park infrastruktúrájának fejlesztése.

A történeti kert, melyet a 18. század végén építettek ki, ma is jelentős parknak számít országos és régiós szinten egyaránt. A terület díszkerti része, amely a fogadóudvart, a belső udvart és az alsókertet foglalta magában, napjainkban is összefüggő zöld területet alkot, nem darabolódott fel. A Szent László patakig terjedő kertet beépítés sem roncsolja.

A pályázati projekt keretében a régészeti kutatások során feltárt egykori útszelvényekre szerkesztették ki az útrendszert, a díszmedencét és a központi szőnyegágyat képi források alapján állítják vissza. A fejlesztések során a jelenleg is meglévő alsókerti tavat alakítják ki a park locsolóhálózatát ellátó rendszer puffer víztárolójává. A tó táplálását fúrt kútról oldják meg mederrendezést követően.

„A kastély kertjének történelmi, kertművészeti és tájökológiai megőrzése gazdasági és társadalmi szempontból is meghatározó. A park központi szerepet játszik a térség kulturális életében. A felújításoknak köszönhetően tovább növelhető a közösségi érdekek magas színvonalú kiszolgálása. A MNV Zrt. célja ez esetben is, mint mindig, közcél! Az itt élő gyerekek, a bicskeiek, és minden műemlék szerető, kulturális örökségünk iránt érdeklődők és a természetbarátok örömét és épülését szolgálja majd.” – mondta a projekt nyitórendezvényén Marjay Gyula, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Ingó és Ingatlanvagyonért felelős főigazgatója.

A jelenleg állami tulajdonban lévő kastély épületében 1929 óta gyermekotthon működik, jelenleg 9 lakásotthon biztosítja 90 nehézsorsú, súlyosan hátrányos helyzetű, veszélyeztetett, közöttük sok árva és félárva gyermek menedékét. A gyermekotthon felzárkóztató 8 osztályos, 8 évfolyamos és sajátos nevelési igényű gyerekek oktatását is végzi.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások