Timaffy | 2025.03.31

A finn faépítészeti díj, a Puupalkinto 2024-es nyertese a Katajanokan Laituri irodaház és szálloda lett.

Helsinki kikötője, a Katajanokka viszonylag zárt ipari-kikötői terület volt. Most a város megnyitotta ezt a tengerparti területet, és az első új épület a Katajanokan Laituri (Katajanokka mólója) a 2024 nyarán elkészült irodaház lett. Ebben kapott helyet a Solo Sokos Pier 4 Hotel is.

A Katajanokan Laituri tervezése és építése során a cél az volt, hogy irányt mutasson a faépítészet jövője felé a fenntartható városépítés részeként. A fejlesztőt és a tervezőket kezdettől fogva az a cél vezérelte, hogy az épület életciklusa során minimalizálják az éghajlati hatásokat. A cél a lehető leghosszabb élettartam, a rugalmas átalakíthatóság, a sokoldalú felhasználás, az alacsony szén-dioxid-kibocsátás és az energiahatékonyság volt. A szerkezet és a térméretezés lehetővé teszi a belső tereknek a jövőbeli igényekhez való igazítását.

Látványterv

A föld feletti részek faszerkezeteiben a Stora Enso ipari tömörfa szerkezeteit alkalmazták. A pillér-gerendás keret és a homlokzat teherhordó szerkezete laminált furnérozott fából, azaz LVL-ből készült, amelyet Finnországban, a varkaus-i üzemben gyártanak. Az épület teherhordó belső falai, a lift- és lépcsőaknák, a lépcsők, valamint a közbenső födémek és a legfelső emelet teherhordó szerkezete a svédországi gruvöni gyárból származó rétegelt ragasztott fapanel, azaz CLT. A vázszerkezetekhez mintegy 7 600 köbméter lucfenyőt használtak fel, amelyből összesen 2500 faelem készült. A belső térben lehető a legtöbb faszerkezet látható.

Az épület homlokzata illeszkedik az Esplanadi parktól induló épületsor egyenletes ritmusú homlokzatainak sorába. A homlokzat megoldása kettős homlokzati szerkezetre épül. A legkülső homlokzat a kőépülethez kapcsolódóan üvegből, természetes kőből és alumíniumból áll. Az épület megjelenése a különböző napszakokban és fényviszonyok között változik.

A homlokzat mögött a fa sokféle formában van jelen. A földszint tömör LVL-pillérei és a központi előcsarnok szoborszerű CLT-borítású tetőablaka a belső közösségi terek meghatározói. A lucfenyő mellett itt kőrist is használtak. A fafelületek és burkolatok árnyalatait a lehető legtermészetesebben megőrizték. Ugyanakkor a fa változatos szépségét, tónusát és használhatóságát is kiemelték. Az alacsony károsanyag-kibocsátású, természetes, szépen öregedő és patinás anyagok általában népszerűek a felületi burkolatokban és anyagokban. Viitasaari világos gránit borítja az előcsarnok padlóját, amely a külső terekig folytatódik. Az aula bútorzata finn dizájnt dicséri. Az irodákban sok újrahasznosított és felújított bútor kapott helyet.

Az épület külső tereit, az udvart és a tetőteraszt az északi természet ihlette. A különböző égtájakra nyíló teraszok és az udvar a megfelelő élőhelyeket testesítenek meg. A szűk udvarban nyírfás nő, amelynek lombkoronája védi a sokféle fajú aljnövényzetet. A második szinti teraszokon sziklakertek és természetes kövek képviselik a szigetvilágot. Az épület tetején hullámzó rét terül el. A növényzetből színes témákat alakítottak ki, amelyek az évszakok szerint változnak. A tetőteraszon pihenő park, fitnesz rész, valamint napelemek találhatók. Az épület változatos külső terei a természet kis szigeteit alkotják a város közepén.

Teraszok

A tengerparti fekvés miatt az építkezéshez kapcsolódóan árvízvédelmi beruházások is megvalósultak. Ezzel párhuzamosan készülnek a déli kikötő teljes területén a későbbi vízszintemelkedésre is. Az épület környékén Helsinki városa strandot is kialakít Kauppatoritól a Katajanoka csúcsáig.

Az épület P2 tűzvédelmi osztályú, tűzérzékelőket és automata oltóberendezéseket is beépítettek. Az épületet méretéből adódóan fából készült tűzfal tagolja két részre.

Az épület akusztikáját a megszokottnál magasabb minőségi színvonalon alakították ki, hogy megfeleljenek a LEED Platinum szintű környezetvédelmi minősítés követelményeinek. Így a felhasználók akusztikailag jó minőségű munkakörnyezetet, kellemes közösségi tereket és kényelmes szállásokat kaptak. A térelrendezés és az akusztikai megoldások segítségével sikerült például egy épületben elhelyezni a tornaterem felett hotelszobákat, a konferencia- és éttermi helyiségek felett pedig irodahelyiségeket.

A kikötők közelsége miatt fontos a homlokzat hangszigetelése, ezt kettős homlokzati szerkezettel oldották meg. A külső üveg, a légtér és a belső homlokzat kombinációja úgy lett optimalizálva, hogy szűrje a hajókra jellemző alacsony frekvenciájú zajt.

Az épületet 2024 júniusától szakaszosan adták át, a szálloda 2024 augusztusának végén nyitotta meg kapuit. Az irodákban a Stora Enso központja található. 

  • Fejlesztő: Varma nyugdíjbiztosító
  • Építészeti tervezés: Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy
  • Belsőépítészet: Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy (főcsarnok, kávézó, iroda- és közösségi terek), Franz Design Oy (szálloda, étterem)
  • Szerkezeti tervezés: Sweco Finland Oy
  • Fővállalkozó: Haahtela-rakennuttaning Oy
  • Faalkatrészek szállítója: Stora Enso (CLT, LVL) & Punkaharjun Puutaito Oy (LVL oszlopok és gerendák, további feldolgozás)
  • Tűzvédelmi tervezés: KK-Palokonsultti Oy
  • Akusztikus tervezés: Akukon Oy
  • Tájtervezés: Nomaji maisema-arkkitehdit Oy
  • Életciklus tervezés: Granlund Oy
  • Az aula speciális szerkezetei: Raision Puusepät Oy

Képek: Kalle Kouhia

Forrás: Puuinto, Sokos Hotels

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások