d.adel | 2020.06.06

Osskó Judit, a Díj alapítója és az Országos Főépítészi Kollégium (OFK) 2020. évben új országos, nyílt és nyilvános pályázatot hirdet. Építész tervezők Magyarország területén megépült és 2017. január 1. után átadott épülettel pályázhatnak 2020. szeptember 28-ig.

Olyan új építészeti alkotásokat, együtteseket keresnek, amelyek illeszkednek a település, a táj szelleméhez, rendezik, és nem zaklatják tovább meglévő természeti és épített környezetünket. Olyan kiemelkedő színvonalú műveket szeretnének díjazni, amelyekben a vezető szerepet a humánum, a harmónia és a minőség képviseli. A beküldött épületeket, együtteseket ezért tágabb környezetükkel együtt kívánják értékelni, hiszen a Díj odaítélésének legfontosabb szempontja, hogy az új létesítmény szerves része legyen az adott település táji és épített környezetének.

Osskó Judit Ybl-díjas, Príma Primissima díjas építész, televíziós szerkesztő így ír a díj alapításáról:

„Férjemmel, Tokár György Ybl-díjas, Príma díjas építésszel régóta terveztük, hogy építészeti díjat alapítunk, amelyet kettőnk nevének összekapcsolásával – OSSKÓ és TOKÁRÉpítészeti OSSKÁR-díjra kereszteltünk. A díj meghirdetése, a lebonyolítás Tokár György 2019. február 8-i halála után rám vár. Az Országos Főépítészi Kollégiumot kértem fel, hogy az egész országot behálózó szervezet legyen elvi támasza, segítője a kezdeményezésnek, hogy minél szélesebb körből kerülhessenek ki a díjazásra beküldött alkotások.

Korunk építészete – széteső kultúránk és hagyományaink árnyékában – egyre inkább az üzleti érdekek, a divat, a kivagyiság vagy éppen a megrendelő igénytelenségének van kiszolgáltatva. Ezért olyan új építészeti alkotásokat, együtteseket keresünk, amelyek illeszkednek a település, a táj szelleméhez, rendezik és nem zaklatják tovább meglévő természeti és épített környezetünket. Olyan kiemelkedő színvonalú műveket szeretnénk díjazni, amelyekben a vezető szerepet a humánum, a harmónia és a minőség képviseli.

A valódi építészeti értékek sokszor nem a világ élvonalában, a legsikeresebb sztár-műhelyekben születnek, hanem olyan szerényebb alkotói műhelyekben, amelyek még együtt tudnak élni saját történelmi, kulturális gyökereikkel.

A beküldött épületeket, együtteseket ezért tágabb környezetükkel együtt értékeljük, hiszen a Díj odaítélésének talán legfontosabb szempontja, hogy az új létesítmény szerves része legyen az adott település táji és épített környezetének. Az előválogatáshoz olyan felvételeket várunk, amelyek igazolják az illeszkedést, egyben bemutatják, hogy miként lehet mai építészeti eszközökkel a hely szellemét gazdagítani.  

Minden díj annyit ér, amennyit a majdan díjazott művek minősége és általános elfogadottsága visszaigazol. A szakmai értékítélet sokszor igen távol áll a „laikus” közönségétől, holott a látvány, - s benne az építészeti is - köztulajdon, és így üdvös volna, ha az olyan tradicionális értékek, mint a harmónia, az arányosság és a szépség ismét polgárjogot nyernének korunk szikárabb építőművészetében is.”

Bíráló Bizottság:

Elnök: Salamin Ferenc Ybl-díjas, Az Év Főépítésze-díjas építész, akadémikus, az OFK elnöke
Tagok:

  • Csernyus Lőrinc Ybl-díjas, Az Év Főépítésze-díjas építész, akadémikus
  • Hegedűs Péter Ybl-díjas, Pro Architectura-díjas építész
  • Marosi Miklós Ybl-díjas, Széchenyi-díjas építész, akadémikus, az MMA alelnöke
  • Dr. Meggyesi Tamás professzor emeritus, Ybl-díjas, Széchenyi-díjas építész 
  • Osskó Judit Ybl és Príma-Primissima-díjas építész, a Díj alapítója
  • Patonai Dénes DLA professzor emeritus, Ybl-díjas, Csonka Pál-díjas építész

A Díj titkára: Zábránszkyné Pap Klára, Az Év Főépítésze-díjas, Pro Régió-díjas építész

A Díj bruttó 1.000.000 Ft.

A pályaművek beadása: 2020. június 8-tól - 2020. szeptember 28-ig.
Eredményhirdetés és díjkiosztás: 2020. november 18.

A pályázat beküldése és kapcsolat: osskar@foepiteszek.hu címen.

A Díj részletes kiírása és további információk: foepiteszek.hu/osskar-dij

Osskó Judit
a Díj alapítója

Salamin Ferenc
az OFK elnöke

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások