Az eladót cseppet sem érdekelte, csak annyiban, hogy meglegyen. A vevőt pedig valószínűleg még ennyire sem. Az energetikai besorolás semmiben sem befolyásolta az ingatlanárakat. A tanúsítók pedig lehetőség szerint a legegyszerűbb, ezáltal leggyorsabb számítási módszert választották, ami a nyomott tanúsítványárak miatt nem is csoda.
Most mindezt újra kell gondolni. Érdekes a helyzet, mert bár az eladó kötelessége megcsináltatni, a szocpolos vevőnek ér igazán sokat a tanúsítvány, vagyis érhet, besorolástól függően. Néhány tízezertől kezdve akár több százezret is, hiszen a támogatás mértékének alsó lépcsőjéről ugorhatunk egyet-egyet „A” illetve „A+” minősítés esetén, valamint akkor, ha „alacsony energiafogyasztású” kategóriába kerül a kiszemelt ingatlan. (Utóbbit a lakásépítési támogatásról szóló 256/2011. (XII. 6.) Korm. rendelet 1. 1.§ 1.-ja rögzíti.)
Mostantól tehát nem mindegy, mi van azon a fránya papíron. A vevőnek kell odafigyelnie arra, ki, hogyan és mivel készítette a tanúsítványt, sőt, kérdéses esetben érdemes átszámoltatnia is, szakemberrel. Hiszen a jobb besorolás többet ér neki, ha szocpolt szeretne.
És hogy ez lehetséges-e? Jogszabály szerint elveszik annak a tanúsítónak a jogosultságát, aki 2 kategóriát téved a tényleges értékekhez képest. Kérdés, hogy mit veszünk tényleges értéknek, hiszen számolhatunk egyszerű és részletes eljárással, sőt ezek bármely kombinációjával, akár lépésenként változtatva. És nem mindegy. Nem mindegy, hogy van-e benapozásvizsgálat, nem mindegy, hogy egyszerű vagy részletes számítások történnek-e. Esetenként utóbbiakkal 10-90% között nyerhetünk az épület teljesítményén, ami 1-2 kategória ugrást jelenthet, a skálán elfoglalt helytől függően. Mindezt teljesen szabályosan, azonos alapadatokkal, csupán részletes számítási módszert választva.
Személy szerint kíváncsian várom, hoz-e mindez érdemi változást a tanúsítási morált illetően, kevesebb lesz-e a „minimál tanúsítvány”, netán javulnak-e a jelenlegi, véleményem szerint méltánytalanul alacsony árak…
Az említett rendelet elolvasható itt: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1100256.KOR
Szathmáry Csilla
Az ingatlan-adásvétellel kapcsolatos hatályos jogszabályok listája - és szövege - az ÉpítésiJog.hu portálon itt elérhető >>
A CSOK érvényesítéséhez szükséges iratokról itt található információ >>