Adrian Smith + Gordon Gill tervei és a Future Energy-nak elnevezett koncepció alapján a városrész az első „Harmadik Generációs Ipari Forradalom Városa” lehet, melyben az energiaigényeket megújuló forrásokból fogják fedezni. Az épületeket funkciójuk mellett egyben energiatermelésre is felhasználják, az így nyert energiát innovatív technológiák alkalmazásával fogjál tárolni és smart grid rendszer segítségével osztják optimálisan szét. Gordon Gill elmondása szerint az egyes épületek alakját úgy alakították ki, hogy csökkentség azok energia igényét és alkalmasak legyenek a nap- és szélenergia optimális kihasználására.
Az egész EXPO-2017 szimbóluma a gömb alakú, 24.000 m2-es Kazahsztáni Pavilon lesz, mely az épületegyüttes középpontjában fog elhelyezkedni. A pavilonnak olyan innovatív, átalakulásra képes burkolata lesz, mely úgy segít csökkenteni a hőveszteséget, hogy egyben fenntartja az optimális belső komfortot. A többi épületnél is előtérbe helyezte az építésziroda a fenntartható energiafelhasználást és a belső komfort növelésének igényét. AS+GG ezt hangzatosan „Forma Követi a Teljesítményt” elvnek nevezte el.
Az EXPO teljes területre 2 ütemre osztva összesen 174 hektáron helyezkedik el, 118.620 m2-nyi kiállítási és kulturális pavilont foglal magában, tartalmaz 686.000 m2 lakóépület fejlesztést és szerviz, bevásárló, oktatási épületeknek is biztosít helyet 72.000 m2-en.
Korábbi cikkünk: http://www.tervlap.hu/cikk/show/id/2322
Forrás:
http://www.dezeen.com/
http://www.smithgill.com/
Burián Gergő