sebesp | 2018.10.25
A mondás szerint ha a hegy nem megy Mohamedhez, Mohamed megy a hegyhez. Torinóban mégis az első változat jöhet be, mert egy talajból készült mesterséges heggyel szívnák fel a város szennyezett levegőjét. Így Mohamednek nem kell sehova mennie, legalábbis egy kis friss levegőért.

Angelo Renna építész javaslata a Sponge Mountain, azaz a Szivacshegy, mely egy 90 méter magas talajhullám formájában nyelné el a széndioxidot a torinói levegőből. Az amszterdami építésznek az az képzelése, hogy a mesterséges hegyet az északi olasz város és Lyon, Franciaország között tervezett, 170 mérföldes vasúti alagút építése során kitermelt talajból lehetne létre hozni.

Passzívan szívná fel az ipar és a forgalom által a légkörbe bocsátott szén-dioxidot, bezárva a talajba, így már nem járul hozzá az éghajlatváltozáshoz. Torino lakosai számára is előnnyel járna az ötlet, mivel fákkal lehetne beültetni az új hegyet, városi parkká alakítva.

Geológusok, mérnökök és az ökológusok dolgoznak együtt a tervezőkkel, hogy megvizsgálják, hogyan lenne optimalizálható a talaj a városi környezetben keletkezett szén-dioxid elnyelésére.

A vasúti alagút építése során várhatóan hatmillió tonna talajt termelnek majd ki. A kutatások szerint ez a fajta minősített talaj nagy kapacitással rendelkezik a szén-dioxid lekötésére.

Torino mára Európa egyik legszennyezettebb városa. Az Egészségügyi Világszervezet egy nemrégiben közzétett jelentése szerint a város levegőjeben 39 mikrogramm a szálló por koncentrációja köbméterenként. A szennyezés egyre súlyosbodik, mivel Torinó földrajzi helyzete miatt itt, a Pó-völgyben, a város felett megreked a levegő. A levegőszennyezés megfékezésére irányuló korábbi kísérletek közé tartozik az átmeneti forgalmi tilalom bevezetése, kevés eredmennyel.

Forrás: www.dezeen.com

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások