sebesp | 2013.07.09
Félig a földbe süllyedt repülő csészealj kelt feltűnést az erszényesek között. Nappal fénylő karéja, éjjel ablakain a tájra vetülő fénynyalábok vonják magukra a figyelmet odalent délen.

Az ausztrál majorsági épület félköríves formája homokdűneként fonódik össze a tájjal, miközben ölelő karjaival védi a ház teraszát. „A terv alapgondolata olyan védett szabad tér kialakítását keresi, mely kompromisszumok nélkül tud helyet biztosítani a ház körüli teendők számára. Egyszerre oltalmazó, szilárd és ölelő.” mondja James Stockwell építész a Victoria állam déli partvidékén épült vidéki lakóház tervezője. Két kúpos külső felülete félhold alakú épületet képez, lazán keretezve egy félkör alaprajzú kertet az elülső oldalon, miközben hátul beugrások sorozata formál védett kis udvarokat. Mindez matematikai és szerkezeti ívek torzítása révén biztosítja a belső térigényeket.

A külső falakat cinklemez borítja, ami a környékbeli épületek acél hullámlemez homlokzataira utal, egyúttal a minimális karbantartási igényről is gondoskodik. A burkolat mögött íves faváz határozza meg az épület formáját, belső oldalán kőrisfa panelekkel burkolva. A nappalit a hálók és fürdő blokkjától elválasztó zömök belső falak préselt homoktömbökből készültek. A méretes kandalló a lakás minden részébe eljuttatja a meleget, melyet talajhőszivattyú egészít ki padlófűtéssel.

Forrás

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások