sebesp | 2013.02.03
Seattle-ben hamarosan elkészül a világ legzöldebb irodaépülete. Miközben a környezetvédelmi elvárások új elemekkel bővültek, az építési megoldások között is találkozhatunk mifelénk szokatlanokkal az amerikai példa kapcsán.

Ma már közhely számba megy, hogy egy környezetbarát épületnek számos olyan tulajdonsággal kell rendelkeznie, melyek révén kisebb mértékben gyakorol kedvezőtlen hatást környezetére, mint a tékozló huszadik század béli elődei. Ennek mérésére a már jól ismert rendszerek mellett (BREEAM, LEED) egy újabb indult útjára az Egyesült Államokból, a Living Building Challenge (Élő Épület Kihívás). Célkitűzéseinek megfogalmazásában a hasonló környezetvédelmi értékelési szisztémákhoz képest a legkarakteresebben megfogalmazható különbséget az önfenntartás magas szintjére vonatkozó elvárás jelenti. Az épületnek az átadást követő 12 hónapban energia és vízfelhasználás szempontjából teljesen önellátónak kell lennie, emellett a belső tér komfortjára is szigorú kritériumokat kell teljesítenie.

A Living Building Challenge rendszerben minősítteti magát a Bullit Center Seattle-ben, magát egyenesen a világ legzöldebb, legenergiahatékonyabb épületeként hirdetve. A hatemeletes, közel 4700 négyzetméter alapterületű épület tervezése során, már az első lépésektől kezdődően, a hosszú távú környezeti hatásokkal számoltak. A megújuló energiák széleskörű alkalmazásának eredményeképp az épület napelemei segítségével megtermeli majd a működéséhez szükséges elektromos, talajszondákkal pedig a hőenergiát, esőből nyeri a vizet, és az összes szennyvizet a helyszínen fogja kezelni. Nagyobb mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadék felvételét zöldfelületek hivatottak segíteni, melyek kialakítása során a gyalogosok komfortérzetének javítása is szempont volt. A Miller Hull iroda építészei a száraz energetikai kalkulációk mellett építészeti trükköket is bevetettek az energiafelhasználás csökkentése érdekében. A liftek használatáról például "ellenállhatatlan" lépcsőház tervezésével próbálják leszoktatni a leendő bérlőket.

A Bullit Center-ből teljesen kizárják a veszélyes anyagokat, így a számos építőanyagban megtalálható ólom, kadmium, higany és pvc egyáltalán nem lesz az épületben. Felfedezhetünk néhány érdekességet a kivitelezési módszerek között is. A pinceszint szárazon tartását elsősorban a különböző méretű kövekből megfelelően felépített szivárgórétegre bízzák. Festőhengerrel viszik fel a homlokzati hőszigetelést kívülről védő „mogyoróvaj-membránt”. Az épület felső négy szintjének megoldása igazán amerikai. Rétegelt ragasztott fa pillérek tartják a több centiméter vastag hasonlóan készített fa födémmezőket, ami arrafelé viszonylag elterjedt megoldásnak számít, hiszen a kontinens nem szűkölködik a jó minőségű építési faanyagban.

Az igazi megmérettetés a használatbavételt követően következik majd. Ha egy teljes éven keresztül működik az önellátás, megkaphatja a Living Building minősítést, ezzel elérheti a világ legzöldebb irodaháza címet, amire azt mondhatjuk: „ez már valami", hiszen az autonómoia ilyen szintje városi környezetben igazi újdonság lenne.

Forrás: http://bullittcenter.org/

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások