hír megújuló Nemzeti Kastélyprogram

2015-ben startol az új felturbózott Nemzeti Kastélyprogram


Java | 2014.11.23
Örömmel üdvözöljük azt a kormány által anyagilag is megtámogatott és megújuló Nemzeti Kastélyprogramot, amelynek fő célja a nemzeti örökségünk részét képező kastélyaink további pusztulásának megakadályozása, sőt ezen értékek feltámasztása, s nemcsak az utókor számára.

Fontos kitörési lehetőséget jelent, hogy a kormány elfogadta a Nemzeti Kastélyprogramot, létrejött a Nemzeti Hauszmann Terv Bizottság, ezzel elindulhat a budai Vár rekonstrukciója, emellett új örökségvédelmi jogszabály is készül – mondta el a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. L. Simon László emlékeztetett arra, hogy az államtitkárság saját háttérintézményével, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központtal együtt dolgozta ki a kastélyprogramot, amely két „lábon” áll: egyrészt meg akarja menteni, másrészt tartalommal megtöltve megújítani az állam tulajdonában álló legértékesebb vidéki ingatlanokat, amelyek rekonstrukciójára az elmúlt 25 évben nem vagy alig jutott forrás.

„A program azokat a kastélyokat veszi számba, amelyeket a 2014–2020-as uniós költségvetési időszakban, de különösen a jelen kormányzati ciklusban fel akarunk újítani vagy a felújításukat meg akarjuk kezdeni” – közölte az örökségvédelem felügyeletét is ellátó államtitkár. A kormány elrendeli, hogy legkésőbb 2015. március 1-jéig a jelenleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vagyonkezelésében lévő 19 műemléki együttes és a hozzájuk tartozó ingatlanok éppen ezért kerüljenek át a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ vagyonkezelésébe.

A terv anyagi forrásai

A 19 ingatlannal együtt az MNV Zrt. költségvetésében az ingatlanok fenntartására és felújítására szolgáló teljes forrást, azaz évente 1,135 milliárd forint tartós állami támogatást is ennek megfelelően át kell csoportosítani a Forster Központ költségvetésébe – szintén legkésőbb 2015. március 1-jéig. Az államtitkár beszámolója szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium kezelésében álló uniós operatív programoknál a turisztikai területen belül 40 milliárd forintos forrás fog rendelkezésre állni a kastélyprogramra, ami remek együttműködést garantál a két terület között, hiszen a felújított műemlékek komoly attrakciót jelenthetnek a turisták számára, így növelve a turisztikai bevételeket és a vendégéjszakákat.
A 19 műemlékegyüttes között szerepel az acsai Prónay-kastély és parkja, az aszódi Podmaniczky-kastély, a bicskei Batthyány-kastély és parkja, a dénesfai Cziráky-kastély, a geszti Tisza-kastély, a gyömrői Teleki-kastély, a jánosházi Erdődy-Choron-várkastély, a kisbéri Batthyány-Wenckheim-kastély, a mihályi Dőry-kastély, a soponyai Zichy-kastélyegyüttes és parkja, a sopronhorpácsi Széchenyi-kastély és a váchartyáni Rudnay-kastély. Mint a közlönyből kiderül, a kormány egyetért azzal, hogy a váli Ürményi-kastély , illetve a ráckevei Savoyai-kastély is bekerüljön a kastélyprogramba.

A Nemzeti Kastélyprogram a Forster Intézetben a 19 műemlék együttessel együtt, összességében 35 kastély fenntartásáról, rekonstrukciójáról gondoskodik majd, de a végleges koncepcióját – beleértve a program ütemezését, a finanszírozás hazai és nemzetközi forrásait, valamint a megvalósításhoz szükséges intézkedéseket – 2015. március 1-jéig kell a kormánynak beterjeszteni.

Forrás: MTI, www.kultura.hu

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások