hír pályázat energetikai pályázat ÚSZT-TEF-2013

834 millió forint pályázati pénz társasházak energetikai korszerűsítésre


Ghile Gábor | 2013.08.07
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium pályázatot hirdet társasházak energetikai felújítása céljából.

Az energetikai pályázat célja

Az ÚSZT-TEF-2013 pályázat célja meglévő téglaépítésű társasházak széndioxid-kibocsátás csökkentését eredményező nergiahatékonysági komplex felújítását, valamint megújuló energiaforrások felhasználását megvalósító beruházások támogatása.

Pályázók köre:

Energiahatékonysági felújítást megvalósító beruházások olyan épület esetében, amely:
- 1971 előtt épült (átadásra, használatba vételre került) hagyományos technológiával, égetett tégla (salak, bauxitbeton nem) falazattal készült,
- társasház (a pályázaton kizárólag a földhivatali nyilvántartásban társasházként bejegyzett lakóépületek vehetnek részt, a lakásszövetkezetek, vagy közös tulajdonként nyilvántartott épületek nem),
- teljes, legalább 20 lakást tartalmazó épület, amennyiben a pályázattal érintett épületben a lakások fűtésének egyedi szabályozása és mérése megoldott, vagy jelen pályázat keretében megoldásra kerül,
- ha azonos címen, telken, helyrajzi számon kettő vagy több különálló, legalább 20 lakást tartalmazó épület szerepel, továbbá fűtés és/vagy melegvíz ellátásuk közös hő központról történik, akkor ezen épületek egy pályázatot – azonos műszaki tartalommal – együttesen nyújthatnak be, épületenként feltüntetve a gépészeti költségek épületre eső hányadát.
Energiahatékonysági felújítás keretében fűtéskorszerűsítést is megvalósító beruházások esetén, a fenti feltételeken túl, az alábbi feltételnek is meg kell felelnie a benyújtott pályázatnak:
- kizárólag házközponti fűtési vagy házközponti fűtési és használati melegvízellátó rendszerrel rendelkező társasházak vehetik igénybe a fűtéskorszerűsítésre, és ezzel együtt a megvalósítandó megújuló energiafelhasználás növelésére nyújtható állami támogatást.

A pályázat részletei

A rendelkezésre álló pénzeszköz felhasználása vissza nem térítendő, utólagos finanszírozású támogatás formájában történik.

A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 834,2 millió Ft.

A pályázat keretében megkezdett beruházás nem támogatható.

A támogatási intenzitás és összeghatár meghatározása a választott elemek kombinációja alapján kerül megállapításra, az elért pontérték alapján.

Felújítási elemek és pontérték

teljes homlokzat hőszigetelése: 10 pont
vég- és tűzfalak hőszigetelése (részleges homlokzati hőszigetelés): 2 pont
pincefödém hőszigetelése: 6 pont
zárófödém, vagy beépített tetőtér esetén a tetősíkjában történő szigetelés: 5 pont
fűtött és fűtetlen tereket elválasztó falak szigetelése: 1 pont
lakások külső nyílászáróinak felújítása, cseréje: 8 pont
közös helyiségek külső nyílászáróinak felújítása, cseréje 3
fűtési és/vagy HMV rendszer felújítása, átalakítása: 9 pont
világítási, és személyfelvonó rendszer korszerűsítése: 4 pont
megújuló energiaforrás kiépítése: 7 pont

A támogatás intenzitása függ az alkalmazható energetikai jellemzőt javító elemek számától, az ahhoz tartozó pontértékek összesített pontszáma alapján:

1-30 pont 50%, lakásonként maximum: 750.000,- Ft
31 ponttól 60%, lakásonként maximum: 900.000,- Ft

A támogatás értéke nem haladhatja meg a 60 millió forintot.

Támogatásban részesíthető tevékenységek:

Nyílászárók

Lakások külső nyílászáróinak (ablak, kültérre nyíló ajtó) energiamegtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje, a lakások legalább 80%-ban. (A 80%-ba kell érteni a pályázat beadását megelőzően saját költségen kicserélt vagy felújított, jelen pályázattal állami támogatással nem érintett nyílászárókat is, amennyiben azok a TNM rendelet követelményeinek megfelelnek).
Ezzel egyidejűleg a felújítandó vagy cserélendő nyílászárók esetében a külső árnyékoló szerkezetek elhelyezése is támogatható, melyet az adott homlokzati oldalon valamennyi azonos benapozási feltételnek kitett nyílászáróra, egységes módon fel kell szerelni.
A lépcsőházak és az egyéb közös fűtött helyiségek (pl. közös tárolók, stb.) külső nyílászáróinak energiatakarékos felújítása, vagy cseréje csak abban az esetben támogatható, amennyiben a beruházással a lakások külső nyílászáróinak felújítása vagy cseréje a lakások legalább 80%-ban is megvalósul.
Az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítésével. Támogatható minden olyan beavatkozás, mely az épület nyári szoláris terhelését megfelelő mértékben csökkenti anélkül, hogy a téli sugárzási nyereség csökkenne (gépi hűtés, légkondicionáló berendezés beüzemelése nem támogatható).

Homlokzatok és födémek hőszigetelése

A hőszigeteléssel eltakart fogadófelület javítását is magában foglalja a hőszigetelés szakszerű rögzíthetőségének biztosítása érdekében (pl: hiányzó vakolat).
Homlokzatok hőszigetelő képességének javítása:
- az épület azon homlokzatainak hőszigetelése, ahol a meglévő falazat minősége (az energetikai tanúsítvány javaslatai alapján) indokolja és a felület kialakítása lehetővé teszi,
- homlokzati (egy vagy mindkét) végfalak (tűzfalak) hőszigetelése,
- az utolsó fűtött lakószint feletti födém teljes felületének (fölső síkjának) hő- és vízszigetelése, ha az épület lapos tetős szerkezetű (a lapos tető járhatósága biztosítható, de a támogatás szempontjából nem figyelembe vehető költség),
- az utolsó fűtött lakószint feletti padlásfödém teljes felületének (fölső síkjának) hőszigetelése (a padlásfödém járhatósága biztosítható, de a támogatás szempontjából nem figyelembe vehető költség),
- beépített tetőtér esetén a beépítést határoló szerkezet hőszigetelése,6
- az első fűtött lakószint alatti födém alsó síkjának hőszigetelése, amennyiben az első fűtött lakószint alatti födém fűtetlen helyiséggel (például pince, garázs stb.) vagy külső térrel (árkád) érintkezik,
- lábazat hő és vízszigetelése, amennyiben fűtött tér van mögötte, fűtött és fűtetlen terek közötti belső, téglaépítésű falak hőszigetelése.

Épületgépészeti felújítás

- Meglévő, hagyományos energiaforrással működtetett (gáz, szén, elektromos áram) házközponti (tömbközponti) fűtési és/vagy használati melegvíz rendszerek felújítását, korszerűsítését, átalakítását, cseréjét foglalja magában beleértve a hőleadók és a csőrendszer átalakításának lehetőségét, valamint az alábbiakat is:
- az épület hőfogyasztásának szabályozására és mérésére alkalmas eszközök beszerelése,
- a lakások hőleadóinak egyedi méréséhez és szabályozásához szükséges berendezések beszerelése,
- a használati melegvíz-ellátási (HMV) berendezések és rendszerek korszerűsítése, energiatakarékos berendezésekre történő cseréje, ha szükséges, a melegvíz- és cirkulációs vezetékek hőszigetelése, ezzel egyidejűleg kötelezően elvégzendő az aknában elhelyezett gépészeti vezetékek aknafalainak megfelelővé tétele, lezárása, aknák szintenkénti szakaszolása.
- A fenti beruházások esetén támogatható (házközponti hőellátású társasházak esetén) a használati melegvíz fogyasztásának lakásonkénti egyedi mérését lehetővé tevő mérőórák felszerelése.
- Hagyományos kéményfelújítás, átépítés, amennyiben azt az épületgépészeti felújítás indokolja.

Elektromos korszerűsítés

Épületek közös részein elhelyezett, világítási hálózat teljes felülvizsgálatát, energiamegtakarítást eredményező (pl: energiatakarékos izzók, mozgásérzékelők, megszakítók, stb.) felújítását az érvényben lévő szabvány (MSZ EN 2364) követelményei szerint, valamint a személyfelvonók hidraulikusról elektronikus rendszerűre történő szükségszerű cseréje.
A megújuló energiafelhasználás növelése

Kizárólag jelen pályázattal támogatott fűtéskorszerűsítési munkákkal együtt, házközponti fűtési vagy házközponti fűtési és használati melegvízellátó rendszerrel rendelkező épületek esetén az alábbi beruházásokra:

napkollektor rendszer telepítése,
hőszivattyús rendszer telepítése,
biomassza-brikett, -pellet, faapríték, faelgázosító kazán
kiépítése, a hagyományos tüzelőanyagú hőtermelés rásegítésére adható.

A pályázat benyújtása

Pályázatot 2013. augusztus 15-től 2013. szeptember 15-én 24:00 óráig vagy a rendelkezésre álló keret kimerüléséig lehetséges benyújtani.

Benyújtás: A pályázatot beadni kizárólag postai úton, ajánlott tértivevényes küldeményként az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.(a továbbiakban: ÉMI Nonprofit Kft.) részére kell megküldeni 1 eredeti példányban (pályázó által aláírva, illetve szignálva) papíralapon, valamint az adatlapokat elektronikus formában CD, vagy DVD lemezen.

ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.
1518 Bp. Pf. 57.

A borítékon a pályázati kódot fel kell tüntetni: ÚSZT- TEF-2013

További információ:

A pályázatok benyújtásával kapcsolatos további kérdések a következő címre küldhetők:

ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.
Ügyfélszolgálata: (06-1) 372-6516
Fax: (06-1) 209-110715
Cím:1518 Budapest, Postafiók 57.
E-mail: TEF@emi.hu

Forrás:

palyazatmenedzser.hu
www.kormany.hu

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások