hír cikk jövő MIT Pilkington üveg

A jövő építőanyagai: öntisztuló üveg

Nanotechnológia az üvegiparban


Ghile Gábor | 2012.07.12
Öntisztuló, vízlepergető üveget fejlesztenek a Massachusetts-i Műszaki egyetem (MIT) kutatói. Az új technológia használatával nemcsak az okostelefonok és táblagépek kijelzői mentesülnek az ujjlenyomatoktól, de a nanostruktúrának köszönhetően az autók szélvédője is víztaszító lehet.

Kutató: Massachusetts-i Műszaki egyetem (MIT)

Az üvegszerkezet felületén lévő - az emberi hajnál akár több ezerszer vékonyabb - nanostruktúrájú kúpok megváltoztatják az üveg fénytörési és vízlepergető képességét. A kutatókat többek között a lótuszvirág inspirálta a kutatásban.

Épületgépészeti vonatkozás, hogy a napkollektorok hatásfoka javulhat - pontosabban kevésbé romlik a szennyeződések elmaradása miatt.

Talán sokan emlékeznek a Pilkington Üveggyár hasonló bejelentésére (pár éve azt ígérték, hogy a homlokzati üvegfalakat kívánják katalitikus úton tisztává tenni - jelentősebb többletköltség nélkül.

A mellékelt fotó Münchenben készült, a BMW hidrogénautó bemutatótermében. Jól látható, hogy a vízcseppek milyen tökéletes raszterben állnak össze az üvegen - tudtommal ezt a Pilkington készítette.

GG

Forrás: Galaktika

(Építőipari kémia zárójelben: egy ismert tetőfóliagyártó cég olcsóbbik fóliájának és a tetollal kezelt szarufa kombinációjának "mellékhatása", hogy a mintegy századára csökkent vízcseppek átfolynak a tetőfólián, ezáltal feleslegessé téve azt...)

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások