Belvárostól távolabbra eső területek
Bálicsi út 31. sz. alatti rokokó kapu
Nem csak a tágan vett történelmi belvárosban, hanem a városközponttól távolabbra eső területen is találunk olyan épületeket, építményeket, melyek valaha műemlékek voltak, de jegyzékből történő törlést követően mára már megsemmisültek.
A soron következőkben öt ilyen objektumot mutatok be, az első a hegyoldalban volt megtalálható; egy romantikus villaépület egykori kerítéskapujaként.
Mivel a telek a történelmi belvárostól távolabb, északnyugati irányban, a Bálics területén helyezkedik el, csak az 1865-ös kataszteri térképet tudjuk tájékozódási pontként segítségül hívni, a belvárost ábrázoló történeti térképek ezúttal használhatatlanok.
A 19. század második felére a Bálics és a Donátus területe kezd kisebb-nagyobb présházakkal, villákkal beépülni.
A források szerint a Sipőcz-villa 1860 körül épülhetett fel. Szerepelt a két Genthon-féle topográfiában és az 1958-as műemléki védelem alá helyezést követően az országos műemlékjegyzékben is.[1]
Az 1961-ben készített Távlati terv megemlíti a revízió során értékelt műemlék jellegű épületről, hogy a romantikus stílusban épült, azonban teljesen átalakították. A Távlati terv a műemlékjegyzékből való törlésre tesz javaslatot, valamint arra is, hogy a kapu kiemelendő és másik műemlék épületben elhelyezendő.[2]
A műemléki védelem törlésére ezt követően valóban sor került, mert az 1964-es baranyai műemlékjegyzék már tesz említést az épületről és a kapuról.
Szőnyi Ottó 1923-ban azt írja, hogy valószínűsíthetően ez a rokokó rácskapu is másodlagos felhasználásban van ezen a telken.[3] A hatalmas telek délkeleti csücskén meglévő bejárati kapu azonban még a műemléki védelem megszüntetését követő fél évszázadban a helyén maradt.
Erről tanúskodnak a „googlemaps” felvételei, melyek szerint a 2013 júliusában készített utcaképen még a helyén van a kovácsoltvas kapu. A kaput csak ezen időpont után bontották el és szállították ismeretlen helyre. (Szerencsés esetben a tulajdonos a telken megőrizte a későbbi felhasználásig.)
2020-ban a telek közepén egy Z alaprajzú lakóépület található, melynek két épületrésze nyaktaggal kapcsolódik össze. A telekre bejutni nem tudtam, közterületről a dús növényzet miatt az épület kontúrjai sem voltak kivehetőek, viszont a helyszíni szemlémen megállapítottam, hogy a kapu tartóoszlopai még a helyükön vannak, a kovácsoltvas kapu helyét pedig bedeszkázták.
Bízzunk benne, hogy a lappangó érték rövidesen előkerül, és méltó helyre kerül!
/folyt.köv./